Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-03-2024
Data publikacji: 2021-07-22

Przenoszenie nadwyżki podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy jest dopuszczalne bez ograniczenia czasowego – wyrok NSA

Zadeklarowana przez podatnika nadwyżka podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy, wykazywana następnie w kolejnych deklaracjach, może być bez ograniczenia czasowego elementem kolejnych rozliczeń (czyli przenoszona), dopóki jej wysokość nie zostanie zakwestionowana w prawnie przewidzianej formie lub w całości nie zostanie skompensowana z VAT należnym - wyrok NSA z 24 lutego 2021 r., sygn. akt I FSK 126/20.

 

Stan faktyczny i stanowisko organu podatkowego

Spółka od 1994 r. do lipca 2004 r. kumulowała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Z kolei od lipca 2004 r. wykazywała ją w wysokości niezmienionej (tj. w kwocie 2 310 687 zł), przenosząc ją konsekwentnie na kolejne okresy rozliczeniowe. W lipcu i sierpniu 2009 r. spółka wykazała w deklaracjach VAT-7 podatek należny w wysokości odpowiednio 2878 zł i 1831 zł, co spowodowało pomniejszenie kwoty nadwyżki do przeniesienia. W tej nowej kwocie spółka w dalszym ciągu przenosiła tę nadwyżkę w stanie niezmienionym do marca 2013 r.

Organ podatkowy, kontrolując rozliczenia spółki, zakwestionował rozliczenia po 2009 r., twierdząc, że z upływem 2009 r. doszło do przedawnienia deklarowanych przez spółkę od 1994 r. kwot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych, a tym samym brak jest podstaw prawnych do dysponowania przez spółkę tą nadwyżką. Zdaniem organu nie ma podstaw prawnych, aby kwotę podatku VAT do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, w tym kwestię przedawnienia, traktować odmiennie niż kwotę zwrotu VAT na rachunek bankowy podatnika. Innymi słowy, skoro przyjmuje się, że prawo do zwrotu VAT ulega przedawnieniu, to przedawnia się również prawo do przeniesienia nadwyżki na następny okres rozliczeniowy. W efekcie organ wydał decyzję wymiarową pomijającą w rozliczeniu sporną nadwyżkę podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00