Artykuł
Najnowsze zmiany w przepisach o zamówieniach publicznych
Uchwalono kolejną nowelizację Prawa zamówień publicznych. Najważniejszym elementem zmian jest ograniczenie stosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert. Zamawiający ma także prawo domagać się, aby wykonawca realizował zamówienie, zawierając umowy o pracę (a nie np. umowy zlecenia).
Będzie to kolejna już w tym roku, "duża" nowelizacja przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Ustawa nowelizująca scala aż 4 projekty ustaw nowelizujących. Wprowadzone zmiany mają zachęcić małych i średnich przedsiębiorców do ubiegania się o uzyskanie zamówienia publicznego. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Należy się spodziewać, że nowe przepisy zaczną obowiązywać na przełomie października i listopada 2014 r.
Cena jako kryterium przetargu
Nowelizacja nie zmienia ogólnej zasady z art. 91 upzp, mówiącej, że zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Nowelizacja zmieni jednak art. 91 ust. 2 upzp i wprowadzi nowy art. 91 ust. 2a upzp. W efekcie zmian kryteriami oceny ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, którymi mogą być m.in.:
● jakość,
● funkcjonalność,
● parametry techniczne,
● aspekty środowiskowe, społeczne, innowacyjne,
● serwis,
● termin wykonania zamówienia oraz koszty eksploatacji.
Nowelizacja wprowadza jako kryteria ocen ofert aspekt społeczny i innowacyjny.
Nowy art. 91 ust. 2a upzp ograniczy stosowanie kryterium ceny ...
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right