Aktualność
Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość wpłat na PFRON
Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, lecz nie osiąga określonego wskaźnika zatrudnienia tych osób, ma obowiązek dokonania wpłaty na PFRON. Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość przekazywanych wpłat. Jest to konsekwencja wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 roku.
Obowiązek dokonywania wpłat na PFRON
Zobowiązani do wpłat na PFRON są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u których wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych jest niższy niż 6%. Wskazane podmioty dokonują wpłat na ten Fundusz w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Obowiązek wpłat na PFRON nie obciąża pracodawców zatrudniających mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie ma znaczenia, czy tacy pracodawcy zatrudniają, czy nie, pracowników niepełnosprawnych. W żadnej sytuacji nie będą zobligowani do odprowadzania wpłat na PFRON. Przy ustalaniu obowiązku wpłat nie uwzględnia się liczby pracowników w danym zakładzie pracy, ale liczbę etatów.
Przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu (po jego zakończeniu), w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (stosując zaokrąglenie w dół, jeżeli pierwsza odrzucona cyfra należy do przedziału od 0 do 4 albo w górę, jeżeli pierwsza odrzucona cyfra należy do przedziału od 5 do 9). W przypadku gdy poziom zatrudnienia zmienia się w trakcie miesiąca, jego średnią wysokość należy obliczyć w następujący sposób:
Krok 1. zsumować stany zatrudnienia z poszczególnych dni (łącznie z dniami wolnymi w związku z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy, niedzielami i dniami świątecznymi; dla tych dni przyjmuje się stan zatrudnienia w dniach je poprzedzających, a jeżeli miesiąc zaczyna się takim dniem, z dnia kolejnego),
Krok 2. sumę stanów zatrudnienia z poszczególnych dni danego miesiąca podzielić przez liczbę dni kalendarzowych w tym miesiącu.
Wysokość wpłat na PFRON od 1 grudnia 2024 r.
Od wysokości przeciętnego wynagrodzenia ustalana jest wysokość miesięcznych wpłat na PFRON. Przekazywana kwota stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%, a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
13 listopada 2024 r. GUS opublikował komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w III kw. 2024 r. wzrosło o 13,4 proc. rdr i wyniosło 8.161,62 zł.
W związku z powyższym, w okresie od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. pracodawca będzie dokonywał miesięcznych wpłat na PFRON w wysokości iloczynu kwoty 3317,70 zł i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Pracodawca Z nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który zwalnia go z obowiązku dokonywania wpłat na PFRON. Zatrudnia jednak jednego pracownika niepełnosprawnego. Aby ustalić wysokość wpłaty na PFRON w danym miesiącu, należy porównać osiągany w zakładzie pracy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze wskaźnikiem zwalniającym z obowiązku dokonywania wpłat (6%). Jeżeli wskaźnik osiągany przez pracodawcę jest niższy niż 6%, należy dokonywać wpłat na PFRON w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników niepełnosprawnych, będącej różnicą pomiędzy rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy a liczbą tych osób zapewniającą wymagany wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych.
Przy założeniu, że pracodawca zatrudnia w przeliczeniu na pełne etaty 50 pracowników i jedna z tych osób ma orzeczoną niepełnosprawność, wysokość wpłaty na PFRON wyniesie:
50 pracowników x 6% = 3 (liczba osób niepełnosprawnych, których zatrudnienie zwalnia z wpłat na PFRON) – 1 osoba niepełnosprawna = 2 osoby,
2 osoby x 40,65% przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale = wpłata na PFRON.
- komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 listopada 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r. (www.stat.gov.pl)
- art. 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.)
Oprac. Katarzyna Bogucka
Przeczytaj więcej na ten temat: Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – obowiązki i korzyści dla pracodawcy >>>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right