history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2024-03-15

§ 16. [Płatność do bydła, płatność do krów oraz płatność do kóz] 1. Płatność do bydła, płatność do krów oraz płatność do kóz przysługują do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności i w odniesieniu do których:

1) [2] do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła, płatności do krów lub płatności do kóz dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;

2) [3] najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła, płatności do krów lub płatności do kóz zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

2. Płatność do owiec przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, i w odniesieniu do których:

1) [4] do dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec, dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;

2) [5] najpóźniej od dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec, zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

3. Warunki, o których mowa w ust. 1 i 2, uznaje się za spełnione, jeżeli ich spełnienie potwierdzają informacje zawarte w komputerowej bazie danych, przy czym uznaje się, że wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zostały spełnione również w przypadku, gdy: [6]

1) zwierzę utraciło jeden z dwóch środków identyfikacji w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale można je jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikować przy pomocy innych środków identyfikacji określonych w:

a) lit. a oraz c–e załącznika III do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 115, z późn. zm.6)), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/2035” – w przypadku bydła,

b) lit. a–g załącznika III do rozporządzenia 2019/2035 – w przypadku owiec i kóz;

2) zwierzę utraciło obydwa środki identyfikacji w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale można je jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikować za pomocą księgi rejestracji, o której mowa w art. 70 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, lub komputerowej bazy danych oraz pod warunkiem, że posiadacz zwierzęcia udowodni, że podjął działania w celu oznakowania tego zwierzęcia przed zawiadomieniem o zamiarze prowadzenia kontroli na miejscu.

4. W przypadku gdy stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli na miejscu niezgodności dotyczą wymaganych na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wpisów do księgi rejestracji, o której mowa w art. 70 tej ustawy, lub informacji zawartych w komputerowej bazie danych, ale nie mają wpływu na spełnienie warunków przyznania danej płatności związanej z produkcją do zwierząt, zwierzęcia nie uznaje się za zwierzę zatwierdzone jedynie w przypadku, gdy takie niezgodności wykryto w toku co najmniej dwóch kontroli na miejscu przeprowadzonych w ciągu 24 miesięcy.

5. Przemieszczanie czasowe zwierząt na wystawy, pokazy i konkursy nie wpływa na okresy posiadania zwierząt, o których mowa w ust. 1 i 2.

6. W przypadku gdy w okresach, o których mowa w ust. 1 i 2, zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych z produkcją do zwierząt zostały zastąpione innymi zwierzętami, płatności te przysługują do zwierząt zastępujących, jeżeli:

1) spełniają one warunki, o których mowa w art. 29 ust. 3 i 6–8 ustawy;

2) w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia rolnik:

a) objął w posiadanie zwierzęta zastępujące,

b) poinformował Agencję o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję;

3) w odniesieniu do tych zwierząt:

a) [7] do dnia poinformowania Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

b) [8] najpóźniej od dnia poinformowania Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

7. Płatność do bydła przysługuje do zwierząt, o których mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy, urodzonych najpóźniej w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.

8. Jeżeli zwierzę zadeklarowane do płatności związanej z produkcją do zwierząt opuściło gospodarstwo w okresie, o którym mowa w ust. 1 i 2, zgłoszenie do komputerowej bazy danych dotyczące tego zdarzenia skutkuje jednocześnie wycofaniem wniosku o przyznanie tej płatności do zwierzęcia, którego dotyczy to zgłoszenie.

9. Warunki, o których mowa w ust. 1 i 2, uznaje się za spełnione również w przypadku, gdy zwierzęta były w posiadaniu małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności związanych z produkcją do zwierząt, a małżonek ten nie ubiega się o przyznanie tych płatności.

