history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2019-04-23

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (1), szczególnie jej art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Formaty ustanowione w decyzji Komisji 97/138/WE (2) dotyczące jednolitego przedstawiania danych statystycznych w ramach dyrektywy 94/62/WE należy zmienić i uprościć w celu uwzględnienia doświadczenia związanego z ich stosowaniem.

(2) Formaty te powinny odzwierciedlać cele zawarte w dyrektywie 94/62/WE, zmienionej dyrektywą 2004/12/WE.

(3) Aby zagwarantować porównywalność danych pomiędzy Państwami Członkowskimi, należy określić szczegółowe zasady dotyczące danych zawartych w formatach oraz zezwolić Państwom Członkowskim na dobrowolne uwzględnianie innych danych.

(4) Ze względu na liczbę zmian, które trzeba w takiej sytuacji wprowadzić do decyzji 97/138/WE, należy tę decyzję zastąpić dla zachowania przejrzystości.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na podstawie art. 21 dyrektywy 94/62/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

[1] Niniejsza decyzja ustanawia formaty do przekazywania danych zgodnie z art. 12 dyrektywy 94/62/WE, a także zasady obliczania, weryfikacji i sprawozdawczości w odniesieniu do danych na podstawie tej dyrektywy, w odniesieniu do:

a) osiągnięcia dostosowanego poziomu wielkości docelowych recyklingu, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE, poprzez uwzględnienie opakowań wielokrotnego użytku zgodnie z art. 5 ust. 2 tej dyrektywy;

b) uwzględniania ilości opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia zgodnie z art. 5 ust. 3 dyrektywy 94/62/WE;

c) zgodności z celami określonymi w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE;

d) kontroli jakości oraz środków podjętych zgodnie z art. 6a ust. 3 i 8 dyrektywy 94/62/WE.

Artykuł 2

1. [2] Do celów niniejszej decyzji, oprócz odpowiednich definicji zawartych w art. 3 dyrektywy 94/62/WE, stosuje się następujące definicje:

a) „materiały docelowe” oznaczają opakowaniowe materiały odpadowe, które są przetwarzane w danej operacji recyklingu na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami;

b) „materiały niedocelowe” oznaczają, do celów obliczania wielkości docelowych recyklingu określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE, materiały odpadowe, które nie są ponownie przetwarzane w danej operacji recyklingu na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami;

c) „przetwarzanie wstępne” oznacza wszelkie operacje przetwarzania, którym poddawane są opakowaniowe materiały odpadowe przed poddaniem ich operacji recyklingu, w ramach której materiały te są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami. Obejmuje to sprawdzanie, sortowanie i inne działania wstępne w celu usunięcia materiałów niedocelowych oraz zapewnienia wysokiej jakości recyklingu;

d) „punkt obliczeniowy” oznacza punkt, w którym opakowaniowe materiały odpadowe trafiają do operacji recyklingu, w ramach której odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami, lub punkt, w którym materiały odpadowe przestają być odpadami w wyniku działań wstępnych przed ich ponownym przetworzeniem;

e) „punkt pomiarowy” oznacza punkt, w którym masę materiałów odpadowych mierzy się w celu określenia ilości odpadów w punkcie obliczeniowym;

f) „rotacja” oznacza podróż odbywaną przez opakowanie wielokrotnego użytku od momentu wprowadzenia go do obrotu wraz z towarami, które mają w nim być przechowywane, chronione, przewożone, dostarczane lub prezentowane, do momentu, w którym zostaje odesłane do ponownego użycia w systemie ponownego użycia opakowań, w celu jego ponownego wprowadzenia do obrotu wraz z towarami;

g) „system ponownego użycia opakowań” oznacza rozwiązania organizacyjne, techniczne lub finansowe, które zapewniają wielokrotną rotację opakowań wielokrotnego użytku.

2. [3] Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych w Państwie Członkowskim równa się ilości opakowań wprowadzonych na rynek w tym samym roku w danym Państwie Członkowskim.

Artykuł 3

1. Dane dotyczące całkowitej ilości opakowań obejmują wszystkie opakowania, zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE.

W szczególności w odniesieniu do materiałów występujących w mniejszych ilościach oraz tych, które nie są wymienione w niniejszej decyzji, można dokonać ocen szacunkowych. Ocen tych dokonuje się na podstawie najlepszych dostępnych informacji i opisuje się je zgodnie z art. 7.

2. Opakowanie wielokrotnego użytku uważa się za wprowadzone na rynek wówczas, gdy udostępnione jest po raz pierwszy wraz z towarami, które mają w nim być przechowywane, chronione, przewożone, dostarczane i prezentowane.

Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za odpad opakowaniowy, gdy zwraca się je do ponownego użytku. Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za wprowadzone na rynek jako opakowanie, gdy zostało ono ponownie użyte wraz z towarem i zostało ponownie udostępnione.

Opakowanie wielokrotnego użytku wyrzucone pod koniec okresu użytkowania uznaje się za odpad opakowaniowy.

Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w danym Państwie Członkowskim z opakowań wielokrotnego użytku równa się ilości opakowań wielokrotnego użytku wprowadzonych na rynek w tym samym roku w tym Państwie Członkowskim.

3. [4] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE dane dla opakowań wykonanych z różnych materiałów, które nie mogą być oddzielone ręcznie podaje się według materiału dominującego wagowo.

Ponadto dobrowolnie można podać odrębne dane dotyczące odzysku i recyklingu materiałów kompozytowych.

4. Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE waga odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych równa się ilości odpadów opakowaniowych wprowadzonych do skutecznego procesu odzysku lub recyklingu. Jeżeli odpady po operacji sortowania są wprowadzane do skutecznego procesu recyklingu lub odzysku bez znaczących strat, dopuszczalne jest założenie, że waga odpadów po operacji sortowania jest równa wadze odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych. [5] Jeśli bez znaczących strat odpady te są przygotowywane w zakładzie sortującym do skutecznych procesów odzysku lub recyklingu, dopuszczalne jest założenie, że waga odpadów wysłanych z zakładu sortującego równa jest wadze odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

Artykuł 4

1. [6] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE odpady opakowaniowe wywiezione poza teren Unii liczy się jako odzyskane lub poddane recyklingowi tylko wówczas, gdy można udowodnić, że odzysk lub recykling odbyły się zgodnie z warunkami zasadniczo odpowiadającymi tym, które określa przedmiotowe prawodawstwo unijne.

2. Transgraniczny przepływ odpadów opakowaniowych musi być zgodny z rozporządzeniem Rady (WE) nr 259/93 (4), rozporządzeniem Rady (WE) nr 1420/1999 (5) i rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1547/1999 (6).

3. [7] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE odpadów opakowaniowych wytworzonych w innych państwach członkowskich lub poza terytorium Unii, przekazanych państwu członkowskiemu do odzysku lub recyklingu, nie uznaje się za odzyskane lub poddane recyklingowi w państwie członkowskim, do którego je wysłano.

Artykuł 5

1. [8] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE wagę odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych mierzy się, wykorzystując współczynnik naturalnej wilgotności odpadów opakowaniowych w porównaniu ze współczynnikiem wilgotności opakowań równoważnych wprowadzonych na rynek.

Korekty do uzyskanych danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych wprowadza się, gdy stopień wilgotności tych odpadów opakowaniowych regularnie i znacząco różni się od stopnia wilgotności opakowań wprowadzonych na rynek i jeśli istnieje ryzyko, że współczynniki odzysku lub recyklingu opakowań zostaną znacząco przeszacowane lub niedoszacowane z tego powodu.

Korekt takich dokonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach spowodowanych szczególnymi warunkami klimatycznymi lub innymi okolicznościami.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych w sprawozdaniu z kontroli jakości danych.

2. [9] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE waga odzyskanych opakowań, na tyle, na ile to możliwe, wyklucza materiały nieopakowaniowe zebrane wraz z odpadami opakowaniowymi.

