Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 19-04-2024 info
Porada aktualna na dzień 19-04-2024 info
Data publikacji: 2021-03-30

Jak prawidłowo rozliczać transakcje pod kątem podatku VAT gdy używane są karty paliwowe

PYTANIE

Spółką z o.o. świadczy usługi transportu międzynarodowego. Od koncernu paliwowego z którym współpracuje (zakup paliwa do samochodów ciężarowych i innych wyznaczonych towarów) otrzymuje karty paliwowe, którymi posługują się kierowcy. Zatem zapłata za towar nie następuje bezpośrednio w dniu sprzedaży tylko na podstawie faktury zbiorczej wystawionej raz czy dwa razy w miesiącu a karty paliwowe służą w zasadzie do bieżącej ewidencji i rozliczeń dokonywanych przez emitenta kart paliwowych. Spółka korzystając z tych kart paliwowych zobowiązana jest umową do jakiegoś minimalnego zakupu w okresie rozliczeniowym itp. Z kart paliwowych danego koncernu spółka korzysta zarówno w kraju jak i zagranicą. Z krajowych faktur dokumentujących zakup paliwa za pomocą kart paliwowych spółka na bieżąco odlicza podatek VAT natomiast w przypadku faktur zagranicznych w imieniu spółki zwraca się firma doradcza o zwrot VAT zapłaconego za granicą. Jednak nasuwa się kilka pytań:

1) jeśli emitentem kart paliwowych nie jest bezpośrednio koncern a firma pośrednicząca między koncernem a ostatecznym odbiorcą, to czy wówczas otrzymując fakturę za zakup paliwa od emitenta można odliczyć VAT i traktować to na zasadach ogólnych jako zakup towaru czy jest to jednak usługa finansowa i winna być na fakturze zakupu stawka "zw" (zwolniona)?

2) jeśli karty paliwowe udostępnione byłyby naszym podwykonawcom to czy wówczas zasady są identyczne czy jednak od faktur krajowych dokumentujących zakup paliwa nie można odliczyć VAT (czy za granicą ubiegać się o jego zwrot w przypadku zakupu np: na terenie UE)? Dotychczas VAT był normalnie odliczony a jeśli spółka odzyskiwała VAT zapłacony za granicą to w tej części dotyczącej podwykonawców spółki, poprzez notę uznaniową spółka oddawała im ten odzyskany VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00