Łączenie etatu i biznesu może być ryzykowne
Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w przepisach, które zabraniają podatnikom wykonywania usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy
Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w przepisach, które zabraniają podatnikom wykonywania usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy
PROBLEM Klientka wystawia faktury za metacoaching i szkolenia menadżerskie. Przeważający rodzaj działalności to pozaszkolne formy opodatkowania (85.59.Z), dla których przewidziana jest stawka ryczałtu 8,5%, ale czy w tym przypadku nie będzie miała znaczenie faktycznie wykonywana usługa czyli szkolenia menadżerskie i coaching? Czy powinna zastosować stawkę ryczałtu 17% czy 8,5%?
PROBLEM Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali usługowo-handlowych dla firm. Jak powinien rozliczać się z tego przychodu w 2023 r.? Na zasadach ogólnych czy ryczałtem?
PROBLEM Podatnik prowadzi działalność i rozlicza się w formie zryczałtowanego podatku dochodowego (działalność informatyczna). Dodatkowo uzyskuje nieodpłatne przychody związane z posiadaną kartą sportową. W jaki sposób powinien opodatkować te przychody i jaką deklaracja je rozliczyć?
Płatnik podatku i podmiot nim niebędący mają obowiązek przekazać podatnikowi do końca lutego 2023 r. PIT-11 za ubiegły rok. Dokument ten musi być identyczny z przekazanym przez płatnika do urzędu skarbowego. W tym samym terminie płatnicy podatku zryczałtowanego mają obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu do spraw opodatkowania osób zagranicznych i nierezydentowi informację IFT-1/IFT-1R. Zarówno PIT
Stawka ryczałtu z przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego a rozdzielność majątkowa małżonków (12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100.000 zł).
Zastosowanie stawki 5,5% w stosunku do przychodów z produkcji oraz montażu mebli według indywidualnego projektu dla jednego kontrahenta.
Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług portali internetowych 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Czy przychody z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego (tj. Platformy) podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT
Opodatkowanie najmu prywatnego mieszkań, garaży, miejsc postojowych.
Powstanie dochodu z przekształcenia o którym mowa w art. 7aa ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Skutki podatkowych wypłaty zysku oraz likwidacji spółki komandytowej.
Możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2022-2023.
Zawarcie umowy subrogacji pożyczki (zmiany pożyczkodawcy) nie spowoduje powstania obowiązku z tytułu podatku u źródła i Spółka nie będzie zobowiązana do obliczenia, pobrania oraz wpłacenia do organu podatkowego podatku u źródła z tytułu wypłacanych odsetek na rzecz Nowego Pożyczkodawcy, które zostały naliczone przed przeprowadzeniem subrogacji oraz tych, które zostaną naliczone po zawarciu umowy subrogacji
Czy po otrzymaniu przez Spółkę aportu Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania Ryczałtem począwszy od 2023 roku oraz czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, wobec Spółki znajdzie zastosowanie zasada wyłączenia z opodatkowania Ryczałtem z art. 28k ust. 1 pkt 5 lub pkt 6 ustawy o CIT?
Możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz koszty uzyskania przychodów jako wspólnika spółki partnerskiej.
Najem prywatny lokali mieszkalnych.
Ustalenie, czy fakt, że wspólnik Spółki jest Prezesem zarządu i fundatorem Fundacji nie stanowi przeszkody dla opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek („estoński CIT”).
Ustalenie, czy Spółka zobowiązana jest zgodnie z art. 26 ust. 1 w zw. z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do pobierania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat należności z tytułu umowy CCA.
Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 74.90.12.0 (usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń) 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wyłączenie z opodatkowania ryczałem, połączenie przez przejście Sp. z o.o. i Sp. k.
Spółka osiągając więcej niż 50 % przychodów z zakresu transakcji z podmiotem powiązanym będzie miała prawo do opodatkowania swoich dochodów ryczałtem, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT.
Skutki podatkowe wynajmu lokalu mieszkalnego - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.