Korekt danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych dokonuje się wówczas, gdy ilość materiałów nieopakowaniowych wśród odpadów przekazanych do procesu skutecznego odzysku lub recyklingu powoduje ryzyko, że współczynnik odzysku lub recyklingu opakowań zostanie znacząco przeszacowany lub niedoszacowany.

Nie dokonuje się korekt w odniesieniu do niewielkich ilości materiałów nieopakowaniowych i zanieczyszczeń regularnie występujących w odpadach opakowaniowych.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych w sprawozdaniu z kontroli jakości danych.

Artykuł 6

[10] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE przepisy dotyczące odzysku określone w art. 3, 4 i 5 niniejszej decyzji stosuje się odpowiednio do odpadów opakowaniowych spalanych w spalarniach odpadów z odzyskiem energii.

Artykuł 6a

[11] 1. Do celów osiągnięcia zmodyfikowanego poziomu wielkości docelowych recyklingu określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE poprzez uwzględnienie średniego udziału, w poprzednich trzech latach, opakowań handlowych wielokrotnego użytku wprowadzonych do obrotu po raz pierwszy i ponownie wykorzystanych jako część systemu ponownego użycia opakowań, jak przewidziano w art. 5 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE, ilość opakowań handlowych wielokrotnego użytku odrzuconych po pierwszej rotacji odejmuje się od całkowitej ilości opakowań handlowych wielokrotnego użytku wprowadzonych do obrotu po raz pierwszy w danym roku.

2. unkty procentowe, które można odjąć od wielkości docelowych recyklingu w celu określenia zmodyfikowanego poziomu celów, o którym mowa w art. 5 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE oblicza się jako zwykłą średnią arytmetyczną punktów procentowych, które reprezentują udział opakowań handlowych wielokrotnego użytku w każdym z poprzednich trzech lat. Udział ten oblicza się, dzieląc ilość opakowań handlowych wielokrotnego użytku określoną zgodnie z niniejszym artykułem, na którą składają się materiały opakowaniowe, do których ma zastosowanie wielkość docelowa recyklingu, przez ilość wszystkich opakowań handlowych składających się z tego materiału opakowaniowego i wprowadzonych do obrotu po raz pierwszy w danym roku.

Artykuł 6b

[12] 1. W przypadku gdy państwo członkowskie uwzględnia ilość opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia przy obliczaniu wielkości docelowych określonych w art. 6 ust. 1 lit. f), lit. g) ppkt (ii), lit. h) oraz lit. i) ppkt (ii) dyrektywy 94/62/WE ilość opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia dodaje się zarówno do wytworzonych odpadów opakowaniowych, jak i do poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

2. Ilość opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia ustala się na podstawie masy naprawionych drewnianych jednostek opakowaniowych, które są następnie ponownie użyte, z wyłączeniem drewnianych opakowań lub części drewnianych opakowań, które są przekazane do operacji przetwarzania odpadów.

Artykuł 6c

[13] 1. Do celów obliczania i weryfikacji zgodności z wielkościami docelowymi recyklingu określonymi w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE stosuje się następujące zasady:

a) Ilość poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych to ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Ilość odpadów opakowaniowych trafiających do operacji recyklingu obejmuje materiały docelowe. Może ona obejmować materiały niedocelowe tylko w zakresie, w jakim ich obecność jest dopuszczalna dla konkretnej operacji recyklingu.

Punkty obliczeniowe mające zastosowanie do niektórych opakowaniowych materiałów odpadowych i niektórych operacji recyklingu są określone w załączniku II.

b) Niezależnie od tego czy punkt pomiarowy odnosi się do produkcji zakładu, który wysyła odpady opakowaniowe do recyklingu bez dalszego przetwarzania wstępnego czy do wkładu do zakładu, w którym odpady opakowaniowe są wprowadzane do operacji recyklingu bez dalszego przetwarzania wstępnego, ilość posortowanych odpadów opakowaniowych, która została odrzucona przez zakład recyklingu nie jest uwzględniana w ilości poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

c) Jeżeli zakład przeprowadza przetwarzanie wstępne przed punktem obliczeniowym w tym zakładzie, odpady usunięte podczas przetwarzania wstępnego nie są włączane do ilości poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych zgłaszanych przez ten zakład.

d) W przypadku gdy odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji poddawane obróbce tlenowej lub beztlenowej są ujęte w ilościach poddanych recyklingowi dla danego materiału opakowaniowego, ilość odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji w odpadach ulegających biodegradacji określana jest w drodze regularnego przeprowadzania analiz składu odpadów ulegających biodegradacji wchodzących w skład tych operacji. Odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji usuwane przed operacją recyklingu, w jej trakcie lub po zakończeniu nie są ujmowane w ilościach poddanych recyklingowi.

e) W przypadku gdy wilgotność odpadów opakowaniowych w punkcie pomiarowym różni się od wilgotności opakowań wprowadzanych do obrotu, należy skorygować ilość opakowań w punkcie pomiarowym w celu odzwierciedlenia naturalnej wilgotności odpadów opakowaniowych w porównaniu z wilgotnością opakowań równoważnych wprowadzonych do obrotu.

f) Ilość poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych nie obejmuje materiałów innych niż opakowania zebranych wraz z odpadami opakowaniowymi, takimi jak odpady z tego samego materiału, który nie pochodzi z opakowań, oraz pozostałości produktów, które zawierało opakowanie.

g) Jeżeli odpady opakowaniowe wytworzone w danym państwie członkowskim zostały zmieszane z innymi odpadami lub odpadami z innego państwa przed punktem pomiarowym lub punktem obliczeniowym, ilość odpadów opakowaniowych pochodzących z danego państwa członkowskiego identyfikuje się za pomocą odpowiednich metod, takich jak rejestry elektroniczne i badania próby. W przypadku gdy takie odpady podlegają dalszemu przetwarzaniu wstępnemu, ilość materiałów niedocelowych usuniętych w wyniku tego przetwarzania jest odliczana, z uwzględnieniem proporcji oraz, w stosownych przypadkach, jakości materiałów odpadowych pochodzących z odpadów opakowaniowych pochodzących z danego państwa członkowskiego.

h) W przypadku gdy opakowaniowe materiały odpadowe są wprowadzane do procesów odzysku, w których materiały te są wykorzystywane głównie jako paliwo lub w inny sposób w celu wytwarzania energii, pozostałości takich operacji, które są poddawane odzyskowi materiałowemu, takie jak frakcja mineralna popiołu paleniskowego lub klinkieru powstałego ze współspalania, nie są włączane do ilości poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych, z wyjątkiem metali oddzielonych i poddanych recyklingowi po spaleniu odpadów opakowaniowych. Metale będące elementem minerałów stanowiących produkt procesu współspalania odpadów opakowaniowych nie są zgłaszane jako poddane recyklingowi.

i) W przypadku gdy opakowaniowe materiały odpadowe są wprowadzane do procesów odzysku, w których materiały te nie są wykorzystywane głównie jako paliwo lub w inny sposób w celu wytwarzania energii lub do odzysku materiałów, ale ich wynikiem jest produkcja, która obejmuje w znacznych proporcjach materiały pochodzące z recyklingu, paliwa lub odpady do wypełniania wyrobisk, ilość poddanych recyklingowi odpadów określa się za pomocą metody bilansu masy, która skutkuje uwzględnieniem wyłącznie materiałów odpadowych podlegających recyklingowi.

2. Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE opakowania kompozytowe i inne opakowania składające się z więcej niż jednego materiału oblicza się i zgłasza w odniesieniu do każdego materiału zawartego w opakowaniu. Państwa członkowskie mogą odstąpić od tego wymogu, jeżeli dany materiał stanowi niewielką część jednostki opakowania i w każdym przypadku nie więcej niż 5 % całkowitej masy opakowania jednostkowego.

Artykuł 6d

[14] 1. Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE ilość metali pochodzących z recyklingu, które są oddzielane od popiołu paleniskowego jest równa masie metali w koncentracie metalu, która jest oddzielona od surowego popiołu paleniskowego pochodzącego z odpadów opakowaniowych, i nie obejmuje innych materiałów znajdujących się w koncentracie metalu, takich jak zrosty mineralne lub metale, które nie pochodzą z odpadów opakowaniowych.

