Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-01-17

Opłat egzekucyjnych nie można stosować, skoro są niezgodne z Konstytucją - wyrok NSA

Skoro Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją fakt pominięcia w przepisach informacji o maksymalnej wysokości opłaty za dokonanie czynności egzekucyjnej czy maksymalnej wysokości opłaty manipulacyjnej, to należy przyjąć, że stosowanie tych przepisów w zgodzie z Konstytucją wymaga zrezygnowania z pobierania tych opłat w ogóle. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 18 września 2019 r., sygn. akt II FSK 3238/17.

 

Stan faktyczny

Wobec podatniczki prowadzone było postępowanie egzekucyjne, na zakończenie którego organ egzekucyjny określił jej koszty postępowania egzekucyjnego, na które składałają się opłata manipulacyjna i opłata za zajęcie rachunku bankowego.

Jakiś czas później został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 28 czerwca 2016 r. (sygn. akt SK 31/14), w którym Trybunał uznał, że przepisy o kosztach egzekucyjnych, tj. art. 64 § 1 pkt 4 i § 6 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (upea) są niezgodne z Konstytucją RP przez to, że nie określają maksymalnej wysokości opłat egzekucyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00