[2] § 16 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[3] § 16 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[4] § 16 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[5] § 16 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[6] § 16 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[7] § 16 ust. 6 pkt 3 lit. a) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[8] § 16 ust. 6 pkt 3 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

Wersja obowiązująca od 2024-03-15

§ 16. [Płatność do bydła, płatność do krów oraz płatność do kóz] 1. Płatność do bydła, płatność do krów oraz płatność do kóz przysługują do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności i w odniesieniu do których:

1) [2] do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła, płatności do krów lub płatności do kóz dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;

2) [3] najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła, płatności do krów lub płatności do kóz zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

2. Płatność do owiec przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, i w odniesieniu do których:

1) [4] do dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec, dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;

2) [5] najpóźniej od dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec, zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

3. Warunki, o których mowa w ust. 1 i 2, uznaje się za spełnione, jeżeli ich spełnienie potwierdzają informacje zawarte w komputerowej bazie danych, przy czym uznaje się, że wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zostały spełnione również w przypadku, gdy: [6]

1) zwierzę utraciło jeden z dwóch środków identyfikacji w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale można je jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikować przy pomocy innych środków identyfikacji określonych w:

a) lit. a oraz c–e załącznika III do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 115, z późn. zm.6)), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/2035” – w przypadku bydła,

b) lit. a–g załącznika III do rozporządzenia 2019/2035 – w przypadku owiec i kóz;

2) zwierzę utraciło obydwa środki identyfikacji w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale można je jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikować za pomocą księgi rejestracji, o której mowa w art. 70 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, lub komputerowej bazy danych oraz pod warunkiem, że posiadacz zwierzęcia udowodni, że podjął działania w celu oznakowania tego zwierzęcia przed zawiadomieniem o zamiarze prowadzenia kontroli na miejscu.

4. W przypadku gdy stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli na miejscu niezgodności dotyczą wymaganych na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wpisów do księgi rejestracji, o której mowa w art. 70 tej ustawy, lub informacji zawartych w komputerowej bazie danych, ale nie mają wpływu na spełnienie warunków przyznania danej płatności związanej z produkcją do zwierząt, zwierzęcia nie uznaje się za zwierzę zatwierdzone jedynie w przypadku, gdy takie niezgodności wykryto w toku co najmniej dwóch kontroli na miejscu przeprowadzonych w ciągu 24 miesięcy.

5. Przemieszczanie czasowe zwierząt na wystawy, pokazy i konkursy nie wpływa na okresy posiadania zwierząt, o których mowa w ust. 1 i 2.

6. W przypadku gdy w okresach, o których mowa w ust. 1 i 2, zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych z produkcją do zwierząt zostały zastąpione innymi zwierzętami, płatności te przysługują do zwierząt zastępujących, jeżeli:

1) spełniają one warunki, o których mowa w art. 29 ust. 3 i 6–8 ustawy;

2) w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia rolnik:

a) objął w posiadanie zwierzęta zastępujące,

b) poinformował Agencję o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję;

3) w odniesieniu do tych zwierząt:

a) [7] do dnia poinformowania Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

b) [8] najpóźniej od dnia poinformowania Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

7. Płatność do bydła przysługuje do zwierząt, o których mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy, urodzonych najpóźniej w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.

8. Jeżeli zwierzę zadeklarowane do płatności związanej z produkcją do zwierząt opuściło gospodarstwo w okresie, o którym mowa w ust. 1 i 2, zgłoszenie do komputerowej bazy danych dotyczące tego zdarzenia skutkuje jednocześnie wycofaniem wniosku o przyznanie tej płatności do zwierzęcia, którego dotyczy to zgłoszenie.

9. Warunki, o których mowa w ust. 1 i 2, uznaje się za spełnione również w przypadku, gdy zwierzęta były w posiadaniu małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności związanych z produkcją do zwierząt, a małżonek ten nie ubiega się o przyznanie tych płatności.