2. Przy obliczaniu masy metali pochodzących z recyklingu oddzielonych od popiołu paleniskowego państwa członkowskie stosują metodę określoną w załączniku III.

Artykuł 6e

[15] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE państwa członkowskie mogą stosować zasady obliczana określone w art. 6a–6d.

Artykuł 6f

[16] 1. Państwa członkowskie podejmują odpowiednie środki w celu zapewnienia wiarygodności i dokładności danych przekazywanych na mocy niniejszej decyzji. W szczególności ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych podlega weryfikacji i kontroli krzyżowej, w tym poprzez wykorzystanie danych dotyczących ilości opakowań wprowadzonych do obrotu, odpowiednich danych dotyczących odpadów i analiz składu zmieszanych odpadów komunalnych. Państwa członkowskie informują Komisję o przeprowadzeniu takiej weryfikacji oraz, w stosownych przypadkach, o stwierdzonych znacznych niezgodnościach i planowanych lub podjętych środkach naprawczych.

2. Państwa członkowskie uzyskują dane bezpośrednio od zakładów lub przedsiębiorstw zarządzających odpadami, w zależności od przypadku.

3. Państwa członkowskie rozważą korzystanie z rejestrów elektronicznych.

4. W przypadku gdy gromadzenie danych opiera się na badaniach, w tym na badaniach stanowiących podstawę metody doboru próby, badania te przeprowadza się według normy minimalnej, która obejmuje następujące wymogi minimalne:

a) badania przeprowadza się w regularnych, określonych odstępach czasu w celu odpowiedniego odzwierciedlenia różnic w danych, które mają być badane;

b) badania opierają się na reprezentatywnej próbie populacji, której dotyczą ich wyniki.

5. Można wykorzystać szacunki dotyczące materiałów opakowaniowych w małych ilościach i materiałów niewymienionych w niniejszej decyzji. Szacunki te opierają się na najlepszych dostępnych informacjach i są opisane w sprawozdaniach z kontroli jakości towarzyszących danych dotyczących wytwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Artykuł 7

[17] (uchylony)

Artykuł 8

[18] (uchylony)

Artykuł 9

1. [19] Państwa członkowskie dostarczają dane dotyczące wytwarzania i przetwarzania odpadów opakowaniowych oraz opakowań wielokrotnego użytku, przy wykorzystaniu formatów określonych w tabelach 1, 2 i 3 w załączniku I.

2. [20] Państwa członkowskie dostarczają dane na temat zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy przy wykorzystaniu formatu określonego w tabelach 4 lub 5 w załączniku I, odpowiednio, w przypadku zastosowania metody sprawozdawczości w ujęciu liczbowym oraz formatu określonego w tabelach 6 lub 7 w załączniku I, odpowiednio, w przypadku zastosowania metody sprawozdawczości w ujęciu masowym.

3. [21] Państwa członkowskie wypełniają co roku formularze sprawozdań określone w załączniku I i przedkładają je Komisji w terminie 18 miesięcy od końca roku referencyjnego w formie elektronicznej, za pomocą standardu elektronicznej wymiany danych ustanowionego przez Komisję. Sprawozdanie obejmuje pełny rok kalendarzowy.

4. [22] Państwa członkowskie przedkładają sprawozdanie z kontroli jakości przy wykorzystaniu formatu określonego w załączniku IV.

5. [23] Jeżeli do sprawdzenia zgodności z celami określonymi w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE państwo członkowskie nie stosuje zasad obliczania określonych w art. 6a–6d, to państwo członkowskie przedkłada dane służące weryfikacji zgodności z celami określonymi w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE oddzielnie, wykorzystując format określony w tabeli 1 w załączniku.

6. [24] Państwa członkowskie, które zdecydują się na osiągnięcie zmodyfikowanego poziomu wielkości docelowych zgodnie z art. 5 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE na dany rok, wypełniają formularz sprawozdań określony w tabeli 2 załącznika I do niniejszej decyzji dla danego roku w odniesieniu do danego materiału opakowaniowego i przedkładają go Komisji w ciągu 18 miesięcy od końca roku referencyjnego w formie elektronicznej, za pomocą standardu elektronicznej wymiany danych ustanowionego przez Komisję.

7. [25] Komisja publikuje dane przekazane na podstawie załączników do niniejszej decyzji, chyba że, w odniesieniu do informacji zawartych w sprawozdaniach z kontroli jakości ustanowionych na mocy załącznika IV, państwo członkowskie złoży uzasadniony wniosek o wstrzymanie publikacji niektórych danych.

Artykuł 10

Decyzja 97/138/WE traci moc.

Artykuł 11

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 2005 r.

[1] Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[2] Art. 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[3] Art. 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[4] Art. 3 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[5] Art. 3 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[6] Art. 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[7] Art. 4 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[8] Art. 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[9] Art. 5 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[10] Art. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[11] Art. 6a dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[12] Art. 6b dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[13] Art. 6c dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[14] Art. 6d dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[15] Art. 6e dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[16] Art. 6f dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[17] Art. 7 uchylony przez art. 1 pkt 8 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[18] Art. 8 uchylony przez art. 1 pkt 8 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[19] Art. 9 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[20] Art. 9 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[21] Art. 9 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[22] Art. 9 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[23] Art. 9 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[24] Art. 9 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[25] Art. 9 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

Wersja obowiązująca od 2019-04-23

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (1), szczególnie jej art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Formaty ustanowione w decyzji Komisji 97/138/WE (2) dotyczące jednolitego przedstawiania danych statystycznych w ramach dyrektywy 94/62/WE należy zmienić i uprościć w celu uwzględnienia doświadczenia związanego z ich stosowaniem.

(2) Formaty te powinny odzwierciedlać cele zawarte w dyrektywie 94/62/WE, zmienionej dyrektywą 2004/12/WE.

(3) Aby zagwarantować porównywalność danych pomiędzy Państwami Członkowskimi, należy określić szczegółowe zasady dotyczące danych zawartych w formatach oraz zezwolić Państwom Członkowskim na dobrowolne uwzględnianie innych danych.

(4) Ze względu na liczbę zmian, które trzeba w takiej sytuacji wprowadzić do decyzji 97/138/WE, należy tę decyzję zastąpić dla zachowania przejrzystości.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na podstawie art. 21 dyrektywy 94/62/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

[1] Niniejsza decyzja ustanawia formaty do przekazywania danych zgodnie z art. 12 dyrektywy 94/62/WE, a także zasady obliczania, weryfikacji i sprawozdawczości w odniesieniu do danych na podstawie tej dyrektywy, w odniesieniu do:

a) osiągnięcia dostosowanego poziomu wielkości docelowych recyklingu, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE, poprzez uwzględnienie opakowań wielokrotnego użytku zgodnie z art. 5 ust. 2 tej dyrektywy;

b) uwzględniania ilości opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia zgodnie z art. 5 ust. 3 dyrektywy 94/62/WE;

c) zgodności z celami określonymi w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE;

d) kontroli jakości oraz środków podjętych zgodnie z art. 6a ust. 3 i 8 dyrektywy 94/62/WE.

