Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 23-07-2024
Artykuł aktualny na dzień 23-07-2024
Data publikacji: 2024-06-17

Działalność sezonowa – rozliczenia podatkowe, składkowe i ewidencja

Nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być prowadzony przez cały rok. Specyfika niektórych rodzajów działalności gospodarczej sprawia, że mogą być one prowadzone tylko przez część roku, tj. w sezonie. Powoduje to liczne wątpliwości, jak rozliczać podatek dochodowy, VAT oraz podatek od nieruchomości od takiej działalności. W raporcie przedstawiamy omówienie podatkowych skutków prowadzenia działalności sezonowej, oskładkowanie takiej działalności oraz jej ewidencję w księgach rachunkowych. 

 

Ważne

Przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową często decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej. Szeroko na temat zawieszenia działalności gospodarczej mogą Państwo przeczytać w dodatku do „Mk” nr 6/2024 pt. „Zawieszenie działalności gospodarczej – problemy prawne, podatkowe, składkowe oraz ewidencja w pkpir i księgach rachunkowych”. Dodatek także dostępny na stronie www.inforlex/ewydania.

1. Działalność sezonowa – podatki dochodowe

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie przewidują szczególnych zasad opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej sezonowo. W praktyce oznacza to, że podatnicy prowadzący działalność tylko przez część roku mają identyczne obowiązki jak ci, którzy prowadzą działalność przez cały rok. Wyjątek od tej zasady dotyczy używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Podatnicy prowadzący działalność sezonową mogą również korzystać z różnych form jej opodatkowania. 

Forma opodatkowania podatników PIT prowadzących działalność sezonową. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność sezonową w grę wchodzi jedna z wymienionych poniżej form opodatkowania (chyba że wybór jednej z tych form wyklucza rodzaj prowadzonej działalności sezonowej lub okoliczności jej prowadzenia), czyli:

1) według skali podatkowej,

2) podatkiem liniowym,

3) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

4) kartą podatkową*.

* Przypominamy, że od 2022 r. z karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 r. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą lub planujący zmienić formę opodatkowania .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00