Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 25-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 25-04-2024
Data publikacji: 2022-10-16

Aktualizacja wartości bilansowej aktywów jednostki według krajowych zasad rachunkowości

Aktualizacja wartości bilansowej zasobów jednostki zaliczonych do aktywów do realnej ich wartości ma na celu zapewnienie rzetelnego obrazu dokonań i potencjału gospodarczego jednostki prezentowanego w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym. Chroni również przed wykazywaniem strat jako aktywów.

W ramach uproszczeń wynikających z ustawy o rachunkowości niektóre jednostki małe mogą zrezygnować z tworzenia odpisów aktualizujących. Ustawa o rachunkowości daje możliwość rezygnacji z zachowania zasady ostrożności m.in. w zakresie tworzenia odpisów aktualizujących wartość aktywów jednostkom mikro, jednostkom małym oraz organizacjom pozarządowym, spełniającym warunki określone w art. 3 ust. 1c pkt 1 albo ust. 1d ustawy o rachunkowości. Warunkiem jest jednak to, że jednostki te nie mogą przekroczyć co najmniej dwóch z trzech następujących wielkości:

a) 25 500 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

b) 51 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Tego uproszczenia nie stosuje się do spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek jawnych lub komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej.

KSR nr 4

Związana z aktualizacją konieczność weryfikowania zdolności aktywów do przynoszenia jednostce w przyszłości korzyści ekonomicznych i dążenie do zachowania porównywalności rozwiązań stosowanych w tym zakresie uzasadnia stosowanie przez jednostki postępowania przewidzianego w Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 4 „Utrata wartości aktywów”.

Standard ten jest rozwinięciem przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie zasad ustalania i ujmowania w księgach rachunkowych oraz wykazywania w sprawozdaniu finansowym odpisów aktualizujących wartość bilansową aktywów jednostki, spowodowanych częściową lub całkowitą utratą zdolności do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych przez te aktywa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00