Artykuł 2

1. [2] Do celów niniejszej decyzji, oprócz odpowiednich definicji zawartych w art. 3 dyrektywy 94/62/WE, stosuje się następujące definicje:

a) „materiały docelowe” oznaczają opakowaniowe materiały odpadowe, które są przetwarzane w danej operacji recyklingu na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami;

b) „materiały niedocelowe” oznaczają, do celów obliczania wielkości docelowych recyklingu określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE, materiały odpadowe, które nie są ponownie przetwarzane w danej operacji recyklingu na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami;

c) „przetwarzanie wstępne” oznacza wszelkie operacje przetwarzania, którym poddawane są opakowaniowe materiały odpadowe przed poddaniem ich operacji recyklingu, w ramach której materiały te są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami. Obejmuje to sprawdzanie, sortowanie i inne działania wstępne w celu usunięcia materiałów niedocelowych oraz zapewnienia wysokiej jakości recyklingu;

d) „punkt obliczeniowy” oznacza punkt, w którym opakowaniowe materiały odpadowe trafiają do operacji recyklingu, w ramach której odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami, lub punkt, w którym materiały odpadowe przestają być odpadami w wyniku działań wstępnych przed ich ponownym przetworzeniem;

e) „punkt pomiarowy” oznacza punkt, w którym masę materiałów odpadowych mierzy się w celu określenia ilości odpadów w punkcie obliczeniowym;

f) „rotacja” oznacza podróż odbywaną przez opakowanie wielokrotnego użytku od momentu wprowadzenia go do obrotu wraz z towarami, które mają w nim być przechowywane, chronione, przewożone, dostarczane lub prezentowane, do momentu, w którym zostaje odesłane do ponownego użycia w systemie ponownego użycia opakowań, w celu jego ponownego wprowadzenia do obrotu wraz z towarami;

g) „system ponownego użycia opakowań” oznacza rozwiązania organizacyjne, techniczne lub finansowe, które zapewniają wielokrotną rotację opakowań wielokrotnego użytku.

2. [3] Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych w Państwie Członkowskim równa się ilości opakowań wprowadzonych na rynek w tym samym roku w danym Państwie Członkowskim.

Artykuł 3

1. Dane dotyczące całkowitej ilości opakowań obejmują wszystkie opakowania, zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE.

W szczególności w odniesieniu do materiałów występujących w mniejszych ilościach oraz tych, które nie są wymienione w niniejszej decyzji, można dokonać ocen szacunkowych. Ocen tych dokonuje się na podstawie najlepszych dostępnych informacji i opisuje się je zgodnie z art. 7.

2. Opakowanie wielokrotnego użytku uważa się za wprowadzone na rynek wówczas, gdy udostępnione jest po raz pierwszy wraz z towarami, które mają w nim być przechowywane, chronione, przewożone, dostarczane i prezentowane.

Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za odpad opakowaniowy, gdy zwraca się je do ponownego użytku. Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za wprowadzone na rynek jako opakowanie, gdy zostało ono ponownie użyte wraz z towarem i zostało ponownie udostępnione.

Opakowanie wielokrotnego użytku wyrzucone pod koniec okresu użytkowania uznaje się za odpad opakowaniowy.

Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w danym Państwie Członkowskim z opakowań wielokrotnego użytku równa się ilości opakowań wielokrotnego użytku wprowadzonych na rynek w tym samym roku w tym Państwie Członkowskim.

3. [4] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE dane dla opakowań wykonanych z różnych materiałów, które nie mogą być oddzielone ręcznie podaje się według materiału dominującego wagowo.

Ponadto dobrowolnie można podać odrębne dane dotyczące odzysku i recyklingu materiałów kompozytowych.

4. Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE waga odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych równa się ilości odpadów opakowaniowych wprowadzonych do skutecznego procesu odzysku lub recyklingu. Jeżeli odpady po operacji sortowania są wprowadzane do skutecznego procesu recyklingu lub odzysku bez znaczących strat, dopuszczalne jest założenie, że waga odpadów po operacji sortowania jest równa wadze odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych. [5] Jeśli bez znaczących strat odpady te są przygotowywane w zakładzie sortującym do skutecznych procesów odzysku lub recyklingu, dopuszczalne jest założenie, że waga odpadów wysłanych z zakładu sortującego równa jest wadze odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

Artykuł 4

1. [6] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE odpady opakowaniowe wywiezione poza teren Unii liczy się jako odzyskane lub poddane recyklingowi tylko wówczas, gdy można udowodnić, że odzysk lub recykling odbyły się zgodnie z warunkami zasadniczo odpowiadającymi tym, które określa przedmiotowe prawodawstwo unijne.

2. Transgraniczny przepływ odpadów opakowaniowych musi być zgodny z rozporządzeniem Rady (WE) nr 259/93 (4), rozporządzeniem Rady (WE) nr 1420/1999 (5) i rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1547/1999 (6).

3. [7] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE odpadów opakowaniowych wytworzonych w innych państwach członkowskich lub poza terytorium Unii, przekazanych państwu członkowskiemu do odzysku lub recyklingu, nie uznaje się za odzyskane lub poddane recyklingowi w państwie członkowskim, do którego je wysłano.

Artykuł 5

1. [8] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE wagę odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych mierzy się, wykorzystując współczynnik naturalnej wilgotności odpadów opakowaniowych w porównaniu ze współczynnikiem wilgotności opakowań równoważnych wprowadzonych na rynek.

Korekty do uzyskanych danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych wprowadza się, gdy stopień wilgotności tych odpadów opakowaniowych regularnie i znacząco różni się od stopnia wilgotności opakowań wprowadzonych na rynek i jeśli istnieje ryzyko, że współczynniki odzysku lub recyklingu opakowań zostaną znacząco przeszacowane lub niedoszacowane z tego powodu.

Korekt takich dokonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach spowodowanych szczególnymi warunkami klimatycznymi lub innymi okolicznościami.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych w sprawozdaniu z kontroli jakości danych.

2. [9] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE waga odzyskanych opakowań, na tyle, na ile to możliwe, wyklucza materiały nieopakowaniowe zebrane wraz z odpadami opakowaniowymi.

Korekt danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych dokonuje się wówczas, gdy ilość materiałów nieopakowaniowych wśród odpadów przekazanych do procesu skutecznego odzysku lub recyklingu powoduje ryzyko, że współczynnik odzysku lub recyklingu opakowań zostanie znacząco przeszacowany lub niedoszacowany.

Nie dokonuje się korekt w odniesieniu do niewielkich ilości materiałów nieopakowaniowych i zanieczyszczeń regularnie występujących w odpadach opakowaniowych.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych w sprawozdaniu z kontroli jakości danych.

Artykuł 6

[10] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE przepisy dotyczące odzysku określone w art. 3, 4 i 5 niniejszej decyzji stosuje się odpowiednio do odpadów opakowaniowych spalanych w spalarniach odpadów z odzyskiem energii.

Artykuł 6a

[11] 1. Do celów osiągnięcia zmodyfikowanego poziomu wielkości docelowych recyklingu określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE poprzez uwzględnienie średniego udziału, w poprzednich trzech latach, opakowań handlowych wielokrotnego użytku wprowadzonych do obrotu po raz pierwszy i ponownie wykorzystanych jako część systemu ponownego użycia opakowań, jak przewidziano w art. 5 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE, ilość opakowań handlowych wielokrotnego użytku odrzuconych po pierwszej rotacji odejmuje się od całkowitej ilości opakowań handlowych wielokrotnego użytku wprowadzonych do obrotu po raz pierwszy w danym roku.

2. unkty procentowe, które można odjąć od wielkości docelowych recyklingu w celu określenia zmodyfikowanego poziomu celów, o którym mowa w art. 5 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE oblicza się jako zwykłą średnią arytmetyczną punktów procentowych, które reprezentują udział opakowań handlowych wielokrotnego użytku w każdym z poprzednich trzech lat. Udział ten oblicza się, dzieląc ilość opakowań handlowych wielokrotnego użytku określoną zgodnie z niniejszym artykułem, na którą składają się materiały opakowaniowe, do których ma zastosowanie wielkość docelowa recyklingu, przez ilość wszystkich opakowań handlowych składających się z tego materiału opakowaniowego i wprowadzonych do obrotu po raz pierwszy w danym roku.

Artykuł 6b

[12] 1. W przypadku gdy państwo członkowskie uwzględnia ilość opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia przy obliczaniu wielkości docelowych określonych w art. 6 ust. 1 lit. f), lit. g) ppkt (ii), lit. h) oraz lit. i) ppkt (ii) dyrektywy 94/62/WE ilość opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia dodaje się zarówno do wytworzonych odpadów opakowaniowych, jak i do poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

2. Ilość opakowań drewnianych naprawianych w celu ponownego użycia ustala się na podstawie masy naprawionych drewnianych jednostek opakowaniowych, które są następnie ponownie użyte, z wyłączeniem drewnianych opakowań lub części drewnianych opakowań, które są przekazane do operacji przetwarzania odpadów.

