history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2019-04-07

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

po konsultacji z forum konsultacyjnym, o którym mowa w art. 18 dyrektywy 2009/125/WE,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2009/125/WE wymogi dotyczące ekoprojektu powinny być ustanawiane przez Komisję dla produktów związanych z energią, których wielkość sprzedaży jest znacząca, które mają istotny wpływ na środowisko naturalne i które posiadają znaczący potencjał w zakresie poprawy ich ekologiczności bez pociągania za sobą nadmiernych kosztów.

(2) Artykuł 16 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/125/WE stanowi, że Komisja stosownie do potrzeb musi wprowadzić środek wykonawczy dotyczący urządzeń biurowych zgodnie z procedurą określoną w art. 19 ust. 3 i z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 15 oraz po konsultacji z forum konsultacyjnym.

(3) Komisja wykonała badanie przygotowawcze, w ramach którego przeanalizowano techniczne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty komputerów. W badaniu wzięły udział zainteresowane strony z UE i państw trzecich, a jego wyniki podano do wiadomości publicznej.

(4) W badaniu przygotowawczym wykazano, że potencjał opłacalnej redukcji zużycia energii elektrycznej w latach 2011–2020 oszacowano na około 93 TWh, co odpowiada 43 Mt emisji CO2, a w roku 2020 na 12,5–16,3 TWh, co odpowiada 5,0–6,5 Mt emisji CO2. Komputery stanowią zatem grupę produktów, dla której należy ustanowić wymogi dotyczące ekoprojektu.

(5) Ponieważ znaczna część potencjału w zakresie oszczędności energii biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, małych serwerów i serwerów wiąże się ze sprawnością ich zasilaczy wewnętrznych, a także ze względu na fakt, że specyfikacje techniczne zasilaczy wewnętrznych dla tych produktów są podobne do specyfikacji technicznych zasilaczy wewnętrznych komputerów biurkowych i komputerów zintegrowanych, przepisy dotyczące sprawności zasilaczy wewnętrznych przewidziane w niniejszym rozporządzeniu stosuje się również odnośnie do takich produktów. Inne aspekty ekologiczności biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, mobilnych stacji roboczych, małych serwerów i serwerów można jednak określić w bardziej szczegółowym środku wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE.

(6) Monitory mają odmienne parametry, zatem należy je wyłączyć z zakresu niniejszego rozporządzenia. Biorąc jednak pod uwagę ich istotny wpływ na środowisko naturalne i znaczący potencjał w zakresie poprawy, można je uwzględnić w innym akcie wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE lub dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania przez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (2).

(7) Wymogi dotyczące ekoprojektu nie powinny mieć żadnego poważnego wpływu na funkcjonalność produktu lub na konsumentów, a w szczególności na przystępność cenową produktu, koszty całego cyklu życia i konkurencyjność branży. Wymogi nie powinny ponadto nakładać na producentów obowiązku stosowania chronionych prawem rozwiązań technicznych lub nadmiernych obciążeń administracyjnych, nie powinny również mieć niekorzystnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko.

(8) Poprawę efektywności energetycznej komputerów należy osiągnąć poprzez zastosowanie istniejących, niechronionych prawem i oszczędnych rozwiązań technicznych, co doprowadzi do zmniejszenia łącznych wydatków na zakup i eksploatację urządzeń.

(9) Wymogi dotyczące ekoprojektu należy wprowadzać stopniowo w celu zapewnienia producentom wystarczającej ilości czasu na zmianę projektu produktów objętych niniejszym rozporządzeniem. Harmonogram należy określić tak, aby uniknąć negatywnych skutków dla podaży komputerów oraz uwzględnić koszty ponoszone przez producentów – w szczególności MŚP – a jednocześnie zapewnić terminowe osiągnięcie celów niniejszego rozporządzenia.

(10) Przewiduje się przeprowadzenie przeglądu niniejszego rozporządzenia w okresie nie dłuższym niż trzy i pół roku po jego wejściu w życie.

(11) Efektywność energetyczną komputerów należy wyznaczać za pomocą wiarygodnych, precyzyjnych i odtwarzalnych metod pomiaru uwzględniających powszechnie uznane najnowocześniejsze metody, w tym, w miarę dostępności, zharmonizowane normy ustanowione zgodnie z obowiązującym europejskim prawodawstwem normalizacyjnym (3).

(12) Ponieważ wymogi dotyczące ekoprojektu dla zapotrzebowania na energię elektryczną w trybie czuwania i trybie wyłączenia dla elektrycznych i elektronicznych urządzeń gospodarstwa domowego oraz urządzeń biurowych nie są w pełni odpowiednie dla parametrów komputerów, wymogi rozporządzenia Komisji (WE) nr 1275/2008 z dnia 17 grudnia 2008 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla zużycia energii przez elektryczne i elektroniczne urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia biurowe w trybie czuwania i wyłączenia (4) nie powinny mieć zastosowania do komputerów. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem określić szczegółowe wymogi dotyczące zarządzania zasilaniem, jak również poboru mocy w trybie uśpienia, trybie wyłączenia i stanie najniższego poboru mocy, natomiast rozporządzenie (WE) nr 1275/2008 należy odpowiednio zmienić.

(13) Pomimo wyłączenia komputerów z zakresu rozporządzenia (WE) nr 1275/2008, przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 278/2009 z dnia 6 kwietnia 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu w zakresie zużycia energii elektrycznej przez zasilacze zewnętrzne w stanie bez obciążenia oraz ich średniej sprawności podczas pracy (5) mają zastosowanie do zasilaczy zewnętrznych wprowadzanych do obrotu wraz z komputerami.

(14) Zgodnie z art. 8 dyrektywy 2009/125/WE niniejsze rozporządzenie powinno określić mające zastosowanie procedury oceny zgodności.

(15) Aby ułatwić przeprowadzanie kontroli zgodności, należy zwracać się do producentów o przekazanie informacji zawartych w dokumentacji technicznej określonych w załącznikach IV i V do dyrektywy 2009/125/WE, w zakresie, w jakim dotyczą one wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu.

(16) W celu zapewnienia uczciwej konkurencji, osiągnięcia potencjalnych zamierzonych oszczędności energii i dostarczania konsumentom dokładnych informacji dotyczących charakterystyki energetycznej produktów, niniejsze rozporządzenie powinno jasno precyzować, że dopuszczalne odchylenia określone w odniesieniu do krajowych organów nadzoru rynku przeprowadzających badania fizyczne w celu ustalenia, czy określony model produktu związanego z energią jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, nie powinny być wykorzystywane przez producentów do podawania bardziej korzystnych parametrów dla danego modelu niż te, które wynikają z pomiarów i obliczeń podanych w dokumentacji technicznej produktu.

(17) Należy określić kryteria referencyjne dla obecnie dostępnych produktów o wysokiej efektywności energetycznej. Pomoże to zapewnić powszechny i łatwy dostęp do informacji, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, co dodatkowo ułatwi wykorzystanie najlepiej zaprojektowanych technologii oraz opracowywanie bardziej energooszczędnych produktów przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii.

(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 19 ust. 1 dyrektywy 2009/125/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1. [1] W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się wymogi dotyczące ekoprojektu w zakresie wprowadzania do obrotu komputerów.

2. Niniejsze rozporządzenie stosuje się do poniższych produktów, które można zasilać prądem przemiennym bezpośrednio z sieci zasilania, w tym poprzez zasilacze zewnętrzne i wewnętrzne:

a) komputery stacjonarne;

b) komputery zintegrowane;

c) notebooki (w tym tablety, komputery typu slate i przenośne urządzenia typu cienki klient);

d) biurkowe urządzenia typu cienki klient;

e) stacje robocze;

f) mobilne stacje robocze;

g) małe serwery.

h) [2] (uchylona)

3. Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się w odniesieniu do następujących grup produktów:

a) [3] (uchylona)

b) [4] (uchylona)

c) [5] (uchylona)

d) [6] (uchylona)

e) konsole do gier;

f) stacje dokujące.

Artykuł 2

Definicje

Stosuje się następujące definicje:

1) „komputer” oznacza urządzenie, które wykonuje operacje logiczne i przetwarza dane oraz jest przystosowane do korzystania z urządzeń wejścia i przekazywania informacji do monitora, w skład którego wchodzi zwykle jednostka centralna (CPU) do wykonywania operacji. W przypadku braku CPU, urządzenie musi spełniać funkcję urządzenia dostępowego klienta do serwera działającego jako jednostka przetwarzania danych;

2) [7] (uchylony)

3) „zasilacz zewnętrzny” oznacza urządzenie, które posiada następujące cechy:

a) jest przeznaczone do przetwarzania wejściowego prądu przemiennego pobieranego z sieci zasilającej na wyjściowy prąd stały lub przemienny o niższym napięciu,

b) jest zdolne do zmiany w tylko jeden stały lub przemienny prąd o jednej wartości napięcia wyjściowego jednocześnie;

c) jest przeznaczone do współpracy z oddzielnym podstawowym odbiornikiem;

d) jest umieszczone w obudowie fizycznie oddzielnej od urządzenia, które stanowi odbiornik podstawowy;

e) jest połączone z urządzeniem, które stanowi odbiornik podstawowy, za pomocą rozłączanego lub stałego połączenia elektrycznego typu wtyk-gniazdo, kabla, przewodu połączeniowego lub innego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej; oraz

f) posiada znamionową moc wyjściową nieprzekraczającą 250 watów;

4) [8] „zasilacz wewnętrzny” oznacza część przeznaczoną do przekształcania napięcia prądu przemiennego z sieci zasilającej na napięcie prądu stałego do celów zasilania komputera i posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony wewnątrz obudowy komputera, ale jest odrębny od płyty głównej komputera;

b) zasilacz jest podłączony do sieci zasilającej przez pojedynczy kabel bez pośrednich obwodów elektrycznych pomiędzy zasilaczem i siecią zasilającą; oraz

c) wszystkie połączenia prowadzące z zasilacza do części składowych komputera, z wyjątkiem połączenia prądu stałego do monitora w zintegrowanym komputerze stacjonarnym, są umieszczone wewnątrz obudowy komputera.

Za zasilacze wewnętrzne nie uznaje się wewnętrznych przetwornic prądu stałego służących zmianie pojedynczego napięcia prądu stałego z zasilacza zewnętrznego na kilka napięć używanych przez komputer;

5) „ komputer stacjonarny” oznacza komputer, którego jednostka główna ma być umieszczona na stałe w jednym miejscu i który nie jest przeznaczony do przenoszenia oraz jest przeznaczony do korzystania z zewnętrznego monitora i zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura i mysz.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów stacjonarnych:

a) komputer stacjonarny kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie spełnia definicji komputera stacjonarnego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer stacjonarny kategorii B oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer stacjonarny kategorii C oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer stacjonarny kategorii D oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

6) „komputer zintegrowany” oznacza komputer, w którym komputer i monitor funkcjonują jako pojedyncza jednostka zasilana prądem przemiennym przez jeden przewód. Istnieją dwa typy komputerów zintegrowanych: 1) produkt, w którym monitor i komputer są fizycznie połączone w pojedynczą jednostkę; lub 2) produkt, w którym monitor stanowi odrębną część, ale jest połączony z jednostką główną poprzez przewód zasilania prądem stałym. Komputer zintegrowany ma być umieszczony w stałym miejscu i nie jest przeznaczony do przenoszenia. Podstawowym przeznaczeniem komputerów zintegrowanych nie jest wyświetlanie i odbieranie sygnałów audiowizualnych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów zintegrowanych:

a) komputer zintegrowany kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie odpowiada definicji komputera zintegrowanego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer zintegrowany kategorii B oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer zintegrowany kategorii C oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer zintegrowany kategorii D oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

7) „notebook” oznacza komputer zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Notebooki są wyposażone w zintegrowany monitor o użytecznej przekątnej ekranu wynoszącej co najmniej 22,86 cm (9 cali) i są w stanie działać, korzystając ze zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania.

