Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-03-31

Rozdział VIII

Sprzedaż samochodu

Marcin Matyka

Sprzedaż samochodu należy rozpatrywać na dwa sposoby. Po pierwsze, jako sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a po drugie - jako transakcję, której dokonują przedsiębiorcy. Z tej drugiej perspektywy należy określić konsekwencje podatkowe sprzedaży samochodu przez spółki kapitałowe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki osobowe.

1. Sprzedaż samochodu przez spółkę kapitałową

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy skupić się na sprzedaży samochodów używanych, będących środkami trwałymi w Spółce. Innego rodzaju sprzedaż prowadzą jedynie dystrybutorzy samochodów.

Zgodnie z art. 12 ust 1 updop, cena otrzymana z tytułu sprzedaży pojazdu będzie stanowiła przychód do opodatkowania. Ten sam artykuł w ust. 3 określa do celów podatkowych. W przypadku sprzedaży samochodu będzie to dzień wydania rzeczy (tu: samochodu) - nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W praktyce będzie to najczęściej dzień wystawienia faktury z tytułu sprzedaży pojazdu. Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 14 updop, przychód z tytułu sprzedaży samochodu powinien być określony w wysokości jego wartości rynkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00