Artykuł 6c

[13] 1. Do celów obliczania i weryfikacji zgodności z wielkościami docelowymi recyklingu określonymi w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE stosuje się następujące zasady:

a) Ilość poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych to ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Ilość odpadów opakowaniowych trafiających do operacji recyklingu obejmuje materiały docelowe. Może ona obejmować materiały niedocelowe tylko w zakresie, w jakim ich obecność jest dopuszczalna dla konkretnej operacji recyklingu.

Punkty obliczeniowe mające zastosowanie do niektórych opakowaniowych materiałów odpadowych i niektórych operacji recyklingu są określone w załączniku II.

b) Niezależnie od tego czy punkt pomiarowy odnosi się do produkcji zakładu, który wysyła odpady opakowaniowe do recyklingu bez dalszego przetwarzania wstępnego czy do wkładu do zakładu, w którym odpady opakowaniowe są wprowadzane do operacji recyklingu bez dalszego przetwarzania wstępnego, ilość posortowanych odpadów opakowaniowych, która została odrzucona przez zakład recyklingu nie jest uwzględniana w ilości poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

c) Jeżeli zakład przeprowadza przetwarzanie wstępne przed punktem obliczeniowym w tym zakładzie, odpady usunięte podczas przetwarzania wstępnego nie są włączane do ilości poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych zgłaszanych przez ten zakład.

d) W przypadku gdy odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji poddawane obróbce tlenowej lub beztlenowej są ujęte w ilościach poddanych recyklingowi dla danego materiału opakowaniowego, ilość odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji w odpadach ulegających biodegradacji określana jest w drodze regularnego przeprowadzania analiz składu odpadów ulegających biodegradacji wchodzących w skład tych operacji. Odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji usuwane przed operacją recyklingu, w jej trakcie lub po zakończeniu nie są ujmowane w ilościach poddanych recyklingowi.

e) W przypadku gdy wilgotność odpadów opakowaniowych w punkcie pomiarowym różni się od wilgotności opakowań wprowadzanych do obrotu, należy skorygować ilość opakowań w punkcie pomiarowym w celu odzwierciedlenia naturalnej wilgotności odpadów opakowaniowych w porównaniu z wilgotnością opakowań równoważnych wprowadzonych do obrotu.

f) Ilość poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych nie obejmuje materiałów innych niż opakowania zebranych wraz z odpadami opakowaniowymi, takimi jak odpady z tego samego materiału, który nie pochodzi z opakowań, oraz pozostałości produktów, które zawierało opakowanie.

g) Jeżeli odpady opakowaniowe wytworzone w danym państwie członkowskim zostały zmieszane z innymi odpadami lub odpadami z innego państwa przed punktem pomiarowym lub punktem obliczeniowym, ilość odpadów opakowaniowych pochodzących z danego państwa członkowskiego identyfikuje się za pomocą odpowiednich metod, takich jak rejestry elektroniczne i badania próby. W przypadku gdy takie odpady podlegają dalszemu przetwarzaniu wstępnemu, ilość materiałów niedocelowych usuniętych w wyniku tego przetwarzania jest odliczana, z uwzględnieniem proporcji oraz, w stosownych przypadkach, jakości materiałów odpadowych pochodzących z odpadów opakowaniowych pochodzących z danego państwa członkowskiego.

h) W przypadku gdy opakowaniowe materiały odpadowe są wprowadzane do procesów odzysku, w których materiały te są wykorzystywane głównie jako paliwo lub w inny sposób w celu wytwarzania energii, pozostałości takich operacji, które są poddawane odzyskowi materiałowemu, takie jak frakcja mineralna popiołu paleniskowego lub klinkieru powstałego ze współspalania, nie są włączane do ilości poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych, z wyjątkiem metali oddzielonych i poddanych recyklingowi po spaleniu odpadów opakowaniowych. Metale będące elementem minerałów stanowiących produkt procesu współspalania odpadów opakowaniowych nie są zgłaszane jako poddane recyklingowi.

i) W przypadku gdy opakowaniowe materiały odpadowe są wprowadzane do procesów odzysku, w których materiały te nie są wykorzystywane głównie jako paliwo lub w inny sposób w celu wytwarzania energii lub do odzysku materiałów, ale ich wynikiem jest produkcja, która obejmuje w znacznych proporcjach materiały pochodzące z recyklingu, paliwa lub odpady do wypełniania wyrobisk, ilość poddanych recyklingowi odpadów określa się za pomocą metody bilansu masy, która skutkuje uwzględnieniem wyłącznie materiałów odpadowych podlegających recyklingowi.

2. Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE opakowania kompozytowe i inne opakowania składające się z więcej niż jednego materiału oblicza się i zgłasza w odniesieniu do każdego materiału zawartego w opakowaniu. Państwa członkowskie mogą odstąpić od tego wymogu, jeżeli dany materiał stanowi niewielką część jednostki opakowania i w każdym przypadku nie więcej niż 5 % całkowitej masy opakowania jednostkowego.

Artykuł 6d

[14] 1. Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. f)–i) dyrektywy 94/62/WE ilość metali pochodzących z recyklingu, które są oddzielane od popiołu paleniskowego jest równa masie metali w koncentracie metalu, która jest oddzielona od surowego popiołu paleniskowego pochodzącego z odpadów opakowaniowych, i nie obejmuje innych materiałów znajdujących się w koncentracie metalu, takich jak zrosty mineralne lub metale, które nie pochodzą z odpadów opakowaniowych.

2. Przy obliczaniu masy metali pochodzących z recyklingu oddzielonych od popiołu paleniskowego państwa członkowskie stosują metodę określoną w załączniku III.

Artykuł 6e

[15] Do celów obliczania i weryfikacji osiągnięcia celów określonych w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE państwa członkowskie mogą stosować zasady obliczana określone w art. 6a–6d.

Artykuł 6f

[16] 1. Państwa członkowskie podejmują odpowiednie środki w celu zapewnienia wiarygodności i dokładności danych przekazywanych na mocy niniejszej decyzji. W szczególności ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych podlega weryfikacji i kontroli krzyżowej, w tym poprzez wykorzystanie danych dotyczących ilości opakowań wprowadzonych do obrotu, odpowiednich danych dotyczących odpadów i analiz składu zmieszanych odpadów komunalnych. Państwa członkowskie informują Komisję o przeprowadzeniu takiej weryfikacji oraz, w stosownych przypadkach, o stwierdzonych znacznych niezgodnościach i planowanych lub podjętych środkach naprawczych.

2. Państwa członkowskie uzyskują dane bezpośrednio od zakładów lub przedsiębiorstw zarządzających odpadami, w zależności od przypadku.

3. Państwa członkowskie rozważą korzystanie z rejestrów elektronicznych.

4. W przypadku gdy gromadzenie danych opiera się na badaniach, w tym na badaniach stanowiących podstawę metody doboru próby, badania te przeprowadza się według normy minimalnej, która obejmuje następujące wymogi minimalne:

a) badania przeprowadza się w regularnych, określonych odstępach czasu w celu odpowiedniego odzwierciedlenia różnic w danych, które mają być badane;

b) badania opierają się na reprezentatywnej próbie populacji, której dotyczą ich wyniki.

5. Można wykorzystać szacunki dotyczące materiałów opakowaniowych w małych ilościach i materiałów niewymienionych w niniejszej decyzji. Szacunki te opierają się na najlepszych dostępnych informacjach i są opisane w sprawozdaniach z kontroli jakości towarzyszących danych dotyczących wytwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Artykuł 7

[17] (uchylony)

Artykuł 8

[18] (uchylony)

Artykuł 9

1. [19] Państwa członkowskie dostarczają dane dotyczące wytwarzania i przetwarzania odpadów opakowaniowych oraz opakowań wielokrotnego użytku, przy wykorzystaniu formatów określonych w tabelach 1, 2 i 3 w załączniku I.