Notebooki obejmują również następujące podtypy:

a) „tablet” oznacza produkt będący rodzajem notebooka składający się zarówno z dołączonego wyświetlacza dotykowego, jak i dołączonej klawiatury fizycznej;

b) „komputer typu slate” oznacza rodzaj notebooka z wbudowanym wyświetlaczem dotykowym, ale bez dołączonej na stałe klawiatury fizycznej;

c) „ przenośne urządzenie typu cienki klient” oznacza rodzaj notebooka, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami przetwarzania (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada zintegrowanych wirujących pamięci masowych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie notebooków:

a) notebook kategorii A oznacza notebook, który nie spełnia definicji notebooka kategorii B lub kategorii C;

b) notebook kategorii B oznacza notebook z co najmniej jedną samodzielną kartą grafiki (dGfx);

c) notebook kategorii C oznacza notebook posiadający co najmniej poniższe parametry:

a) co najmniej dwa rdzenie fizyczne w CPU;

b) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej; oraz

c) samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia produktów, które pod innymi względami spełniają wymogi definicji notebooka, ale których pobór mocy w stanie bezczynności wynosi mniej niż 6 W nie uznaje się za notebooki;

8) „ biurkowe urządzenie typu cienki klient” oznacza komputer, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami obliczeniowymi (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada rotacyjnych pamięci masowych zintegrowanych z komputerem. Główna jednostka biurkowego urządzenia typu cienki klient musi być przeznaczona do eksploatacji w stałym miejscu (np. na biurku), a nie do przenoszenia. Biurkowe urządzenia typu cienki klient mogą przekazywać informacje do monitora zewnętrznego lub monitora wbudowanego, jeżeli urządzenie posiada taki monitor;

9) „ stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, posiadający następujące parametry:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 15 000 godzin;

b) wykorzystuje kody korekcji błędów (ECC) lub pamięć buforowaną;

c) spełnia trzy z pięciu poniższych parametrów:

1) posiada dodatkowe źródło zasilania dla grafiki wyższej klasy (tj. dodatkowy sześciobolcowy przewód zasilający napięciem 12 V dla kart (PCI)-E dla podłączenia dodatkowego zasilania);

2) jego system jest okablowany odpowiednio dla złącza większego niż x4 PCI-E na płycie głównej dodatkowo do złącz graficznych lub wspomagających PCI-X;

3) nie obsługuje grafiki z jednolitym dostępem do pamięci (UMA);

4) posiada co najmniej 5 gniazd rozszerzeń PCI, PCI-E lub PCI-X;

5) umożliwia pracę wieloprocesorową z dwoma procesorami lub ich większą liczbą (musi współpracować z fizycznie odrębnymi procesorami/gniazdami, tzn. egzemplarz współpracujący z jednym procesorem wielordzeniowym nie spełnia tych parametrów);

10) „mobilna stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, z wyłączeniem wykorzystania do gier, i zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Mobilne stacje robocze są wyposażone w zintegrowany monitor i mogą pracować, korzystając z zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania. W większości mobilnych stacji roboczych stosuje się zewnętrzne źródło zasilania oraz zintegrowaną klawiaturę i urządzenie wskazujące.

Mobilna stacja robocza posiada następujące cechy:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 13 000 godzin;

b) co najmniej jedna samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

c) możliwość zainstalowania co najmniej trzech wewnętrznych urządzeń pamięciowych;

d) co najmniej 32 GB pamięci systemowej;

11) „mały serwer” oznacza rodzaj komputera, w którym stosuje się tradycyjnie części składowe komputera stacjonarnego w obudowie stacjonarnej, lecz który jest zaprojektowany zasadniczo jako komputer centralny (host) dla innych komputerów oraz do realizacji funkcji takich jak wykonywanie usług związanych z infrastrukturą sieciową i hosting danych/mediów, a który posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony w obudowie typu desktop, wieża lub innej podobnej stosowanej dla komputerów stacjonarnych, tak więc wszelkie funkcje przetwarzania danych, przechowywania danych oraz łączności sieciowej są skupione w obrębie jednej obudowy;

b) jest zaprojektowany do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;

c) jest zaprojektowany szczególnie do pracy w środowisku wielodostępnym, obsługując jednocześnie kilku użytkowników poprzez połączone w sieć urządzenia klienta;

d) w przypadku wprowadzania do obrotu z systemem operacyjnym, system operacyjny jest zaprojektowany dla zastosowań dla serwerów macierzystych lub serwerów niższej klasy;

e) jest wprowadzany do obrotu z samodzielną kartą grafiki (dGfx) zgodną z klasyfikacją dla wszystkich stanów z wyjątkiem stanu G1;

12) [9] (uchylony)

13) [10] (uchylony)

14) [11] (uchylony)

15) [12] (uchylony)

16) [13] (uchylony)

17) „konsola do gier” oznacza samodzielne urządzenie zasilane z sieci zasilającej, przeznaczone w ramach swojej podstawowej funkcji do umożliwiania grania w gry wideo. Konsola jest zasadniczo zaprojektowana tak, aby przesyłać sygnał wyjściowy do monitora zewnętrznego pełniącego funkcję głównego monitora na potrzeby gier. W skład typowych konsoli do gier wchodzi zwykle procesor, pamięć systemowa oraz co najmniej jedna jednostka przetwarzania grafiki, konsola może również zawierać twarde dyski lub inne rozwiązania w zakresie pamięci wewnętrznej oraz napędy optyczne. W konsolach do gier wykorzystuje się zasadniczo przenośne kontrolery lub inne interaktywne kontrolery jako podstawowe urządzenia służące do przesyłania sygnału wejściowego zamiast wykorzystania klawiatury zewnętrznej lub myszy. Konsole do gier nie zawierają zazwyczaj konwencjonalnych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych, posiadają natomiast systemy operacyjne umożliwiające korzystanie z konkretnej konsoli. Za rodzaj konsoli do gier uznaje się przenośne urządzenia do gier z wbudowanym monitorem spełniającym funkcję podstawowego monitora na potrzeby gry, zasilane przede wszystkim z wbudowanego akumulatora lub innego przenośnego źródła zasilania, zamiast bezpośredniego połączenia ze źródłem zasilania prądem przemiennym;

18) „stacja dokująca” oznacza samodzielne urządzenie przeznaczone do połączenia z komputerem w celu realizacji takich funkcji, jak rozszerzenie połączenia lub konsolidacja połączeń z innymi urządzeniami peryferyjnymi. Stacje dokujące mogą również ułatwiać ładowanie baterii przyłączonego komputera;

19) „jednostka centralna (CPU)” oznacza część komputera kontrolującą, interpretującą i nadzorującą wykonanie poleceń. Jednostki centralne mogą zawierać co najmniej jeden procesor fizyczny nazywany „rdzeniem wykonawczym”. Rdzeń wykonawczy oznacza fizycznie obecny procesor. Dodatkowe procesory „wirtualne” lub „logiczne”, pochodzące od co najmniej jednego rdzenia wykonawczego, nie są rdzeniami fizycznymi. Więcej niż jeden rdzeń wykonawczy może się znajdować w obudowie procesora zajmującej pojedyncze fizyczne gniazdo CPU. Łączna liczba rdzeni wykonawczych w CPU jest sumą rdzeni wykonawczych zapewnianych przez urządzenia podłączone do wszystkich gniazd fizycznych CPU;

20) „samodzielna karta grafiki” (dGfx) oznacza dyskretny element wewnętrzny zawierający co najmniej jedną jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) z lokalnym interfejsem kontrolera pamięci i lokalną pamięcią na potrzeby grafiki, objęty jednym z poniższych stanów:

a) G1 (FB_BW ≤ 16);

b) G2 (16< FB_ BW ≤ 32);

c) G3 (32 <FB_BW ≤ 64);

d) G4 (64 <FB_BW ≤ 96);

e) G5 (96 <FB_BW ≤ 128);

f) G6 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

g) G7 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

„przepustowość bufora ramki” (FB_BW) oznacza ilość danych przetwarzanych w ciągu sekundy przez wszystkie GPU na dGfx obliczaną za pomocą poniższego wzoru:

Przepustowość bufora ramki = (szybkość transmisji danych × szerokość danych)/(8 × 1 000)

Gdzie:

a) przepustowość bufora ramki wyraża się w gigabajtach na sekundę (GB/s);

b) szybkość transmisji danych oznacza efektywną częstotliwość pamięci danych wyrażoną w MHz;

c) szerokość danych oznacza szerokość danych bufora ramki pamięci (FB), wyrażoną w bitach (b);

d) przelicznik 8 umożliwia wyrażenie wyników obliczeń w bajtach;

e) dzielenie przez 1 000 powoduje przeliczenie mega na giga;

21) „pamięć wewnętrzna” oznacza wewnętrzny element komputera zapewniający trwałe przechowywanie danych;

22) [14] „typ produktu” oznacza komputer stacjonarny, komputer zintegrowany, notebook, biurkowe urządzenie typu cienki klient, stację roboczą, mobilną stację roboczą, mały serwer, konsolę do gier, stację dokującą, zasilacz wewnętrzny lub zasilacz zewnętrzny;

23) „Tryb uśpienia monitora” oznacza stan poboru mocy, w który wprowadzany jest monitor po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia lub sygnału wewnętrznego (np. z wyłącznika czasowego lub czujnika obecności). Monitor może również zostać wprowadzony w ten tryb na skutek sygnału wygenerowanego w następstwie wprowadzenia danych przez użytkownika. Monitor musi „ obudzić się” po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia, sieci, układu zdalnego sterowania lub pod wpływem bodźca wewnętrznego. W tym trybie produkt nie generuje widocznego obrazu, ewentualnie z wyjątkiem funkcji zorientowanych na użytkownika lub ochronnych, takich jak informacja o produkcie lub wyświetlanie statusu, lub funkcji wykorzystujących czujniki.

Na potrzeby załączników dodatkowe definicje określono w załączniku I.

Artykuł 3

Wymogi dotyczące ekoprojektu

[15] Wymogi dotyczące ekoprojektu dla komputerów określono w załączniku II.

Zgodność komputerów z odpowiednimi wymogami dotyczącymi ekoprojektu mierzy się zgodnie z metodami określonymi w załączniku III.

Artykuł 4

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 1275/2008

Punkt 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 otrzymuje brzmienie:

„2. Urządzenia technologii informatycznej przeznaczone głównie do użytku w środowisku domowym, z wyłączeniem komputerów stacjonarnych, komputerów zintegrowanych i notebooków zdefiniowanych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_ ________

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 5

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 278/2009

Artykuł 2 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (WE) nr 278/2009 otrzymuje brzmienie:

„g) przeznaczone jest do użytku z elektrycznymi i elektronicznymi urządzeniami gospodarstwa domowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 lub z komputerami zdefiniowanymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_____ ____

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 6

Ocena zgodności

Procedurę oceny zgodności, o której mowa w art. 8 dyrektywy 2009/125/WE, stanowi wewnętrzna kontrola projektu określona w załączniku IV do tej dyrektywy lub system zarządzania na potrzeby oceny zgodności określony w załączniku V do tej dyrektywy.

Artykuł 7

Nadzór rynku i procedura weryfikacji

Nadzór rynku prowadzi się zgodnie z zasadami określonymi w dyrektywie 2009/125/WE.

