history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 1998-01-01

[94] (utracił moc).

[94] Ustawa utraciła moc 1 stycznia 1998 r. na podstawie art. 193 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939), z wyjątkiem art. 121 ust. 2 i 3.

Wersja obowiązująca od 1998-01-01

[94] (utracił moc).

[94] Ustawa utraciła moc 1 stycznia 1998 r. na podstawie art. 193 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939), z wyjątkiem art. 121 ust. 2 i 3.

Wersja archiwalna obowiązująca od 1992-09-29 do 1997-12-31

[Ograniczenie lub cofnięcie decyzji o wyrażeniu zgody na utworzenie banku] 1. Prezes Narodowego Banku Polskiego może w ramach nadzoru zalecić bankowi:

1) podjęcie środków koniecznych do przywrócenia płynności płatniczej lub osiągnięcie norm, o których mowa w art. 100 ust. 5 pkt 1,

2) zwiększenie funduszy własnych,

3) zaniechanie określonych form reklamy.

2. W razie stwierdzenia, że bank uporczywie nie realizuje zaleceń określonych w ust. 1 lub działalność banku jest wykonywana z rażącym naruszeniem prawa lub statutu albo stwarza istotne zagrożenie dla interesów posiadaczy wkładów oszczędnościowych i lokat zgromadzonych w banku, Prezes Narodowego Banku Polskiego, po bezskutecznym upomnieniu na piśmie, może;

1) wystąpić do właściwego organu banku z wnioskiem o odwołanie prezesa, wiceprezesa lub innego członka zarządu banku bezpośrednio odpowiedzialnego za stwierdzone nieprawidłowości,

2) zawiesić w czynnościach członków zarządu, o których mowa w pkt 1, do czasu rozpatrzenia wniosku o ich odwołanie; zawieszenie w czynnościach polega na wyłączeniu z podejmowania decyzji za bank w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych,

3) ograniczyć zakres działalności banku; ograniczenie to polega na zakazie zawierania nowych umów,

4) cofnąć decyzję o wyrażeniu zgody na utworzenie banku i zarządzić jego likwidację.

3. Ograniczenie lub cofnięcie decyzji o wyrażeniu zgody na utworzenie banku może również nastąpić w razie stwierdzenia, że bank nie spełnia warunków określonych w decyzji o jego utworzeniu.

4. Jeżeli bank poniósł stratę w wysokości przewyższającej kwotę jego funduszy własnych albo gdy istnieje realne zagrożenie powstania strat w takim rozmiarze, Prezes Narodowego Banku Polskiego może, niezależnie od zastosowania sankcji określonych w ust. 2 pkt 1–3, ustanowić zarząd tymczasowy na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Zarząd tymczasowy podejmuje za bank decyzje w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych.

5. Środki podejmowane w ramach nadzoru nie mogą naruszać umów zawartych przez bank.

6. Decyzje wymienione w niniejszym artykule mogą być zaskarżone do właściwego sądu gospodarczego.

Wersja archiwalna obowiązująca od 1989-02-10 do 1992-09-28

1. Prezes Narodowego Banku Polskiego może w ramach nadzoru:

1) zobowiązać bank do:

a) podjęcia środków koniecznych do przywrócenia płynności płatniczej,

b) zwiększenia funduszu rezerwowego,

c) zwiększenia wysokości udziałów,

d) dokonania określonej zmiany struktury aktywów i urealnienia należności,

e) zaniechania określonych form reklamy;

2) wystąpić o odwołanie oraz zawiesić w czynnościach, do czasu rozpatrzenia wniosku, prezesa, wiceprezesa lub innego członka zarządu banku, którego działalność rażąco narusza prawo lub statut banku albo grozi wyrządzeniem znacznej straty, i powołać tymczasowego kierownika banku lub tymczasowego członka jego zarządu.

2. Środki podejmowane w ramach nadzoru nie mogą naruszać umów zawartych przez bank.