Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 23 maja 2012 r., sygn. I SA/Bd 260/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dariusz Dudra (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Ewa Kruppik - Świetlicka sędzia WSA Mirella Łent Protokolant: st. sekretarz sądowy Agnieszka Liberda - Koczorowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 maja 2012 r. sprawy ze skargi E. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia r. Prezydent Miasta T. ustalił skarżącej wysokość podatku od nieruchomości za 2011 r. w kwocie [...] zł, opodatkowując posiadany przez stronę garaż z zastosowaniem stawki podatku przewidzianej dla pozostałych budynków lub ich części, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej u.p.o.l.).

W złożonym odwołaniu skarżąca zakwestionowała zastosowaną przez organ stawkę podatku. Zdaniem strony, przedmiotowy garaż powinien podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem stawki właściwej dla budynków mieszkalnych lub ich części, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) u.p.o.l.

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Zdaniem organu odwoławczego, garaż znajdujący się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, nie będący jednak mieszkalną częścią budynku, powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości przy zastosowaniu stawki podatkowej od budynków lub ich części pozostałych, a nie jak od budynków lub ich części mieszkalnych.

Uzasadniając swoje stanowisko organ odwołał się do wykładni językowej pojęcia "mieszkalny", z której wynika, że ani garaż, ani część budynku będąca garażem do mieszkania nie służy, ani się do mieszkania nie nadaje. Skoro garaż nie jest budynkiem mieszkalnym, ani mieszkalną częścią innego budynku, garaż należy uznać za obiekt objęty dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) u.p.o.l. Ponadto, zastosowanie przedmiotowego obiektu potwierdza ewidencja gruntów i budynków, z której wynika,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00