Kontrolę komputerów w zakresie zgodności z obowiązującymi wymogami dotyczącymi ekoprojektu prowadzi się zgodnie z procedurą weryfikacji określoną w pkt 2 załącznika III do niniejszego rozporządzenia. [16]

Artykuł 8

Kryteria referencyjne

Orientacyjne kryteria referencyjne dla najlepiej działających produktów i technologii dostępnych na rynku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały określone w załączniku IV.

Artykuł 9

Przegląd

Przed upływem trzech i pół roku od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego i przedstawia wyniki tego przeglądu Forum Konsultacyjnemu ds. Ekoprojektu.

W związku z wysokim tempem rozwoju technicznego taki przegląd musi uwzględniać zmiany programu Energy Star oraz możliwości w zakresie zaostrzenia wymogów dotyczących ekoprojektu w celu znacznego zmniejszenia lub eliminacji limitu zużycia energii przez samodzielne karty grafiki (dGfx), aktualizacji definicji/zakresu i ewentualnego podjęcia kwestii zużycia energii przez wbudowane monitory.

W przeglądzie należy poza tym szczególnie wziąć pod uwagę różne fazy cyklu życia, możliwość ustanowienia i stosowania wymogów dotyczących ekoprojektu dla innych znaczących aspektów środowiskowych, np. hałasu, oszczędności wykorzystania materiałów z uwzględnieniem wymogów dotyczących trwałości, łatwości demontażu, zdolności do recyklingu, znormalizowanych interfejsów dla ogniw doładowczych, a także wymogów informacyjnych dotyczących zawartości pewnych surowców krytycznych i minimalnej liczby cykli ładowania oraz kwestii dotyczących wymiany baterii.

Artykuł 10

Wejście w życie i obowiązywanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Punkty 3 i 6.1 załącznika II stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Punkty 1.1, 1.3, 2, 4, 5.1, 5.2, 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3, 6.2.4, 6.2.5, 6.2.6, 7.1, 7.2 i 7.3 załącznika II stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Punkty 1.2 i 1.4 załącznika II stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2013 r.

[1] Art. 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[2] Art. 1 ust. 2 lit. h) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 2 lit. h) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[3] Art. 1 ust. 3 lit. a) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. a) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[4] Art. 1 ust. 3 lit. b) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. b) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[5] Art. 1 ust. 3 lit. c) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. c) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[6] Art. 1 ust. 3 lit. d) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. d) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[7] Art. 2 pkt 2 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 2 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[8] Art. 2 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 4 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[9] Art. 2 pkt 12 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 12 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[10] Art. 2 pkt 13 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 13 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[11] Art. 2 pkt 14 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 14 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[12] Art. 2 pkt 15 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 15 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[13] Art. 2 pkt 16 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 16 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[14] Art. 2 pkt 22 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 22 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[15] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 3 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 3 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[16] Art. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 4 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 7 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

Wersja obowiązująca od 2019-04-07

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

po konsultacji z forum konsultacyjnym, o którym mowa w art. 18 dyrektywy 2009/125/WE,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2009/125/WE wymogi dotyczące ekoprojektu powinny być ustanawiane przez Komisję dla produktów związanych z energią, których wielkość sprzedaży jest znacząca, które mają istotny wpływ na środowisko naturalne i które posiadają znaczący potencjał w zakresie poprawy ich ekologiczności bez pociągania za sobą nadmiernych kosztów.

(2) Artykuł 16 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/125/WE stanowi, że Komisja stosownie do potrzeb musi wprowadzić środek wykonawczy dotyczący urządzeń biurowych zgodnie z procedurą określoną w art. 19 ust. 3 i z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 15 oraz po konsultacji z forum konsultacyjnym.

(3) Komisja wykonała badanie przygotowawcze, w ramach którego przeanalizowano techniczne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty komputerów. W badaniu wzięły udział zainteresowane strony z UE i państw trzecich, a jego wyniki podano do wiadomości publicznej.

(4) W badaniu przygotowawczym wykazano, że potencjał opłacalnej redukcji zużycia energii elektrycznej w latach 2011–2020 oszacowano na około 93 TWh, co odpowiada 43 Mt emisji CO2, a w roku 2020 na 12,5–16,3 TWh, co odpowiada 5,0–6,5 Mt emisji CO2. Komputery stanowią zatem grupę produktów, dla której należy ustanowić wymogi dotyczące ekoprojektu.

(5) Ponieważ znaczna część potencjału w zakresie oszczędności energii biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, małych serwerów i serwerów wiąże się ze sprawnością ich zasilaczy wewnętrznych, a także ze względu na fakt, że specyfikacje techniczne zasilaczy wewnętrznych dla tych produktów są podobne do specyfikacji technicznych zasilaczy wewnętrznych komputerów biurkowych i komputerów zintegrowanych, przepisy dotyczące sprawności zasilaczy wewnętrznych przewidziane w niniejszym rozporządzeniu stosuje się również odnośnie do takich produktów. Inne aspekty ekologiczności biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, mobilnych stacji roboczych, małych serwerów i serwerów można jednak określić w bardziej szczegółowym środku wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE.

(6) Monitory mają odmienne parametry, zatem należy je wyłączyć z zakresu niniejszego rozporządzenia. Biorąc jednak pod uwagę ich istotny wpływ na środowisko naturalne i znaczący potencjał w zakresie poprawy, można je uwzględnić w innym akcie wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE lub dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania przez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (2).

(7) Wymogi dotyczące ekoprojektu nie powinny mieć żadnego poważnego wpływu na funkcjonalność produktu lub na konsumentów, a w szczególności na przystępność cenową produktu, koszty całego cyklu życia i konkurencyjność branży. Wymogi nie powinny ponadto nakładać na producentów obowiązku stosowania chronionych prawem rozwiązań technicznych lub nadmiernych obciążeń administracyjnych, nie powinny również mieć niekorzystnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko.

(8) Poprawę efektywności energetycznej komputerów należy osiągnąć poprzez zastosowanie istniejących, niechronionych prawem i oszczędnych rozwiązań technicznych, co doprowadzi do zmniejszenia łącznych wydatków na zakup i eksploatację urządzeń.

(9) Wymogi dotyczące ekoprojektu należy wprowadzać stopniowo w celu zapewnienia producentom wystarczającej ilości czasu na zmianę projektu produktów objętych niniejszym rozporządzeniem. Harmonogram należy określić tak, aby uniknąć negatywnych skutków dla podaży komputerów oraz uwzględnić koszty ponoszone przez producentów – w szczególności MŚP – a jednocześnie zapewnić terminowe osiągnięcie celów niniejszego rozporządzenia.

(10) Przewiduje się przeprowadzenie przeglądu niniejszego rozporządzenia w okresie nie dłuższym niż trzy i pół roku po jego wejściu w życie.

(11) Efektywność energetyczną komputerów należy wyznaczać za pomocą wiarygodnych, precyzyjnych i odtwarzalnych metod pomiaru uwzględniających powszechnie uznane najnowocześniejsze metody, w tym, w miarę dostępności, zharmonizowane normy ustanowione zgodnie z obowiązującym europejskim prawodawstwem normalizacyjnym (3).

(12) Ponieważ wymogi dotyczące ekoprojektu dla zapotrzebowania na energię elektryczną w trybie czuwania i trybie wyłączenia dla elektrycznych i elektronicznych urządzeń gospodarstwa domowego oraz urządzeń biurowych nie są w pełni odpowiednie dla parametrów komputerów, wymogi rozporządzenia Komisji (WE) nr 1275/2008 z dnia 17 grudnia 2008 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla zużycia energii przez elektryczne i elektroniczne urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia biurowe w trybie czuwania i wyłączenia (4) nie powinny mieć zastosowania do komputerów. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem określić szczegółowe wymogi dotyczące zarządzania zasilaniem, jak również poboru mocy w trybie uśpienia, trybie wyłączenia i stanie najniższego poboru mocy, natomiast rozporządzenie (WE) nr 1275/2008 należy odpowiednio zmienić.

(13) Pomimo wyłączenia komputerów z zakresu rozporządzenia (WE) nr 1275/2008, przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 278/2009 z dnia 6 kwietnia 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu w zakresie zużycia energii elektrycznej przez zasilacze zewnętrzne w stanie bez obciążenia oraz ich średniej sprawności podczas pracy (5) mają zastosowanie do zasilaczy zewnętrznych wprowadzanych do obrotu wraz z komputerami.

(14) Zgodnie z art. 8 dyrektywy 2009/125/WE niniejsze rozporządzenie powinno określić mające zastosowanie procedury oceny zgodności.

(15) Aby ułatwić przeprowadzanie kontroli zgodności, należy zwracać się do producentów o przekazanie informacji zawartych w dokumentacji technicznej określonych w załącznikach IV i V do dyrektywy 2009/125/WE, w zakresie, w jakim dotyczą one wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu.

(16) W celu zapewnienia uczciwej konkurencji, osiągnięcia potencjalnych zamierzonych oszczędności energii i dostarczania konsumentom dokładnych informacji dotyczących charakterystyki energetycznej produktów, niniejsze rozporządzenie powinno jasno precyzować, że dopuszczalne odchylenia określone w odniesieniu do krajowych organów nadzoru rynku przeprowadzających badania fizyczne w celu ustalenia, czy określony model produktu związanego z energią jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, nie powinny być wykorzystywane przez producentów do podawania bardziej korzystnych parametrów dla danego modelu niż te, które wynikają z pomiarów i obliczeń podanych w dokumentacji technicznej produktu.

(17) Należy określić kryteria referencyjne dla obecnie dostępnych produktów o wysokiej efektywności energetycznej. Pomoże to zapewnić powszechny i łatwy dostęp do informacji, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, co dodatkowo ułatwi wykorzystanie najlepiej zaprojektowanych technologii oraz opracowywanie bardziej energooszczędnych produktów przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii.

(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 19 ust. 1 dyrektywy 2009/125/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1. [1] W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się wymogi dotyczące ekoprojektu w zakresie wprowadzania do obrotu komputerów.

2. Niniejsze rozporządzenie stosuje się do poniższych produktów, które można zasilać prądem przemiennym bezpośrednio z sieci zasilania, w tym poprzez zasilacze zewnętrzne i wewnętrzne:

a) komputery stacjonarne;

b) komputery zintegrowane;

c) notebooki (w tym tablety, komputery typu slate i przenośne urządzenia typu cienki klient);

d) biurkowe urządzenia typu cienki klient;

e) stacje robocze;

f) mobilne stacje robocze;

g) małe serwery.

h) [2] (uchylona)

3. Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się w odniesieniu do następujących grup produktów:

a) [3] (uchylona)

b) [4] (uchylona)

c) [5] (uchylona)

d) [6] (uchylona)

e) konsole do gier;

f) stacje dokujące.