2. [20] Państwa członkowskie dostarczają dane na temat zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy przy wykorzystaniu formatu określonego w tabelach 4 lub 5 w załączniku I, odpowiednio, w przypadku zastosowania metody sprawozdawczości w ujęciu liczbowym oraz formatu określonego w tabelach 6 lub 7 w załączniku I, odpowiednio, w przypadku zastosowania metody sprawozdawczości w ujęciu masowym.

3. [21] Państwa członkowskie wypełniają co roku formularze sprawozdań określone w załączniku I i przedkładają je Komisji w terminie 18 miesięcy od końca roku referencyjnego w formie elektronicznej, za pomocą standardu elektronicznej wymiany danych ustanowionego przez Komisję. Sprawozdanie obejmuje pełny rok kalendarzowy.

4. [22] Państwa członkowskie przedkładają sprawozdanie z kontroli jakości przy wykorzystaniu formatu określonego w załączniku IV.

5. [23] Jeżeli do sprawdzenia zgodności z celami określonymi w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE państwo członkowskie nie stosuje zasad obliczania określonych w art. 6a–6d, to państwo członkowskie przedkłada dane służące weryfikacji zgodności z celami określonymi w art. 6 ust. 1 lit. a)–e) dyrektywy 94/62/WE oddzielnie, wykorzystując format określony w tabeli 1 w załączniku.

6. [24] Państwa członkowskie, które zdecydują się na osiągnięcie zmodyfikowanego poziomu wielkości docelowych zgodnie z art. 5 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE na dany rok, wypełniają formularz sprawozdań określony w tabeli 2 załącznika I do niniejszej decyzji dla danego roku w odniesieniu do danego materiału opakowaniowego i przedkładają go Komisji w ciągu 18 miesięcy od końca roku referencyjnego w formie elektronicznej, za pomocą standardu elektronicznej wymiany danych ustanowionego przez Komisję.

7. [25] Komisja publikuje dane przekazane na podstawie załączników do niniejszej decyzji, chyba że, w odniesieniu do informacji zawartych w sprawozdaniach z kontroli jakości ustanowionych na mocy załącznika IV, państwo członkowskie złoży uzasadniony wniosek o wstrzymanie publikacji niektórych danych.

Artykuł 10

Decyzja 97/138/WE traci moc.

Artykuł 11

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 2005 r.

[1] Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[2] Art. 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[3] Art. 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[4] Art. 3 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[5] Art. 3 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[6] Art. 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[7] Art. 4 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[8] Art. 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[9] Art. 5 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[10] Art. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[11] Art. 6a dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[12] Art. 6b dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[13] Art. 6c dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[14] Art. 6d dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[15] Art. 6e dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[16] Art. 6f dodany przez art. 1 pkt 7 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[17] Art. 7 uchylony przez art. 1 pkt 8 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[18] Art. 8 uchylony przez art. 1 pkt 8 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[19] Art. 9 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[20] Art. 9 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[21] Art. 9 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[22] Art. 9 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[23] Art. 9 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[24] Art. 9 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

[25] Art. 9 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej decyzję 2005/270/WE ustanawiającą formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz.UE L 112 z 26.04.2019, str. 26). Zmiana weszła w życie 23 kwietnia 2019 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2018-06-20 do 2019-04-22

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (1), szczególnie jej art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Formaty ustanowione w decyzji Komisji 97/138/WE (2) dotyczące jednolitego przedstawiania danych statystycznych w ramach dyrektywy 94/62/WE należy zmienić i uprościć w celu uwzględnienia doświadczenia związanego z ich stosowaniem.

(2) Formaty te powinny odzwierciedlać cele zawarte w dyrektywie 94/62/WE, zmienionej dyrektywą 2004/12/WE.

(3) Aby zagwarantować porównywalność danych pomiędzy Państwami Członkowskimi, należy określić szczegółowe zasady dotyczące danych zawartych w formatach oraz zezwolić Państwom Członkowskim na dobrowolne uwzględnianie innych danych.

(4) Ze względu na liczbę zmian, które trzeba w takiej sytuacji wprowadzić do decyzji 97/138/WE, należy tę decyzję zastąpić dla zachowania przejrzystości.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na podstawie art. 21 dyrektywy 94/62/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejsza decyzja ustanawia formaty dla systemu baz danych dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, przewidziane w art. 12 dyrektywy 94/62/WE.

Artykuł 2

1. Oprócz odpowiednich definicji zawartych w art. 3 dyrektywy 94/62/WE, stosuje się następujące definicje:

a) „opakowanie kompozytowe” oznacza opakowanie wykonane z różnych materiałów, których nie można ręcznie oddzielić i z których żaden nie przekracza danej zawartości procentowej w masie;

b) „wytworzone odpady opakowaniowe” oznaczają ilość opakowań, które stają się odpadami w znaczeniu art. 1 dyrektywy Rady 75/442/EWG (3) na terytorium danego Państwa Członkowskiego, po ich wykorzystaniu do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania i prezentacji towarów;

c) „odzyskane odpady opakowaniowe” oznaczają ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Państwie Członkowskim, które są odzyskane, niezależnie od tego, czy odpady opakowaniowe odzyskane są w danym Państwie Członkowskim, w innym Państwie Członkowskim czy też poza terytorium Wspólnoty;

d) „odpady opakowaniowe odzyskane lub spalone w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii” oznaczają ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Państwie Członkowskim, które są odzyskane lub spalone w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii, niezależnie od tego, czy odpady opakowaniowe są odzyskane lub spalone w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii w danym Państwie Członkowskim, w innym Państwie Członkowskim czy też poza terytorium Wspólnoty;

e) „odpady opakowaniowe poddane recyklingowi” oznaczają ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Państwie Członkowskim, które poddaje się recyklingowi niezależnie od tego, czy odpady opakowaniowe poddane są recyklingowi w danym Państwie Członkowskim, w innym Państwie Członkowskim czy też poza terytorium Wspólnoty;

f) „współczynnik odzysku lub spalania odpadów w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii” do celów art. 6 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE oznacza całkowitą ilość odpadów opakowaniowych odzyskanych lub spalonych w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii podzieloną przez całkowitą ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych;

g) „współczynnik recyklingu” do celów art. 6 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE oznacza całkowitą ilość poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych podzieloną przez całkowitą ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych.

2. Wytworzone odpady opakowaniowe, o których mowa w ust. 1 lit. b), nie obejmują jakichkolwiek pozostałości po produkcji opakowań lub materiałów opakowaniowych ani po żadnym innym procesie produkcyjnym.

Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych w Państwie Członkowskim równa się ilości opakowań wprowadzonych na rynek w tym samym roku w danym Państwie Członkowskim.

Artykuł 3

1. Dane dotyczące całkowitej ilości opakowań obejmują wszystkie opakowania, zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE.

W szczególności w odniesieniu do materiałów występujących w mniejszych ilościach oraz tych, które nie są wymienione w niniejszej decyzji, można dokonać ocen szacunkowych. Ocen tych dokonuje się na podstawie najlepszych dostępnych informacji i opisuje się je zgodnie z art. 7.

2. Opakowanie wielokrotnego użytku uważa się za wprowadzone na rynek wówczas, gdy udostępnione jest po raz pierwszy wraz z towarami, które mają w nim być przechowywane, chronione, przewożone, dostarczane i prezentowane.

Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za odpad opakowaniowy, gdy zwraca się je do ponownego użytku. Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za wprowadzone na rynek jako opakowanie, gdy zostało ono ponownie użyte wraz z towarem i zostało ponownie udostępnione.

Opakowanie wielokrotnego użytku wyrzucone pod koniec okresu użytkowania uznaje się za odpad opakowaniowy.

Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w danym Państwie Członkowskim z opakowań wielokrotnego użytku równa się ilości opakowań wielokrotnego użytku wprowadzonych na rynek w tym samym roku w tym Państwie Członkowskim.

3. Dane dla opakowań kompozytowych podaje się według materiału dominującego wagowo.

Ponadto dobrowolnie można podać odrębne dane dotyczące odzysku i recyklingu materiałów kompozytowych.

4. Waga odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych równa się ilości odpadów opakowaniowych wprowadzonych do skutecznego procesu odzysku lub recyklingu. Jeśli bez znaczących strat odpady te są przygotowywane w zakładzie sortującym do skutecznych procesów odzysku lub recyklingu, dopuszczalne jest założenie, że waga odpadów wysłanych z zakładu sortującego równa jest wadze odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

Artykuł 4

1. Odpady opakowaniowe wywiezione poza teren Wspólnoty liczy się jako odzyskane lub poddane recyklingowi tylko wówczas, gdy można udowodnić, że odzysk i/lub recykling odbyły się zgodnie z warunkami zasadniczo odpowiadającymi tym, które określa przedmiotowe prawodawstwo wspólnotowe.

2. Transgraniczny przepływ odpadów opakowaniowych musi być zgodny z rozporządzeniem Rady (WE) nr 259/93 (4), rozporządzeniem Rady (WE) nr 1420/1999 (5) i rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1547/1999 (6).

3. Odpadów opakowaniowych wytworzonych w innych Państwach Członkowskich lub poza terytorium Wspólnoty, przekazanych Państwu Członkowskiemu do odzysku lub recyklingu, nie uznaje się za odzyskane lub poddane recyklingowi w Państwie Członkowskim, do którego je wysłano.

Artykuł 5

1. Wagę odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych mierzy się, wykorzystując współczynnik naturalnej wilgotności odpadów opakowaniowych w porównaniu z wilgotnością opakowań równoważnych wprowadzonych na rynek.

Korekty do uzyskanych danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych wprowadza się, gdy stopień wilgotności tych odpadów opakowaniowych regularnie i znacząco różni się od stopnia wilgotności opakowań wprowadzonych na rynek i jeśli istnieje ryzyko, że współczynniki odzysku lub recyklingu opakowań zostaną znacząco przeszacowane lub niedoszacowane z tego powodu.

Korekt takich dokonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach spowodowanych szczególnymi warunkami klimatycznymi lub innymi okolicznościami.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych, zgodnie z art. 7 akapit czwarty.

2. Waga odzyskanych i poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych, na tyle, na ile jest to praktyczne, nie obejmuje materiałów nieopakowaniowych zebranych wraz z odpadami opakowaniowymi.

Korekt danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych dokonuje się wówczas, gdy ilość materiałów nieopakowaniowych wśród odpadów przekazanych do procesu skutecznego odzysku lub recyklingu powoduje ryzyko, że współczynnik odzysku lub recyklingu opakowań zostanie znacząco przeszacowany lub niedoszacowany.

Nie dokonuje się korekt w odniesieniu do niewielkich ilości materiałów nieopakowaniowych i zanieczyszczeń regularnie występujących w odpadach opakowaniowych.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych, zgodnie z art. 7 akapit czwarty.

Artykuł 6

W art. 3, 4 i 5 przepisy dotyczące odzysku stosuje się z odpowiednimi zmianami do odpadów opakowaniowych spalanych w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii.

Artykuł 7

Państwa Członkowskie co roku uzupełniają tabele zamieszczone w Załączniku i przekazują je Komisji w formie elektronicznej.

Tabele te obejmują każdy cały rok kalendarzowy i są przekazywane Komisji w terminie 18 miesięcy od końca danego roku, bez uszczerbku dla rozporządzenia (WE) 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady(7).

Komisja udostępnia te dane na ogólnie dostępnej stronie internetowej.

Wraz z wypełnionymi tabelami Państwa Członkowskie przekazują stosowny opis sposobu, w jaki dane zostały zebrane. Opis ten wyjaśnia również zastosowane metody szacowania.

Artykuł 8

Państwa Członkowskie mogą dobrowolnie dostarczyć dalsze dane dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, na ile są one dostępne. Dane te mogą obejmować:

a) dane dotyczące produkcji, wywozu i przywozu pustych opakowań;

b) dane dotyczące opakowań wielokrotnego użytku;

c) konkretne podelementy opakowań, takich jak opakowania kompozytowe;

d) poziom stężenia metali ciężkich zawartych w opakowaniach w rozumieniu art. 11 dyrektywy 94/62/WE oraz obecność trujących i innych niebezpiecznych substancji i materiałów w rozumieniu pkt. 1 tiret trzecie załącznika II do tej dyrektywy;

e) odpady opakowaniowe uznane za niebezpieczne ze względu na zanieczyszczenie spowodowane przez zawarte w nich produkty w rozumieniu dyrektywy Rady 91/689/EWG (8) oraz decyzji Komisji 2000/532/WE (9).

Artykuł 9

[1] 1. Państwa członkowskie dostarczają dane dotyczące wytwarzania, przywozu, wywozu oraz przetwarzania odpadów opakowaniowych, przy wykorzystaniu formatów określonych w tabelach 1, 2 i 3 w załączniku.

2. Państwa członkowskie dostarczają dane na temat zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy przy wykorzystaniu formatu określonego w tabelach 4 lub 5 w załączniku, odpowiednio, w przypadku zastosowania metody sprawozdawczości w ujęciu liczbowym oraz formatu określonego w tabelach 6 lub 7 w załączniku, odpowiednio, w przypadku zastosowania metody sprawozdawczości w ujęciu masowym.

Artykuł 10

Decyzja 97/138/WE traci moc.

Artykuł 11

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 2005 r.

[1] Art. 9 w brzmieniu ustalonym przez art. 4 pkt 1 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/896 z dnia 19 czerwca 2018 r. ustanawiającej metodę obliczania rocznego zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy oraz zmieniającej decyzję 2005/270/WE (Dz.Urz.UE L 160 z 25.06.2018, str. 6). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2018 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2005-03-22 do 2018-06-19

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (1), szczególnie jej art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Formaty ustanowione w decyzji Komisji 97/138/WE (2) dotyczące jednolitego przedstawiania danych statystycznych w ramach dyrektywy 94/62/WE należy zmienić i uprościć w celu uwzględnienia doświadczenia związanego z ich stosowaniem.

(2) Formaty te powinny odzwierciedlać cele zawarte w dyrektywie 94/62/WE, zmienionej dyrektywą 2004/12/WE.

(3) Aby zagwarantować porównywalność danych pomiędzy Państwami Członkowskimi, należy określić szczegółowe zasady dotyczące danych zawartych w formatach oraz zezwolić Państwom Członkowskim na dobrowolne uwzględnianie innych danych.

(4) Ze względu na liczbę zmian, które trzeba w takiej sytuacji wprowadzić do decyzji 97/138/WE, należy tę decyzję zastąpić dla zachowania przejrzystości.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na podstawie art. 21 dyrektywy 94/62/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejsza decyzja ustanawia formaty dla systemu baz danych dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, przewidziane w art. 12 dyrektywy 94/62/WE.