[2] § 16 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[3] § 16 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[4] § 16 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[5] § 16 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[6] § 16 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[7] § 16 ust. 6 pkt 3 lit. a) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

[8] § 16 ust. 6 pkt 3 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. poz. 343). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2023-03-15 do 2024-03-14

§ 16. [Płatność do bydła, płatność do krów oraz płatność do kóz] 1. Płatność do bydła, płatność do krów oraz płatność do kóz przysługują do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności i w odniesieniu do których:

1) do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła, płatności do krów lub płatności do kóz dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisów tej ustawy;

2) najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła, płatności do krów lub płatności do kóz zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisach tej ustawy.

2. Płatność do owiec przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, i w odniesieniu do których:

1) do dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec, dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisów tej ustawy;

2) najpóźniej od dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec, zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisach tej ustawy.

3. Warunki, o których mowa w ust. 1 i 2, uznaje się za spełnione, jeżeli ich spełnienie potwierdzają informacje zawarte w komputerowej bazie danych, przy czym uznaje się, że wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisach tej ustawy zostały spełnione również w przypadku, gdy:

1) zwierzę utraciło jeden z dwóch środków identyfikacji w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale można je jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikować przy pomocy innych środków identyfikacji określonych w:

a) lit. a oraz c–e załącznika III do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 115, z późn. zm.6)), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/2035” – w przypadku bydła,

b) lit. a–g załącznika III do rozporządzenia 2019/2035 – w przypadku owiec i kóz;

2) zwierzę utraciło obydwa środki identyfikacji w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale można je jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikować za pomocą księgi rejestracji, o której mowa w art. 70 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, lub komputerowej bazy danych oraz pod warunkiem, że posiadacz zwierzęcia udowodni, że podjął działania w celu oznakowania tego zwierzęcia przed zawiadomieniem o zamiarze prowadzenia kontroli na miejscu.

4. W przypadku gdy stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli na miejscu niezgodności dotyczą wymaganych na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wpisów do księgi rejestracji, o której mowa w art. 70 tej ustawy, lub informacji zawartych w komputerowej bazie danych, ale nie mają wpływu na spełnienie warunków przyznania danej płatności związanej z produkcją do zwierząt, zwierzęcia nie uznaje się za zwierzę zatwierdzone jedynie w przypadku, gdy takie niezgodności wykryto w toku co najmniej dwóch kontroli na miejscu przeprowadzonych w ciągu 24 miesięcy.

5. Przemieszczanie czasowe zwierząt na wystawy, pokazy i konkursy nie wpływa na okresy posiadania zwierząt, o których mowa w ust. 1 i 2.

6. W przypadku gdy w okresach, o których mowa w ust. 1 i 2, zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych z produkcją do zwierząt zostały zastąpione innymi zwierzętami, płatności te przysługują do zwierząt zastępujących, jeżeli:

1) spełniają one warunki, o których mowa w art. 29 ust. 3 i 6–8 ustawy;

2) w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia rolnik:

a) objął w posiadanie zwierzęta zastępujące,

b) poinformował Agencję o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję;

3) w odniesieniu do tych zwierząt:

a) do dnia poinformowania Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych wymaganych na podstawie przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisów tej ustawy,

b) najpóźniej od dnia poinformowania Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia objętego wnioskiem o przyznanie płatności związanej z produkcją do zwierząt zostały spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub przepisach tej ustawy.

7. Płatność do bydła przysługuje do zwierząt, o których mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy, urodzonych najpóźniej w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.

8. Jeżeli zwierzę zadeklarowane do płatności związanej z produkcją do zwierząt opuściło gospodarstwo w okresie, o którym mowa w ust. 1 i 2, zgłoszenie do komputerowej bazy danych dotyczące tego zdarzenia skutkuje jednocześnie wycofaniem wniosku o przyznanie tej płatności do zwierzęcia, którego dotyczy to zgłoszenie.

9. Warunki, o których mowa w ust. 1 i 2, uznaje się za spełnione również w przypadku, gdy zwierzęta były w posiadaniu małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności związanych z produkcją do zwierząt, a małżonek ten nie ubiega się o przyznanie tych płatności.