Artykuł 2

Definicje

Stosuje się następujące definicje:

1) „komputer” oznacza urządzenie, które wykonuje operacje logiczne i przetwarza dane oraz jest przystosowane do korzystania z urządzeń wejścia i przekazywania informacji do monitora, w skład którego wchodzi zwykle jednostka centralna (CPU) do wykonywania operacji. W przypadku braku CPU, urządzenie musi spełniać funkcję urządzenia dostępowego klienta do serwera działającego jako jednostka przetwarzania danych;

2) [7] (uchylony)

3) „zasilacz zewnętrzny” oznacza urządzenie, które posiada następujące cechy:

a) jest przeznaczone do przetwarzania wejściowego prądu przemiennego pobieranego z sieci zasilającej na wyjściowy prąd stały lub przemienny o niższym napięciu,

b) jest zdolne do zmiany w tylko jeden stały lub przemienny prąd o jednej wartości napięcia wyjściowego jednocześnie;

c) jest przeznaczone do współpracy z oddzielnym podstawowym odbiornikiem;

d) jest umieszczone w obudowie fizycznie oddzielnej od urządzenia, które stanowi odbiornik podstawowy;

e) jest połączone z urządzeniem, które stanowi odbiornik podstawowy, za pomocą rozłączanego lub stałego połączenia elektrycznego typu wtyk-gniazdo, kabla, przewodu połączeniowego lub innego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej; oraz

f) posiada znamionową moc wyjściową nieprzekraczającą 250 watów;

4) [8] „zasilacz wewnętrzny” oznacza część przeznaczoną do przekształcania napięcia prądu przemiennego z sieci zasilającej na napięcie prądu stałego do celów zasilania komputera i posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony wewnątrz obudowy komputera, ale jest odrębny od płyty głównej komputera;

b) zasilacz jest podłączony do sieci zasilającej przez pojedynczy kabel bez pośrednich obwodów elektrycznych pomiędzy zasilaczem i siecią zasilającą; oraz

c) wszystkie połączenia prowadzące z zasilacza do części składowych komputera, z wyjątkiem połączenia prądu stałego do monitora w zintegrowanym komputerze stacjonarnym, są umieszczone wewnątrz obudowy komputera.

Za zasilacze wewnętrzne nie uznaje się wewnętrznych przetwornic prądu stałego służących zmianie pojedynczego napięcia prądu stałego z zasilacza zewnętrznego na kilka napięć używanych przez komputer;

5) „ komputer stacjonarny” oznacza komputer, którego jednostka główna ma być umieszczona na stałe w jednym miejscu i który nie jest przeznaczony do przenoszenia oraz jest przeznaczony do korzystania z zewnętrznego monitora i zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura i mysz.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów stacjonarnych:

a) komputer stacjonarny kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie spełnia definicji komputera stacjonarnego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer stacjonarny kategorii B oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer stacjonarny kategorii C oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer stacjonarny kategorii D oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

6) „komputer zintegrowany” oznacza komputer, w którym komputer i monitor funkcjonują jako pojedyncza jednostka zasilana prądem przemiennym przez jeden przewód. Istnieją dwa typy komputerów zintegrowanych: 1) produkt, w którym monitor i komputer są fizycznie połączone w pojedynczą jednostkę; lub 2) produkt, w którym monitor stanowi odrębną część, ale jest połączony z jednostką główną poprzez przewód zasilania prądem stałym. Komputer zintegrowany ma być umieszczony w stałym miejscu i nie jest przeznaczony do przenoszenia. Podstawowym przeznaczeniem komputerów zintegrowanych nie jest wyświetlanie i odbieranie sygnałów audiowizualnych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów zintegrowanych:

a) komputer zintegrowany kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie odpowiada definicji komputera zintegrowanego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer zintegrowany kategorii B oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer zintegrowany kategorii C oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer zintegrowany kategorii D oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

7) „notebook” oznacza komputer zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Notebooki są wyposażone w zintegrowany monitor o użytecznej przekątnej ekranu wynoszącej co najmniej 22,86 cm (9 cali) i są w stanie działać, korzystając ze zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania.

Notebooki obejmują również następujące podtypy:

a) „tablet” oznacza produkt będący rodzajem notebooka składający się zarówno z dołączonego wyświetlacza dotykowego, jak i dołączonej klawiatury fizycznej;

b) „komputer typu slate” oznacza rodzaj notebooka z wbudowanym wyświetlaczem dotykowym, ale bez dołączonej na stałe klawiatury fizycznej;

c) „ przenośne urządzenie typu cienki klient” oznacza rodzaj notebooka, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami przetwarzania (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada zintegrowanych wirujących pamięci masowych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie notebooków:

a) notebook kategorii A oznacza notebook, który nie spełnia definicji notebooka kategorii B lub kategorii C;

b) notebook kategorii B oznacza notebook z co najmniej jedną samodzielną kartą grafiki (dGfx);

c) notebook kategorii C oznacza notebook posiadający co najmniej poniższe parametry:

a) co najmniej dwa rdzenie fizyczne w CPU;

b) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej; oraz

c) samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia produktów, które pod innymi względami spełniają wymogi definicji notebooka, ale których pobór mocy w stanie bezczynności wynosi mniej niż 6 W nie uznaje się za notebooki;

8) „ biurkowe urządzenie typu cienki klient” oznacza komputer, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami obliczeniowymi (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada rotacyjnych pamięci masowych zintegrowanych z komputerem. Główna jednostka biurkowego urządzenia typu cienki klient musi być przeznaczona do eksploatacji w stałym miejscu (np. na biurku), a nie do przenoszenia. Biurkowe urządzenia typu cienki klient mogą przekazywać informacje do monitora zewnętrznego lub monitora wbudowanego, jeżeli urządzenie posiada taki monitor;

9) „ stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, posiadający następujące parametry:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 15 000 godzin;

b) wykorzystuje kody korekcji błędów (ECC) lub pamięć buforowaną;

c) spełnia trzy z pięciu poniższych parametrów:

1) posiada dodatkowe źródło zasilania dla grafiki wyższej klasy (tj. dodatkowy sześciobolcowy przewód zasilający napięciem 12 V dla kart (PCI)-E dla podłączenia dodatkowego zasilania);

2) jego system jest okablowany odpowiednio dla złącza większego niż x4 PCI-E na płycie głównej dodatkowo do złącz graficznych lub wspomagających PCI-X;

3) nie obsługuje grafiki z jednolitym dostępem do pamięci (UMA);

4) posiada co najmniej 5 gniazd rozszerzeń PCI, PCI-E lub PCI-X;

5) umożliwia pracę wieloprocesorową z dwoma procesorami lub ich większą liczbą (musi współpracować z fizycznie odrębnymi procesorami/gniazdami, tzn. egzemplarz współpracujący z jednym procesorem wielordzeniowym nie spełnia tych parametrów);

10) „mobilna stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, z wyłączeniem wykorzystania do gier, i zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Mobilne stacje robocze są wyposażone w zintegrowany monitor i mogą pracować, korzystając z zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania. W większości mobilnych stacji roboczych stosuje się zewnętrzne źródło zasilania oraz zintegrowaną klawiaturę i urządzenie wskazujące.

Mobilna stacja robocza posiada następujące cechy:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 13 000 godzin;

b) co najmniej jedna samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

c) możliwość zainstalowania co najmniej trzech wewnętrznych urządzeń pamięciowych;

d) co najmniej 32 GB pamięci systemowej;

11) „mały serwer” oznacza rodzaj komputera, w którym stosuje się tradycyjnie części składowe komputera stacjonarnego w obudowie stacjonarnej, lecz który jest zaprojektowany zasadniczo jako komputer centralny (host) dla innych komputerów oraz do realizacji funkcji takich jak wykonywanie usług związanych z infrastrukturą sieciową i hosting danych/mediów, a który posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony w obudowie typu desktop, wieża lub innej podobnej stosowanej dla komputerów stacjonarnych, tak więc wszelkie funkcje przetwarzania danych, przechowywania danych oraz łączności sieciowej są skupione w obrębie jednej obudowy;

b) jest zaprojektowany do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;

c) jest zaprojektowany szczególnie do pracy w środowisku wielodostępnym, obsługując jednocześnie kilku użytkowników poprzez połączone w sieć urządzenia klienta;

d) w przypadku wprowadzania do obrotu z systemem operacyjnym, system operacyjny jest zaprojektowany dla zastosowań dla serwerów macierzystych lub serwerów niższej klasy;

e) jest wprowadzany do obrotu z samodzielną kartą grafiki (dGfx) zgodną z klasyfikacją dla wszystkich stanów z wyjątkiem stanu G1;

12) [9] (uchylony)

13) [10] (uchylony)

14) [11] (uchylony)

15) [12] (uchylony)

16) [13] (uchylony)

17) „konsola do gier” oznacza samodzielne urządzenie zasilane z sieci zasilającej, przeznaczone w ramach swojej podstawowej funkcji do umożliwiania grania w gry wideo. Konsola jest zasadniczo zaprojektowana tak, aby przesyłać sygnał wyjściowy do monitora zewnętrznego pełniącego funkcję głównego monitora na potrzeby gier. W skład typowych konsoli do gier wchodzi zwykle procesor, pamięć systemowa oraz co najmniej jedna jednostka przetwarzania grafiki, konsola może również zawierać twarde dyski lub inne rozwiązania w zakresie pamięci wewnętrznej oraz napędy optyczne. W konsolach do gier wykorzystuje się zasadniczo przenośne kontrolery lub inne interaktywne kontrolery jako podstawowe urządzenia służące do przesyłania sygnału wejściowego zamiast wykorzystania klawiatury zewnętrznej lub myszy. Konsole do gier nie zawierają zazwyczaj konwencjonalnych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych, posiadają natomiast systemy operacyjne umożliwiające korzystanie z konkretnej konsoli. Za rodzaj konsoli do gier uznaje się przenośne urządzenia do gier z wbudowanym monitorem spełniającym funkcję podstawowego monitora na potrzeby gry, zasilane przede wszystkim z wbudowanego akumulatora lub innego przenośnego źródła zasilania, zamiast bezpośredniego połączenia ze źródłem zasilania prądem przemiennym;

18) „stacja dokująca” oznacza samodzielne urządzenie przeznaczone do połączenia z komputerem w celu realizacji takich funkcji, jak rozszerzenie połączenia lub konsolidacja połączeń z innymi urządzeniami peryferyjnymi. Stacje dokujące mogą również ułatwiać ładowanie baterii przyłączonego komputera;

19) „jednostka centralna (CPU)” oznacza część komputera kontrolującą, interpretującą i nadzorującą wykonanie poleceń. Jednostki centralne mogą zawierać co najmniej jeden procesor fizyczny nazywany „rdzeniem wykonawczym”. Rdzeń wykonawczy oznacza fizycznie obecny procesor. Dodatkowe procesory „wirtualne” lub „logiczne”, pochodzące od co najmniej jednego rdzenia wykonawczego, nie są rdzeniami fizycznymi. Więcej niż jeden rdzeń wykonawczy może się znajdować w obudowie procesora zajmującej pojedyncze fizyczne gniazdo CPU. Łączna liczba rdzeni wykonawczych w CPU jest sumą rdzeni wykonawczych zapewnianych przez urządzenia podłączone do wszystkich gniazd fizycznych CPU;

20) „samodzielna karta grafiki” (dGfx) oznacza dyskretny element wewnętrzny zawierający co najmniej jedną jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) z lokalnym interfejsem kontrolera pamięci i lokalną pamięcią na potrzeby grafiki, objęty jednym z poniższych stanów:

a) G1 (FB_BW ≤ 16);

b) G2 (16< FB_ BW ≤ 32);

c) G3 (32 <FB_BW ≤ 64);

d) G4 (64 <FB_BW ≤ 96);

e) G5 (96 <FB_BW ≤ 128);

f) G6 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

g) G7 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

„przepustowość bufora ramki” (FB_BW) oznacza ilość danych przetwarzanych w ciągu sekundy przez wszystkie GPU na dGfx obliczaną za pomocą poniższego wzoru:

Przepustowość bufora ramki = (szybkość transmisji danych × szerokość danych)/(8 × 1 000)

Gdzie:

a) przepustowość bufora ramki wyraża się w gigabajtach na sekundę (GB/s);

b) szybkość transmisji danych oznacza efektywną częstotliwość pamięci danych wyrażoną w MHz;

c) szerokość danych oznacza szerokość danych bufora ramki pamięci (FB), wyrażoną w bitach (b);

d) przelicznik 8 umożliwia wyrażenie wyników obliczeń w bajtach;

e) dzielenie przez 1 000 powoduje przeliczenie mega na giga;

21) „pamięć wewnętrzna” oznacza wewnętrzny element komputera zapewniający trwałe przechowywanie danych;

22) [14] „typ produktu” oznacza komputer stacjonarny, komputer zintegrowany, notebook, biurkowe urządzenie typu cienki klient, stację roboczą, mobilną stację roboczą, mały serwer, konsolę do gier, stację dokującą, zasilacz wewnętrzny lub zasilacz zewnętrzny;

23) „Tryb uśpienia monitora” oznacza stan poboru mocy, w który wprowadzany jest monitor po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia lub sygnału wewnętrznego (np. z wyłącznika czasowego lub czujnika obecności). Monitor może również zostać wprowadzony w ten tryb na skutek sygnału wygenerowanego w następstwie wprowadzenia danych przez użytkownika. Monitor musi „ obudzić się” po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia, sieci, układu zdalnego sterowania lub pod wpływem bodźca wewnętrznego. W tym trybie produkt nie generuje widocznego obrazu, ewentualnie z wyjątkiem funkcji zorientowanych na użytkownika lub ochronnych, takich jak informacja o produkcie lub wyświetlanie statusu, lub funkcji wykorzystujących czujniki.

