Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – lipiec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń lipiec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń lipiec 2024 r.
Właściciele podziemnych miejsc parkingowych w budynkach mieszkalnych będą od 2025 r. płacić podatek od nieruchomości według tej samej stawki – takiej jak dla mieszkania, niezależnie, czy mają dwie odrębne księgi wieczyste, czy tylko jedną
W stosunku do lokali mieszkalnych oddawanych w najem przez przedsiębiorcę (np. dewelopera albo spółdzielnię mieszkaniową) na cele mieszkaniowe najemców (nie turystyczne) można stosować stawkę mieszkaniową podatku od nieruchomości – wyrok NSA z 22 listopada 2023 r., sygn. akt III FSK 3831/21.
Zielone dachy, ogrody wertykalne czy zielone fasady już od dłuższego czasu mają o wiele ważniejszą funkcję niż jedynie estetyczna. Zwiększają efektywność energetyczną budynków, tworząc dodatkową izolację przed zimnem, co skutkuje obniżeniem opłat za ogrzewanie w zimie, przy jednoczesnej izolacji przed upałem w okresie letnim.
Przychód z tytułu nadpłaty podatku kosztowego (czyli podatku, który może stanowić koszt w podatku dochodowym, jak np. podatek od nieruchomości) powstaje w dniu faktycznego zwrotu nadpłaty. Jeśli zwrot nadpłaty nie nastąpił, to przychód powstaje w ostatnim dniu terminu, w którym powinien nastąpić - wyrok NSA z 9 września 2022 r., sygn. akt II FSK 637/22.
Na rynku nieruchomości mimo pandemii trwa ożywienie. Mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki, a zachęceni rosnącym popytem deweloperzy na potęgę planują nowe inwestycje. W okresie od stycznia do września rozpoczęli budowę 128 tys. mieszkań, czyli o 36,5 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Inwestorzy indywidualni budują kolejne 84,6 tys. nieruchomości, tj. o 19,5 proc. więcej –
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania firm dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii i ewidencji w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych, które wynikają ze skorzystania przez jednostki z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.
W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy
W Polsce obowiązuje dualizm opodatkowania miejsc garażowych podatkiem od nieruchomości. Wyższą stawką opodatkowane są miejsca postojowe mające status odrębnej własności. Stawka preferencyjna dotyczy miejsc postojowych przynależnych do nieruchomości. Zróżnicowanie to jest zgodne z Konstytucją RP.
Miejsce postojowe będące przynależnością lokalu mieszkalnego jest opodatkowane preferencyjną stawką podatku od nieruchomości.
Opodatkowanie miejsca postojowego podatkiem od nieruchomości zależy od formy własności. Miejsce postojowe stanowiące odrębną nieruchomość obciąża wyższy podatek, niż to będące przynależnością lokalu mieszkalnego.
Spółka rozbudowuje budynek będący jej własnością. Czy do rozbudowy będzie miało zastosowanie przesunięcie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości na następny rok? Jaki wpływ na ten podatek ma modernizacja budynku?
Nasza spółka kupiła w 2010 r. nowy budynek biurowy z działką. Budynek został wybudowany w tym roku. Od kiedy powinniśmy płacić podatek od nieruchomości za ten budynek?
Zarządzana przeze mnie spółka z o.o. jest właścicielem kilku magazynów. Jeden z magazynów będzie w połowie tego roku gruntownie remontowany i przebudowywany. W pierwszej fazie prac zostanie zburzona jedna ze ścian magazynu. Następnie zostanie dobudowanych kilkaset metrów powierzchni magazynowej. W czasie tej fazy prac magazyn będzie stał pusty. Druga faza prac to roboty wykończeniowe dobudowanej części
Najemcy lokali przeznaczonych na cele działalności gospodarczej, poza opłacaniem czynszu, ponoszą też wydatki związane z bieżącym korzystaniem z lokalu, takie jak np. dostawa wody, energii elektrycznej, wywóz śmieci, kaucja czy nakłady na ulepszenie lokalu. O ile kwestia opodatkowania najmu podatkiem VAT nie jest szczególnie problematyczna – wynajem lokali niemieszkalnych opodatkowany jest bowiem stawką
Nieruchomość należąca do małżeństwa na zasadzie współwłasności, gdy tylko jeden z małżonków jest przedsiębiorcą, nie może być obciążona podwyższoną stawką podatku od nieruchomości - tak orzekł NSA (sygn. akt III SA2850/02).