Artykuł 2

1. Oprócz odpowiednich definicji zawartych w art. 3 dyrektywy 94/62/WE, stosuje się następujące definicje:

a) „opakowanie kompozytowe” oznacza opakowanie wykonane z różnych materiałów, których nie można ręcznie oddzielić i z których żaden nie przekracza danej zawartości procentowej w masie;

b) „wytworzone odpady opakowaniowe” oznaczają ilość opakowań, które stają się odpadami w znaczeniu art. 1 dyrektywy Rady 75/442/EWG (3) na terytorium danego Państwa Członkowskiego, po ich wykorzystaniu do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania i prezentacji towarów;

c) „odzyskane odpady opakowaniowe” oznaczają ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Państwie Członkowskim, które są odzyskane, niezależnie od tego, czy odpady opakowaniowe odzyskane są w danym Państwie Członkowskim, w innym Państwie Członkowskim czy też poza terytorium Wspólnoty;

d) „odpady opakowaniowe odzyskane lub spalone w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii” oznaczają ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Państwie Członkowskim, które są odzyskane lub spalone w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii, niezależnie od tego, czy odpady opakowaniowe są odzyskane lub spalone w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii w danym Państwie Członkowskim, w innym Państwie Członkowskim czy też poza terytorium Wspólnoty;

e) „odpady opakowaniowe poddane recyklingowi” oznaczają ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Państwie Członkowskim, które poddaje się recyklingowi niezależnie od tego, czy odpady opakowaniowe poddane są recyklingowi w danym Państwie Członkowskim, w innym Państwie Członkowskim czy też poza terytorium Wspólnoty;

f) „współczynnik odzysku lub spalania odpadów w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii” do celów art. 6 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE oznacza całkowitą ilość odpadów opakowaniowych odzyskanych lub spalonych w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii podzieloną przez całkowitą ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych;

g) „współczynnik recyklingu” do celów art. 6 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE oznacza całkowitą ilość poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych podzieloną przez całkowitą ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych.

2. Wytworzone odpady opakowaniowe, o których mowa w ust. 1 lit. b), nie obejmują jakichkolwiek pozostałości po produkcji opakowań lub materiałów opakowaniowych ani po żadnym innym procesie produkcyjnym.

Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych w Państwie Członkowskim równa się ilości opakowań wprowadzonych na rynek w tym samym roku w danym Państwie Członkowskim.

Artykuł 3

1. Dane dotyczące całkowitej ilości opakowań obejmują wszystkie opakowania, zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE.

W szczególności w odniesieniu do materiałów występujących w mniejszych ilościach oraz tych, które nie są wymienione w niniejszej decyzji, można dokonać ocen szacunkowych. Ocen tych dokonuje się na podstawie najlepszych dostępnych informacji i opisuje się je zgodnie z art. 7.

2. Opakowanie wielokrotnego użytku uważa się za wprowadzone na rynek wówczas, gdy udostępnione jest po raz pierwszy wraz z towarami, które mają w nim być przechowywane, chronione, przewożone, dostarczane i prezentowane.

Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za odpad opakowaniowy, gdy zwraca się je do ponownego użytku. Opakowania wielokrotnego użytku nie uważa się za wprowadzone na rynek jako opakowanie, gdy zostało ono ponownie użyte wraz z towarem i zostało ponownie udostępnione.

Opakowanie wielokrotnego użytku wyrzucone pod koniec okresu użytkowania uznaje się za odpad opakowaniowy.

Do celów niniejszej decyzji można przyjąć, że ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w danym Państwie Członkowskim z opakowań wielokrotnego użytku równa się ilości opakowań wielokrotnego użytku wprowadzonych na rynek w tym samym roku w tym Państwie Członkowskim.

3. Dane dla opakowań kompozytowych podaje się według materiału dominującego wagowo.

Ponadto dobrowolnie można podać odrębne dane dotyczące odzysku i recyklingu materiałów kompozytowych.

4. Waga odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych równa się ilości odpadów opakowaniowych wprowadzonych do skutecznego procesu odzysku lub recyklingu. Jeśli bez znaczących strat odpady te są przygotowywane w zakładzie sortującym do skutecznych procesów odzysku lub recyklingu, dopuszczalne jest założenie, że waga odpadów wysłanych z zakładu sortującego równa jest wadze odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych.

Artykuł 4

1. Odpady opakowaniowe wywiezione poza teren Wspólnoty liczy się jako odzyskane lub poddane recyklingowi tylko wówczas, gdy można udowodnić, że odzysk i/lub recykling odbyły się zgodnie z warunkami zasadniczo odpowiadającymi tym, które określa przedmiotowe prawodawstwo wspólnotowe.

2. Transgraniczny przepływ odpadów opakowaniowych musi być zgodny z rozporządzeniem Rady (WE) nr 259/93 (4), rozporządzeniem Rady (WE) nr 1420/1999 (5) i rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1547/1999 (6).

3. Odpadów opakowaniowych wytworzonych w innych Państwach Członkowskich lub poza terytorium Wspólnoty, przekazanych Państwu Członkowskiemu do odzysku lub recyklingu, nie uznaje się za odzyskane lub poddane recyklingowi w Państwie Członkowskim, do którego je wysłano.

Artykuł 5

1. Wagę odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych mierzy się, wykorzystując współczynnik naturalnej wilgotności odpadów opakowaniowych w porównaniu z wilgotnością opakowań równoważnych wprowadzonych na rynek.

Korekty do uzyskanych danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych wprowadza się, gdy stopień wilgotności tych odpadów opakowaniowych regularnie i znacząco różni się od stopnia wilgotności opakowań wprowadzonych na rynek i jeśli istnieje ryzyko, że współczynniki odzysku lub recyklingu opakowań zostaną znacząco przeszacowane lub niedoszacowane z tego powodu.

Korekt takich dokonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach spowodowanych szczególnymi warunkami klimatycznymi lub innymi okolicznościami.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych, zgodnie z art. 7 akapit czwarty.

2. Waga odzyskanych i poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych, na tyle, na ile jest to praktyczne, nie obejmuje materiałów nieopakowaniowych zebranych wraz z odpadami opakowaniowymi.

Korekt danych dotyczących wagi odzyskanych lub poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych dokonuje się wówczas, gdy ilość materiałów nieopakowaniowych wśród odpadów przekazanych do procesu skutecznego odzysku lub recyklingu powoduje ryzyko, że współczynnik odzysku lub recyklingu opakowań zostanie znacząco przeszacowany lub niedoszacowany.

Nie dokonuje się korekt w odniesieniu do niewielkich ilości materiałów nieopakowaniowych i zanieczyszczeń regularnie występujących w odpadach opakowaniowych.

Znaczące korekty odnotowuje się w opisach odnoszących się do zbiorów danych, zgodnie z art. 7 akapit czwarty.

Artykuł 6

W art. 3, 4 i 5 przepisy dotyczące odzysku stosuje się z odpowiednimi zmianami do odpadów opakowaniowych spalanych w spalarniach odpadów z odzyskaniem energii.

Artykuł 7

Państwa Członkowskie co roku uzupełniają tabele zamieszczone w Załączniku i przekazują je Komisji w formie elektronicznej.

Tabele te obejmują każdy cały rok kalendarzowy i są przekazywane Komisji w terminie 18 miesięcy od końca danego roku, bez uszczerbku dla rozporządzenia (WE) 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady(7).

Komisja udostępnia te dane na ogólnie dostępnej stronie internet owej.

Wraz z wypełnionymi tabelami Państwa Członkowskie przekazują stosowny opis sposobu, w jaki dane zostały zebrane. Opis ten wyjaśnia również zastosowane metody szacowania.

Artykuł 8

Państwa Członkowskie mogą dobrowolnie dostarczyć dalsze dane dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, na ile są one dostępne. Dane te mogą obejmować:

a) dane dotyczące produkcji, wywozu i przywozu pustych opakowań;

b) dane dotyczące opakowań wielokrotnego użytku;

c) konkretne podelementy opakowań, takich jak opakowania kompozytowe;

d) poziom stężenia metali ciężkich zawartych w opakowaniach w rozumieniu art. 11 dyrektywy 94/62/WE oraz obecność trujących i innych niebezpiecznych substancji i materiałów w rozumieniu pkt. 1 tiret trzecie załącznika II do tej dyrektywy;

e) odpady opakowaniowe uznane za niebezpieczne ze względu na zanieczyszczenie spowodowane przez zawarte w nich produkty w rozumieniu dyrektywy Rady 91/689/EWG (8) oraz decyzji Komisji 2000/532/WE (9).

Artykuł 9

Państwa Członkowskie dostarczają dane stosując formaty określone w Załączniku, począwszy od danych za rok 2003.

Artykuł 10

Decyzja 97/138/WE traci moc.

Artykuł 11

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 2005 r.