Na potrzeby załączników dodatkowe definicje określono w załączniku I.

Artykuł 3

Wymogi dotyczące ekoprojektu

[15] Wymogi dotyczące ekoprojektu dla komputerów określono w załączniku II.

Zgodność komputerów z odpowiednimi wymogami dotyczącymi ekoprojektu mierzy się zgodnie z metodami określonymi w załączniku III.

Artykuł 4

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 1275/2008

Punkt 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 otrzymuje brzmienie:

„2. Urządzenia technologii informatycznej przeznaczone głównie do użytku w środowisku domowym, z wyłączeniem komputerów stacjonarnych, komputerów zintegrowanych i notebooków zdefiniowanych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_ ________

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 5

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 278/2009

Artykuł 2 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (WE) nr 278/2009 otrzymuje brzmienie:

„g) przeznaczone jest do użytku z elektrycznymi i elektronicznymi urządzeniami gospodarstwa domowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 lub z komputerami zdefiniowanymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_____ ____

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 6

Ocena zgodności

Procedurę oceny zgodności, o której mowa w art. 8 dyrektywy 2009/125/WE, stanowi wewnętrzna kontrola projektu określona w załączniku IV do tej dyrektywy lub system zarządzania na potrzeby oceny zgodności określony w załączniku V do tej dyrektywy.

Artykuł 7

Nadzór rynku i procedura weryfikacji

Nadzór rynku prowadzi się zgodnie z zasadami określonymi w dyrektywie 2009/125/WE.

Kontrolę komputerów w zakresie zgodności z obowiązującymi wymogami dotyczącymi ekoprojektu prowadzi się zgodnie z procedurą weryfikacji określoną w pkt 2 załącznika III do niniejszego rozporządzenia. [16]

Artykuł 8

Kryteria referencyjne

Orientacyjne kryteria referencyjne dla najlepiej działających produktów i technologii dostępnych na rynku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały określone w załączniku IV.

Artykuł 9

Przegląd

Przed upływem trzech i pół roku od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego i przedstawia wyniki tego przeglądu Forum Konsultacyjnemu ds. Ekoprojektu.

W związku z wysokim tempem rozwoju technicznego taki przegląd musi uwzględniać zmiany programu Energy Star oraz możliwości w zakresie zaostrzenia wymogów dotyczących ekoprojektu w celu znacznego zmniejszenia lub eliminacji limitu zużycia energii przez samodzielne karty grafiki (dGfx), aktualizacji definicji/zakresu i ewentualnego podjęcia kwestii zużycia energii przez wbudowane monitory.

W przeglądzie należy poza tym szczególnie wziąć pod uwagę różne fazy cyklu życia, możliwość ustanowienia i stosowania wymogów dotyczących ekoprojektu dla innych znaczących aspektów środowiskowych, np. hałasu, oszczędności wykorzystania materiałów z uwzględnieniem wymogów dotyczących trwałości, łatwości demontażu, zdolności do recyklingu, znormalizowanych interfejsów dla ogniw doładowczych, a także wymogów informacyjnych dotyczących zawartości pewnych surowców krytycznych i minimalnej liczby cykli ładowania oraz kwestii dotyczących wymiany baterii.

Artykuł 10

Wejście w życie i obowiązywanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Punkty 3 i 6.1 załącznika II stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Punkty 1.1, 1.3, 2, 4, 5.1, 5.2, 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3, 6.2.4, 6.2.5, 6.2.6, 7.1, 7.2 i 7.3 załącznika II stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Punkty 1.2 i 1.4 załącznika II stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2013 r.

[1] Art. 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[2] Art. 1 ust. 2 lit. h) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 2 lit. h) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[3] Art. 1 ust. 3 lit. a) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. a) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[4] Art. 1 ust. 3 lit. b) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. b) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[5] Art. 1 ust. 3 lit. c) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. c) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[6] Art. 1 ust. 3 lit. d) uchylona przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 1 ust. 3 lit. d) uchylona ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[7] Art. 2 pkt 2 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 2 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[8] Art. 2 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 4 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[9] Art. 2 pkt 12 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 12 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[10] Art. 2 pkt 13 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 13 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[11] Art. 2 pkt 14 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 14 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[12] Art. 2 pkt 15 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 15 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[13] Art. 2 pkt 16 uchylony przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 16 uchylony ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[14] Art. 2 pkt 22 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 2 pkt 22 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[15] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 3 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 3 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

[16] Art. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 4 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46). Zmiana weszła w życie 7 kwietnia 2019 r.

Na podstawie art. 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 (Dz.Urz.UE L 74 z 18.03.2019, str. 46), art. 7 w brzmieniu ustalonym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 marca 2020 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2017-01-09 do 2019-04-06

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

po konsultacji z forum konsultacyjnym, o którym mowa w art. 18 dyrektywy 2009/125/WE,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2009/125/WE wymogi dotyczące ekoprojektu powinny być ustanawiane przez Komisję dla produktów związanych z energią, których wielkość sprzedaży jest znacząca, które mają istotny wpływ na środowisko naturalne i które posiadają znaczący potencjał w zakresie poprawy ich ekologiczności bez pociągania za sobą nadmiernych kosztów.

(2) Artykuł 16 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/125/WE stanowi, że Komisja stosownie do potrzeb musi wprowadzić środek wykonawczy dotyczący urządzeń biurowych zgodnie z procedurą określoną w art. 19 ust. 3 i z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 15 oraz po konsultacji z forum konsultacyjnym.

(3) Komisja wykonała badanie przygotowawcze, w ramach którego przeanalizowano techniczne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty komputerów. W badaniu wzięły udział zainteresowane strony z UE i państw trzecich, a jego wyniki podano do wiadomości publicznej.

(4) W badaniu przygotowawczym wykazano, że potencjał opłacalnej redukcji zużycia energii elektrycznej w latach 2011–2020 oszacowano na około 93 TWh, co odpowiada 43 Mt emisji CO2, a w roku 2020 na 12,5–16,3 TWh, co odpowiada 5,0–6,5 Mt emisji CO2. Komputery stanowią zatem grupę produktów, dla której należy ustanowić wymogi dotyczące ekoprojektu.

(5) Ponieważ znaczna część potencjału w zakresie oszczędności energii biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, małych serwerów i serwerów wiąże się ze sprawnością ich zasilaczy wewnętrznych, a także ze względu na fakt, że specyfikacje techniczne zasilaczy wewnętrznych dla tych produktów są podobne do specyfikacji technicznych zasilaczy wewnętrznych komputerów biurkowych i komputerów zintegrowanych, przepisy dotyczące sprawności zasilaczy wewnętrznych przewidziane w niniejszym rozporządzeniu stosuje się również odnośnie do takich produktów. Inne aspekty ekologiczności biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, mobilnych stacji roboczych, małych serwerów i serwerów można jednak określić w bardziej szczegółowym środku wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE.

(6) Monitory mają odmienne parametry, zatem należy je wyłączyć z zakresu niniejszego rozporządzenia. Biorąc jednak pod uwagę ich istotny wpływ na środowisko naturalne i znaczący potencjał w zakresie poprawy, można je uwzględnić w innym akcie wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE lub dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania przez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (2).

(7) Wymogi dotyczące ekoprojektu nie powinny mieć żadnego poważnego wpływu na funkcjonalność produktu lub na konsumentów, a w szczególności na przystępność cenową produktu, koszty całego cyklu życia i konkurencyjność branży. Wymogi nie powinny ponadto nakładać na producentów obowiązku stosowania chronionych prawem rozwiązań technicznych lub nadmiernych obciążeń administracyjnych, nie powinny również mieć niekorzystnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko.

(8) Poprawę efektywności energetycznej komputerów należy osiągnąć poprzez zastosowanie istniejących, niechronionych prawem i oszczędnych rozwiązań technicznych, co doprowadzi do zmniejszenia łącznych wydatków na zakup i eksploatację urządzeń.

(9) Wymogi dotyczące ekoprojektu należy wprowadzać stopniowo w celu zapewnienia producentom wystarczającej ilości czasu na zmianę projektu produktów objętych niniejszym rozporządzeniem. Harmonogram należy określić tak, aby uniknąć negatywnych skutków dla podaży komputerów oraz uwzględnić koszty ponoszone przez producentów – w szczególności MŚP – a jednocześnie zapewnić terminowe osiągnięcie celów niniejszego rozporządzenia.

(10) Przewiduje się przeprowadzenie przeglądu niniejszego rozporządzenia w okresie nie dłuższym niż trzy i pół roku po jego wejściu w życie.

(11) Efektywność energetyczną komputerów należy wyznaczać za pomocą wiarygodnych, precyzyjnych i odtwarzalnych metod pomiaru uwzględniających powszechnie uznane najnowocześniejsze metody, w tym, w miarę dostępności, zharmonizowane normy ustanowione zgodnie z obowiązującym europejskim prawodawstwem normalizacyjnym (3).

(12) Ponieważ wymogi dotyczące ekoprojektu dla zapotrzebowania na energię elektryczną w trybie czuwania i trybie wyłączenia dla elektrycznych i elektronicznych urządzeń gospodarstwa domowego oraz urządzeń biurowych nie są w pełni odpowiednie dla parametrów komputerów, wymogi rozporządzenia Komisji (WE) nr 1275/2008 z dnia 17 grudnia 2008 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla zużycia energii przez elektryczne i elektroniczne urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia biurowe w trybie czuwania i wyłączenia (4) nie powinny mieć zastosowania do komputerów. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem określić szczegółowe wymogi dotyczące zarządzania zasilaniem, jak również poboru mocy w trybie uśpienia, trybie wyłączenia i stanie najniższego poboru mocy, natomiast rozporządzenie (WE) nr 1275/2008 należy odpowiednio zmienić.

(13) Pomimo wyłączenia komputerów z zakresu rozporządzenia (WE) nr 1275/2008, przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 278/2009 z dnia 6 kwietnia 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu w zakresie zużycia energii elektrycznej przez zasilacze zewnętrzne w stanie bez obciążenia oraz ich średniej sprawności podczas pracy (5) mają zastosowanie do zasilaczy zewnętrznych wprowadzanych do obrotu wraz z komputerami.

(14) Zgodnie z art. 8 dyrektywy 2009/125/WE niniejsze rozporządzenie powinno określić mające zastosowanie procedury oceny zgodności.

