Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.703.2022.1.WN

Dokumentowanie otrzymanego wynagrodzenia z tytułu kosztów zastępstwa procesowego i egzekucyjnego po zakończeniu działalności gospodarczej. Obowiązek złożenia deklaracji VAT-7/plik jpk_vat. Moment powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

- dokumentowania otrzymanego wynagrodzenia z tytułu kosztów zastępstwa procesowego i egzekucyjnego po zakończeniu działalności gospodarczej – jest prawidłowe,

- obowiązku złożenia deklaracji VAT-7/plik jpk_vat – jest prawidłowe,

-   momentu powstania obowiązku podatkowego – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 8 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania otrzymanego wynagrodzenia z tytułu kosztów zastępstwa procesowego i egzekucyjnego po zakończeniu działalności gospodarczej, obowiązku złożenia deklaracji VAT-7/plik jpk_vat oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 2 lutego 2009 r. prowadziła Pani Kancelarię Radcy Prawnego, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej i była Pani czynnym podatnikiem VAT.

Z dniem 16 sierpnia 2016 r. zlikwidowała Pani działalność i została wykreślona z ewidencji czynnych podatników podatku od towarów i usług.

W okresie prowadzenia Kancelarii obsługiwała Pani m.in. Jednostkę Budżetową Gminy w oparciu o umowy obsługi prawnej: z 2 stycznia 2015 zawartej na czas określony do 31 grudnia 2015 r. i ostatnia z dnia 2 stycznia 2016 r. zawartą na czas określony do 31 grudnia 2016 r. z możliwością jej rozwiązania za porozumieniem stron. Obsługę prawną ww. podmiotu prowadziła Pani do dnia likwidacji działalności. Umowy przewidywały stałe wynagrodzenie miesięczne oraz koszty zastępstwa procesowego. Zakres czynności objęty umową obejmował m.in. zastępowanie Zamawiającego w postępowaniach sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych. W umowie uregulowane było również postępowanie w przypadku zasądzenia w orzeczeniu sądu kosztów zastępstwa procesowego lub przyznania przez organy egzekucyjne kosztów zastępstwa egzekucyjnego. Zapis w tej sprawie brzmiał następująco: „§ 5. ust. 2. Koszty zastępstwa procesowego, o których mowa w ust. 1, będą płatne na podstawie wystawionej faktury VAT, przy czym ściągnięte koszty będą traktowane przez wykonawcę jako wartość brutto. Termin płatności faktur strony określają na 7 dni.”. Odbywało się to w ten sposób, że dopiero po wpłaceniu przez dłużnika na rzecz Zamawiającego kosztów zastępstwa procesowego bądź w wypadku ich skutecznego ściągnięcia w drodze egzekucji komorniczej wystawiała Pani fakturę i w ciągu 7 dni należności przekazywane były na Pani rachunek bankowy. Następnie należności te ujmowane były przez Panią w deklaracji VAT-7 jako podstawa opodatkowania i opłacony był podatek w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00