(15) Aby ułatwić przeprowadzanie kontroli zgodności, należy zwracać się do producentów o przekazanie informacji zawartych w dokumentacji technicznej określonych w załącznikach IV i V do dyrektywy 2009/125/WE, w zakresie, w jakim dotyczą one wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu.

(16) W celu zapewnienia uczciwej konkurencji, osiągnięcia potencjalnych zamierzonych oszczędności energii i dostarczania konsumentom dokładnych informacji dotyczących charakterystyki energetycznej produktów, niniejsze rozporządzenie powinno jasno precyzować, że dopuszczalne odchylenia określone w odniesieniu do krajowych organów nadzoru rynku przeprowadzających badania fizyczne w celu ustalenia, czy określony model produktu związanego z energią jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, nie powinny być wykorzystywane przez producentów do podawania bardziej korzystnych parametrów dla danego modelu niż te, które wynikają z pomiarów i obliczeń podanych w dokumentacji technicznej produktu.

(17) Należy określić kryteria referencyjne dla obecnie dostępnych produktów o wysokiej efektywności energetycznej. Pomoże to zapewnić powszechny i łatwy dostęp do informacji, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, co dodatkowo ułatwi wykorzystanie najlepiej zaprojektowanych technologii oraz opracowywanie bardziej energooszczędnych produktów przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii.

(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 19 ust. 1 dyrektywy 2009/125/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1. W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się wymogi dotyczące ekoprojektu w zakresie wprowadzania do obrotu komputerów i serwerów.

2. Niniejsze rozporządzenie stosuje się do poniższych produktów, które można zasilać prądem przemiennym bezpośrednio z sieci zasilania, w tym poprzez zasilacze zewnętrzne i wewnętrzne:

a) komputery stacjonarne;

b) komputery zintegrowane;

c) notebooki (w tym tablety, komputery typu slate i przenośne urządzenia typu cienki klient);

d) biurkowe urządzenia typu cienki klient;

e) stacje robocze;

f) mobilne stacje robocze;

g) małe serwery;

h) serwery;

3. Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się w odniesieniu do następujących grup produktów:

a) system serwerów blade i jego elementy;

b) urządzenia serwerowe;

c) serwery wielowęzłowe;

d) serwery z więcej niż czterema gniazdami na procesory;

e) konsole do gier;

f) stacje dokujące.

Artykuł 2

Definicje

Stosuje się następujące definicje:

1) „komputer” oznacza urządzenie, które wykonuje operacje logiczne i przetwarza dane oraz jest przystosowane do korzystania z urządzeń wejścia i przekazywania informacji do monitora, w skład którego wchodzi zwykle jednostka centralna (CPU) do wykonywania operacji. W przypadku braku CPU, urządzenie musi spełniać funkcję urządzenia dostępowego klienta do serwera działającego jako jednostka przetwarzania danych;

2) „serwer” oznacza komputer służący do zarządzania zasobami i usługami sieciowymi dla urządzeń klienta, takich jak komputery stacjonarne, notebooki, biurkowe urządzenie typu cienki klient, telefony IP lub inne serwery. Serwery wprowadza się zwykle do obrotu w celu ich wykorzystania w centrach przetwarzania danych oraz w ośrodkach biur i korporacji. Dostęp do serwera odbywa się zasadniczo poprzez sieć komputerową, a nie bezpośrednie urządzenia wejścia, takie jak klawiatura lub mysz.

Serwer posiada następujące cechy:

a) jest zaprojektowany do współdziałania z systemem operacyjnym serwera lub hiperwizorami i przeznaczony do obsługi zainstalowanych na nim przez użytkownika aplikacji dla przedsiębiorstw;

b) wspiera zastosowanie kodów korekcji błędów (ECC) lub buforowaną pamięć (w tym zarówno buforowane konfiguracje z modułami pamięci DIMM (moduły pamięci ze stykami po obu stronach płytki pamięci, jak i konfiguracje z buforem na płycie głównej (BOB – buffered on board));

c) jest wprowadzany do obrotu z co najmniej jednym zasilaczem AC/DC;

d) wszystkie procesory mają dostęp do systemu wspólnej pamięci i są niezależnie widziane przez pojedynczy system operacyjny lub hiperwizora;

3) „zasilacz zewnętrzny” oznacza urządzenie, które posiada następujące cechy:

a) jest przeznaczone do przetwarzania wejściowego prądu przemiennego pobieranego z sieci zasilającej na wyjściowy prąd stały lub przemienny o niższym napięciu,

b) jest zdolne do zmiany w tylko jeden stały lub przemienny prąd o jednej wartości napięcia wyjściowego jednocześnie;

c) jest przeznaczone do współpracy z oddzielnym podstawowym odbiornikiem;

d) jest umieszczone w obudowie fizycznie oddzielnej od urządzenia, które stanowi odbiornik podstawowy;

e) jest połączone z urządzeniem, które stanowi odbiornik podstawowy, za pomocą rozłączanego lub stałego połączenia elektrycznego typu wtyk-gniazdo, kabla, przewodu połączeniowego lub innego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej; oraz

f) posiada znamionową moc wyjściową nieprzekraczającą 250 watów;

4) „zasilacz wewnętrzny” oznacza część przeznaczoną do przekształcania napięcia prądu przemiennego z sieci zasilającej na napięcie prądu stałego do celów zasilania komputera lub serwera i posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony wewnątrz obudowy komputera lub serwera, ale jest oddzielony od płyty głównej komputera lub serwera;

b) zasilacz jest podłączony do sieci zasilającej przez pojedynczy kabel bez pośrednich obwodów elektrycznych pomiędzy zasilaczem i siecią zasilającą; oraz

c) wszystkie połączenia prowadzące z zasilacza do części składowych komputera lub serwera, z wyjątkiem połączenia prądu stałego do monitora w zintegrowanym komputerze stacjonarnym, muszą być umieszczone wewnątrz obudowy komputera.

Wewnętrznych przetwornic prądu stałego służących zmianie pojedynczego napięcia prądu stałego z zasilacza zewnętrznego na kilka napięć używanych przez komputer lub serwer nie uważa się za zasilacze wewnętrzne;

5) „ komputer stacjonarny” oznacza komputer, którego jednostka główna ma być umieszczona na stałe w jednym miejscu i który nie jest przeznaczony do przenoszenia oraz jest przeznaczony do korzystania z zewnętrznego monitora i zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura i mysz.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów stacjonarnych:

a) komputer stacjonarny kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie spełnia definicji komputera stacjonarnego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer stacjonarny kategorii B oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer stacjonarny kategorii C oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer stacjonarny kategorii D oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

6) „komputer zintegrowany” oznacza komputer, w którym komputer i monitor funkcjonują jako pojedyncza jednostka zasilana prądem przemiennym przez jeden przewód. Istnieją dwa typy komputerów zintegrowanych: 1) produkt, w którym monitor i komputer są fizycznie połączone w pojedynczą jednostkę; lub 2) produkt, w którym monitor stanowi odrębną część, ale jest połączony z jednostką główną poprzez przewód zasilania prądem stałym. Komputer zintegrowany ma być umieszczony w stałym miejscu i nie jest przeznaczony do przenoszenia. Podstawowym przeznaczeniem komputerów zintegrowanych nie jest wyświetlanie i odbieranie sygnałów audiowizualnych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów zintegrowanych:

a) komputer zintegrowany kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie odpowiada definicji komputera zintegrowanego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer zintegrowany kategorii B oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer zintegrowany kategorii C oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer zintegrowany kategorii D oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

7) „notebook” oznacza komputer zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Notebooki są wyposażone w zintegrowany monitor o użytecznej przekątnej ekranu wynoszącej co najmniej 22,86 cm (9 cali) i są w stanie działać, korzystając ze zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania.

Notebooki obejmują również następujące podtypy:

a) „tablet” oznacza produkt będący rodzajem notebooka składający się zarówno z dołączonego wyświetlacza dotykowego, jak i dołączonej klawiatury fizycznej;

b) „komputer typu slate” oznacza rodzaj notebooka z wbudowanym wyświetlaczem dotykowym, ale bez dołączonej na stałe klawiatury fizycznej;

c) „ przenośne urządzenie typu cienki klient” oznacza rodzaj notebooka, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami przetwarzania (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada zintegrowanych wirujących pamięci masowych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie notebooków:

a) notebook kategorii A oznacza notebook, który nie spełnia definicji notebooka kategorii B lub kategorii C;

b) notebook kategorii B oznacza notebook z co najmniej jedną samodzielną kartą grafiki (dGfx);

c) notebook kategorii C oznacza notebook posiadający co najmniej poniższe parametry:

a) co najmniej dwa rdzenie fizyczne w CPU;

b) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej; oraz

c) samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia produktów, które pod innymi względami spełniają wymogi definicji notebooka, ale których pobór mocy w stanie bezczynności wynosi mniej niż 6 W nie uznaje się za notebooki;

8) „ biurkowe urządzenie typu cienki klient” oznacza komputer, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami obliczeniowymi (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada rotacyjnych pamięci masowych zintegrowanych z komputerem. Główna jednostka biurkowego urządzenia typu cienki klient musi być przeznaczona do eksploatacji w stałym miejscu (np. na biurku), a nie do przenoszenia. Biurkowe urządzenia typu cienki klient mogą przekazywać informacje do monitora zewnętrznego lub monitora wbudowanego, jeżeli urządzenie posiada taki monitor;

9) „ stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, posiadający następujące parametry:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 15 000 godzin;

b) wykorzystuje kody korekcji błędów (ECC) lub pamięć buforowaną;

c) spełnia trzy z pięciu poniższych parametrów:

1) posiada dodatkowe źródło zasilania dla grafiki wyższej klasy (tj. dodatkowy sześciobolcowy przewód zasilający napięciem 12 V dla kart (PCI)-E dla podłączenia dodatkowego zasilania);

2) jego system jest okablowany odpowiednio dla złącza większego niż x4 PCI-E na płycie głównej dodatkowo do złącz graficznych lub wspomagających PCI-X;

3) nie obsługuje grafiki z jednolitym dostępem do pamięci (UMA);

4) posiada co najmniej 5 gniazd rozszerzeń PCI, PCI-E lub PCI-X;

5) umożliwia pracę wieloprocesorową z dwoma procesorami lub ich większą liczbą (musi współpracować z fizycznie odrębnymi procesorami/gniazdami, tzn. egzemplarz współpracujący z jednym procesorem wielordzeniowym nie spełnia tych parametrów);

10) „mobilna stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, z wyłączeniem wykorzystania do gier, i zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Mobilne stacje robocze są wyposażone w zintegrowany monitor i mogą pracować, korzystając z zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania. W większości mobilnych stacji roboczych stosuje się zewnętrzne źródło zasilania oraz zintegrowaną klawiaturę i urządzenie wskazujące.

Mobilna stacja robocza posiada następujące cechy:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 13 000 godzin;

b) co najmniej jedna samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

c) możliwość zainstalowania co najmniej trzech wewnętrznych urządzeń pamięciowych;

d) co najmniej 32 GB pamięci systemowej;

11) „mały serwer” oznacza rodzaj komputera, w którym stosuje się tradycyjnie części składowe komputera stacjonarnego w obudowie stacjonarnej, lecz który jest zaprojektowany zasadniczo jako komputer centralny (host) dla innych komputerów oraz do realizacji funkcji takich jak wykonywanie usług związanych z infrastrukturą sieciową i hosting danych/mediów, a który posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony w obudowie typu desktop, wieża lub innej podobnej stosowanej dla komputerów stacjonarnych, tak więc wszelkie funkcje przetwarzania danych, przechowywania danych oraz łączności sieciowej są skupione w obrębie jednej obudowy;

b) jest zaprojektowany do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;

c) jest zaprojektowany szczególnie do pracy w środowisku wielodostępnym, obsługując jednocześnie kilku użytkowników poprzez połączone w sieć urządzenia klienta;

d) w przypadku wprowadzania do obrotu z systemem operacyjnym, system operacyjny jest zaprojektowany dla zastosowań dla serwerów macierzystych lub serwerów niższej klasy;

e) jest wprowadzany do obrotu z samodzielną kartą grafiki (dGfx) zgodną z klasyfikacją dla wszystkich stanów z wyjątkiem stanu G1;

12) „system serwerów blade i jego elementy” oznacza system składający się z szafki („ obudowy”), w której umieszcza się różnego rodzaju pamięci i serwery kasetowe. W szafce zainstalowane są wspólne zasoby konieczne do pracy serwerów i pamięci masowych. Systemy serwerów blade są zaprojektowane jako rozwiązania rozszerzalne do instalowania wielu serwerów lub pamięci w ramach jednej obudowy i umożliwiające personelowi technicznemu łatwe dodawanie lub wymianę (bez wyłączania zasilania oraz przerywania pracy pozostałych urządzeń w szafce) kaset (np. serwerów kasetowych) na miejscu instalacji;

13) „urządzenie serwerowe” oznacza serwer połączony z wcześniej zainstalowanym systemem operacyjnym i oprogramowaniem użytkowym, wykorzystywanym do wykonania ściśle określonej funkcji lub szeregu ściśle ze sobą powiązanych funkcji. Urządzenie serwerowe realizuje usługi poprzez co najmniej jedną sieć, a zarządza się nim za pomocą interfejsu webowego lub interfejsu wiersza polecenia. Konfiguracja sprzętu i konfiguracja oprogramowania urządzenia serwerowego są dostosowane do potrzeb klienta przez dostawcę tak, aby mogły realizować określone zadania, z uwzględnieniem sieci lub pamięci masowych, nie są natomiast przeznaczone do uruchamiania oprogramowania dla użytkowników końcowych;

14) „serwer wielowęzłowy” oznacza system składający się z obudowy, w której umieszczono co najmniej dwa serwery (lub węzły), korzystające z co najmniej jednego wspólnego zasilacza. Wspólne zasilanie dla wszystkich węzłów jest rozprowadzane przez wspólny zasilacz/wspólne zasilacze. Serwer wielowęzłowy jest zaprojektowany i wykonany w pojedynczej szafie i nie jest przeznaczony do wykonywania wymiany elementów bez przerywania pracy urządzeń;

15) „serwer dualny” oznacza konfigurację wspólnego serwera wielowęzłowego obejmującą dwa węzły;

16) „serwer z więcej niż czterema gniazdami na procesory” oznacza serwer, w skład którego wchodzą więcej niż cztery interfejsy przeznaczone do instalacji procesora;

17) „konsola do gier” oznacza samodzielne urządzenie zasilane z sieci zasilającej, przeznaczone w ramach swojej podstawowej funkcji do umożliwiania grania w gry wideo. Konsola jest zasadniczo zaprojektowana tak, aby przesyłać sygnał wyjściowy do monitora zewnętrznego pełniącego funkcję głównego monitora na potrzeby gier. W skład typowych konsoli do gier wchodzi zwykle procesor, pamięć systemowa oraz co najmniej jedna jednostka przetwarzania grafiki, konsola może również zawierać twarde dyski lub inne rozwiązania w zakresie pamięci wewnętrznej oraz napędy optyczne. W konsolach do gier wykorzystuje się zasadniczo przenośne kontrolery lub inne interaktywne kontrolery jako podstawowe urządzenia służące do przesyłania sygnału wejściowego zamiast wykorzystania klawiatury zewnętrznej lub myszy. Konsole do gier nie zawierają zazwyczaj konwencjonalnych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych, posiadają natomiast systemy operacyjne umożliwiające korzystanie z konkretnej konsoli. Za rodzaj konsoli do gier uznaje się przenośne urządzenia do gier z wbudowanym monitorem spełniającym funkcję podstawowego monitora na potrzeby gry, zasilane przede wszystkim z wbudowanego akumulatora lub innego przenośnego źródła zasilania, zamiast bezpośredniego połączenia ze źródłem zasilania prądem przemiennym;

18) „stacja dokująca” oznacza samodzielne urządzenie przeznaczone do połączenia z komputerem w celu realizacji takich funkcji, jak rozszerzenie połączenia lub konsolidacja połączeń z innymi urządzeniami peryferyjnymi. Stacje dokujące mogą również ułatwiać ładowanie baterii przyłączonego komputera;

19) „jednostka centralna (CPU)” oznacza część komputera kontrolującą, interpretującą i nadzorującą wykonanie poleceń. Jednostki centralne mogą zawierać co najmniej jeden procesor fizyczny nazywany „rdzeniem wykonawczym”. Rdzeń wykonawczy oznacza fizycznie obecny procesor. Dodatkowe procesory „wirtualne” lub „logiczne”, pochodzące od co najmniej jednego rdzenia wykonawczego, nie są rdzeniami fizycznymi. Więcej niż jeden rdzeń wykonawczy może się znajdować w obudowie procesora zajmującej pojedyncze fizyczne gniazdo CPU. Łączna liczba rdzeni wykonawczych w CPU jest sumą rdzeni wykonawczych zapewnianych przez urządzenia podłączone do wszystkich gniazd fizycznych CPU;

20) „samodzielna karta grafiki” (dGfx) oznacza dyskretny element wewnętrzny zawierający co najmniej jedną jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) z lokalnym interfejsem kontrolera pamięci i lokalną pamięcią na potrzeby grafiki, objęty jednym z poniższych stanów:

a) G1 (FB_BW ≤ 16);

b) G2 (16< FB_ BW ≤ 32);

c) G3 (32 <FB_BW ≤ 64);

d) G4 (64 <FB_BW ≤ 96);

e) G5 (96 <FB_BW ≤ 128);

f) G6 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

g) G7 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

„przepustowość bufora ramki” (FB_BW) oznacza ilość danych przetwarzanych w ciągu sekundy przez wszystkie GPU na dGfx obliczaną za pomocą poniższego wzoru:

Przepustowość bufora ramki = (szybkość transmisji danych × szerokość danych)/(8 × 1 000)

Gdzie:

a) przepustowość bufora ramki wyraża się w gigabajtach na sekundę (GB/s);

b) szybkość transmisji danych oznacza efektywną częstotliwość pamięci danych wyrażoną w MHz;

c) szerokość danych oznacza szerokość danych bufora ramki pamięci (FB), wyrażoną w bitach (b);

d) przelicznik 8 umożliwia wyrażenie wyników obliczeń w bajtach;

e) [1] dzielenie przez 1 000 powoduje przeliczenie mega na giga;

21) „pamięć wewnętrzna” oznacza wewnętrzny element komputera zapewniający trwałe przechowywanie danych;

22) „typ produktu” oznacza komputer stacjonarny, komputer zintegrowany, notebook, biurkowe urządzenie typu cienki klient, stację roboczą, mobilną stację roboczą, mały serwer, serwer, system serwerów blade i jego elementy, serwer wielowęzłowy, urządzenie serwerowe, konsolę do gier, stację dokującą, zasilacz wewnętrzny lub zasilacz zewnętrzny;

23) „Tryb uśpienia monitora” oznacza stan poboru mocy, w który wprowadzany jest monitor po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia lub sygnału wewnętrznego (np. z wyłącznika czasowego lub czujnika obecności). Monitor może również zostać wprowadzony w ten tryb na skutek sygnału wygenerowanego w następstwie wprowadzenia danych przez użytkownika. Monitor musi „ obudzić się” po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia, sieci, układu zdalnego sterowania lub pod wpływem bodźca wewnętrznego. W tym trybie produkt nie generuje widocznego obrazu, ewentualnie z wyjątkiem funkcji zorientowanych na użytkownika lub ochronnych, takich jak informacja o produkcie lub wyświetlanie statusu, lub funkcji wykorzystujących czujniki.

Na potrzeby załączników dodatkowe definicje określono w załączniku I.

Artykuł 3

Wymogi dotyczące ekoprojektu

Wymogi dotyczące ekoprojektu dla komputerów i serwerów określono w załączniku II.

Zgodność komputerów i serwerów z odpowiednimi wymogami dotyczącymi ekoprojektu mierzy się zgodnie z metodami określonymi w załączniku III.

Artykuł 4

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 1275/2008

Punkt 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 otrzymuje brzmienie:

„2. Urządzenia technologii informatycznej przeznaczone głównie do użytku w środowisku domowym, z wyłączeniem komputerów stacjonarnych, komputerów zintegrowanych i notebooków zdefiniowanych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_ ________

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 5

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 278/2009

Artykuł 2 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (WE) nr 278/2009 otrzymuje brzmienie:

„g) przeznaczone jest do użytku z elektrycznymi i elektronicznymi urządzeniami gospodarstwa domowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 lub z komputerami zdefiniowanymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_____ ____

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 6

Ocena zgodności

Procedurę oceny zgodności, o której mowa w art. 8 dyrektywy 2009/125/WE, stanowi wewnętrzna kontrola projektu określona w załączniku IV do tej dyrektywy lub system zarządzania na potrzeby oceny zgodności określony w załączniku V do tej dyrektywy.

Artykuł 7

Nadzór rynku i procedura weryfikacji

Nadzór rynku prowadzi się zgodnie z zasadami określonymi w dyrektywie 2009/125/WE.

Kontrolę komputerów i serwerów w zakresie zgodności z obowiązującymi wymogami dotyczącymi ekoprojektu prowadzi się zgodnie z procedurą weryfikacji określoną w pkt 2 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Kryteria referencyjne

Orientacyjne kryteria referencyjne dla najlepiej działających produktów i technologii dostępnych na rynku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały określone w załączniku IV.

Artykuł 9

Przegląd

Przed upływem trzech i pół roku od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego i przedstawia wyniki tego przeglądu Forum Konsultacyjnemu ds. Ekoprojektu.

W związku z wysokim tempem rozwoju technicznego taki przegląd musi uwzględniać zmiany programu Energy Star oraz możliwości w zakresie zaostrzenia wymogów dotyczących ekoprojektu w celu znacznego zmniejszenia lub eliminacji limitu zużycia energii przez samodzielne karty grafiki (dGfx), aktualizacji definicji/zakresu i ewentualnego podjęcia kwestii zużycia energii przez wbudowane monitory.

W przeglądzie należy poza tym szczególnie wziąć pod uwagę różne fazy cyklu życia, możliwość ustanowienia i stosowania wymogów dotyczących ekoprojektu dla innych znaczących aspektów środowiskowych, np. hałasu, oszczędności wykorzystania materiałów z uwzględnieniem wymogów dotyczących trwałości, łatwości demontażu, zdolności do recyklingu, znormalizowanych interfejsów dla ogniw doładowczych, a także wymogów informacyjnych dotyczących zawartości pewnych surowców krytycznych i minimalnej liczby cykli ładowania oraz kwestii dotyczących wymiany baterii.

Artykuł 10

Wejście w życie i obowiązywanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Punkty 3 i 6.1 załącznika II stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Punkty 1.1, 1.3, 2, 4, 5.1, 5.2, 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3, 6.2.4, 6.2.5, 6.2.6, 7.1, 7.2 i 7.3 załącznika II stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Punkty 1.2 i 1.4 załącznika II stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2013 r.

[1] Art. 2 pkt 20 lit. e) w brzmieniu ustalonym przez art. 14 pkt 1 rozporządzenia Komisji (UE) 2016/2282 z dnia 30 listopada 2016 r. zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1275/2008, (WE) nr 107/2009, (WE) nr 278/2009, (WE) nr 640/2009, (WE) nr 641/2009, (WE) nr 642/2009, (WE) nr 643/2009, (UE) nr 1015/2010, (UE) nr 1016/2010, (UE) nr 327/2011, (UE) nr 206/2012, (UE) nr 547/2012, (UE) nr 932/2012, (UE) nr 617/2013, (UE) nr 666/2013, (UE) nr 813/2013, (UE) nr 814/2013, (UE) nr 66/2014, (UE) nr 548/2014, (UE) nr 1253/2014, (UE) 2015/1095, (UE) 2015/1185, (UE) 2015/1188, (UE) 2015/1189 oraz (UE) 2016/2281 w odniesieniu do dopuszczalnych odchyleń w procedurach weryfikacji (Dz.Urz.UE L 346 z 20.12.2016, str. 51). Zmiana weszła w życie 9 stycznia 2017 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2013-07-17 do 2017-01-08

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

po konsultacji z forum konsultacyjnym, o którym mowa w art. 18 dyrektywy 2009/125/WE,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2009/125/WE wymogi dotyczące ekoprojektu powinny być ustanawiane przez Komisję dla produktów związanych z energią, których wielkość sprzedaży jest znacząca, które mają istotny wpływ na środowisko naturalne i które posiadają znaczący potencjał w zakresie poprawy ich ekologiczności bez pociągania za sobą nadmiernych kosztów.

(2) Artykuł 16 ust.  2 lit. a) dyrektywy 2009/125/WE stanowi, że Komisja stosownie do potrzeb musi wprowadzić środek wykonawczy dotyczący urządzeń biurowych zgodnie z procedurą określoną w art. 19 ust. 3 i z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 15 oraz po konsultacji z forum konsultacyjnym.

(3) Komisja wykonała badanie przygotowawcze, w ramach którego przeanalizowano techniczne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty komputerów. W badaniu wzięły udział zainteresowane strony z UE i państw trzecich, a jego wyniki podano do wiadomości publicznej.

(4) W badaniu przygotowawczym wykazano, że potencjał opłacalnej redukcji zużycia energii elektrycznej w latach 2011–2020 oszacowano na około 93 TWh, co odpowiada 43 Mt emisji CO2, a w roku 2020 na 12,5–16,3 TWh, co odpowiada 5,0–6,5 Mt emisji CO2. Komputery stanowią zatem grupę produktów, dla której należy ustanowić wymogi dotyczące ekoprojektu.

(5)  Ponieważ znaczna część potencjału w zakresie oszczędności energii biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, małych serwerów i serwerów wiąże się ze sprawnością ich zasilaczy wewnętrznych, a także ze względu na fakt, że specyfikacje techniczne zasilaczy wewnętrznych dla tych produktów są podobne do specyfikacji technicznych zasilaczy wewnętrznych komputerów biurkowych i komputerów zintegrowanych, przepisy dotyczące sprawności zasilaczy wewnętrznych przewidziane w niniejszym rozporządzeniu stosuje się również odnośnie do takich produktów. Inne aspekty ekologiczności biurkowych urządzeń typu cienki klient, stacji roboczych, mobilnych stacji roboczych, małych serwerów i serwerów można jednak określić w bardziej szczegółowym środku wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE.

(6) Monitory mają odmienne parametry, zatem należy je wyłączyć z zakresu niniejszego rozporządzenia. Biorąc jednak pod uwagę ich istotny wpływ na środowisko naturalne i znaczący potencjał w zakresie poprawy, można je uwzględnić w innym akcie wykonawczym dotyczącym dyrektywy 2009/125/WE lub dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania przez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (2).

(7) Wymogi dotyczące ekoprojektu nie powinny mieć żadnego poważnego wpływu na funkcjonalność produktu lub na konsumentów, a w szczególności na przystępność cenową produktu, koszty całego cyklu życia i konkurencyjność branży. Wymogi nie powinny ponadto nakładać na producentów obowiązku stosowania chronionych prawem rozwiązań technicznych lub nadmiernych obciążeń administracyjnych, nie powinny również mieć niekorzystnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko.

(8) Poprawę efektywności energetycznej komputerów należy osiągnąć poprzez zastosowanie istniejących, niechronionych prawem i oszczędnych rozwiązań technicznych, co doprowadzi do zmniejszenia łącznych wydatków na zakup i eksploatację urządzeń.

(9) Wymogi dotyczące ekoprojektu należy wprowadzać stopniowo w celu zapewnienia producentom wystarczającej ilości czasu na zmianę projektu produktów objętych niniejszym rozporządzeniem. Harmonogram należy określić tak, aby uniknąć negatywnych skutków dla podaży komputerów oraz uwzględnić koszty ponoszone przez producentów – w szczególności MŚP – a jednocześnie zapewnić terminowe osiągnięcie celów niniejszego rozporządzenia.

(10)  Przewiduje się przeprowadzenie przeglądu niniejszego rozporządzenia w okresie nie dłuższym niż trzy i pół roku po jego wejściu w życie.

(11) Efektywność energetyczną komputerów należy wyznaczać za pomocą wiarygodnych, precyzyjnych i odtwarzalnych metod pomiaru uwzględniających powszechnie uznane najnowocześniejsze metody, w tym, w miarę dostępności, zharmonizowane normy ustanowione zgodnie z obowiązującym europejskim prawodawstwem normalizacyjnym (3).

(12) Ponieważ wymogi dotyczące ekoprojektu dla zapotrzebowania na energię elektryczną w trybie czuwania i trybie wyłączenia dla elektrycznych i elektronicznych urządzeń gospodarstwa domowego oraz urządzeń biurowych nie są w pełni odpowiednie dla parametrów komputerów, wymogi rozporządzenia Komisji (WE) nr 1275/2008 z dnia 17 grudnia 2008 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla zużycia energii przez elektryczne i elektroniczne urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia biurowe w trybie czuwania i wyłączenia (4) nie powinny mieć zastosowania do komputerów. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem określić szczegółowe wymogi dotyczące zarządzania zasilaniem, jak również poboru mocy w trybie uśpienia, trybie wyłączenia i stanie najniższego poboru mocy, natomiast rozporządzenie (WE) nr 1275/2008 należy odpowiednio zmienić.

(13) Pomimo wyłączenia komputerów z zakresu rozporządzenia (WE) nr 1275/2008, przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 278/2009 z dnia 6 kwietnia 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu w zakresie zużycia energii elektrycznej przez zasilacze zewnętrzne w stanie bez obciążenia oraz ich średniej sprawności podczas pracy (5) mają zastosowanie do zasilaczy zewnętrznych wprowadzanych do obrotu wraz z komputerami.

(14) Zgodnie z art.  8 dyrektywy 2009/125/WE niniejsze rozporządzenie powinno określić mające zastosowanie procedury oceny zgodności.

(15) Aby ułatwić przeprowadzanie kontroli zgodności, należy zwracać się do producentów o przekazanie informacji zawartych w dokumentacji technicznej określonych w załącznikach IV i V do dyrektywy 2009/125/WE, w zakresie, w jakim dotyczą one wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu.

(16)  W celu zapewnienia uczciwej konkurencji, osiągnięcia potencjalnych zamierzonych oszczędności energii i dostarczania konsumentom dokładnych informacji dotyczących charakterystyki energetycznej produktów, niniejsze rozporządzenie powinno jasno precyzować, że dopuszczalne odchylenia określone w odniesieniu do krajowych organów nadzoru rynku przeprowadzających badania fizyczne w celu ustalenia, czy określony model produktu związanego z energią jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, nie powinny być wykorzystywane przez producentów do podawania bardziej korzystnych parametrów dla danego modelu niż te, które wynikają z pomiarów i obliczeń podanych w dokumentacji technicznej produktu.

(17)  Należy określić kryteria referencyjne dla obecnie dostępnych produktów o wysokiej efektywności energetycznej. Pomoże to zapewnić powszechny i łatwy dostęp do informacji, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, co dodatkowo ułatwi wykorzystanie najlepiej zaprojektowanych technologii oraz opracowywanie bardziej energooszczędnych produktów przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii.

(18)  Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 19 ust. 1 dyrektywy 2009/125/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1. W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się wymogi dotyczące ekoprojektu w zakresie wprowadzania do obrotu komputerów i serwerów.

2. Niniejsze rozporządzenie stosuje się do poniższych produktów, które można zasilać prądem przemiennym bezpośrednio z sieci zasilania, w tym poprzez zasilacze zewnętrzne i wewnętrzne:

a)  komputery stacjonarne;

b) komputery zintegrowane;

c) notebooki (w tym tablety, komputery typu slate i przenośne urządzenia typu cienki klient);

d) biurkowe urządzenia typu cienki klient;

e) stacje robocze;

f) mobilne stacje robocze;

g)  małe serwery;

h) serwery;

3. Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się w odniesieniu do następujących grup produktów:

a) system serwerów blade i jego elementy;

b) urządzenia serwerowe;

c)  serwery wielowęzłowe;

d) serwery z więcej niż czterema gniazdami na procesory;

e) konsole do gier;

f) stacje dokujące.

Artykuł 2

Definicje

Stosuje się następujące definicje:

1) „komputer” oznacza urządzenie, które wykonuje operacje logiczne i przetwarza dane oraz jest przystosowane do korzystania z urządzeń wejścia i przekazywania informacji do monitora, w skład którego wchodzi zwykle jednostka centralna (CPU) do wykonywania operacji. W przypadku braku CPU, urządzenie musi spełniać funkcję urządzenia dostępowego klienta do serwera działającego jako jednostka przetwarzania danych;

2) „serwer” oznacza komputer służący do zarządzania zasobami i usługami sieciowymi dla urządzeń klienta, takich jak komputery stacjonarne, notebooki, biurkowe urządzenie typu cienki klient, telefony IP lub inne serwery. Serwery wprowadza się zwykle do obrotu w celu ich wykorzystania w centrach przetwarzania danych oraz w ośrodkach biur i korporacji. Dostęp do serwera odbywa się zasadniczo poprzez sieć komputerową, a nie bezpośrednie urządzenia wejścia, takie jak klawiatura lub mysz.

Serwer posiada następujące cechy:

a)  jest zaprojektowany do współdziałania z systemem operacyjnym serwera lub hiperwizorami i przeznaczony do obsługi zainstalowanych na nim przez użytkownika aplikacji dla przedsiębiorstw;

b) wspiera zastosowanie kodów korekcji błędów (ECC) lub buforowaną pamięć (w tym zarówno buforowane konfiguracje z modułami pamięci DIMM (moduły pamięci ze stykami po obu stronach płytki pamięci, jak i konfiguracje z buforem na płycie głównej (BOB – buffered on board));

c) jest wprowadzany do obrotu z co najmniej jednym zasilaczem AC/DC;

d)  wszystkie procesory mają dostęp do systemu wspólnej pamięci i są niezależnie widziane przez pojedynczy system operacyjny lub hiperwizora;

3)  „zasilacz zewnętrzny” oznacza urządzenie, które posiada następujące cechy:

a) jest przeznaczone do przetwarzania wejściowego prądu przemiennego pobieranego z sieci zasilającej na wyjściowy prąd stały lub przemienny o niższym napięciu,

b) jest zdolne do zmiany w tylko jeden stały lub przemienny prąd o jednej wartości napięcia wyjściowego jednocześnie;

c) jest przeznaczone do współpracy z oddzielnym podstawowym odbiornikiem;

d)  jest umieszczone w obudowie fizycznie oddzielnej od urządzenia, które stanowi odbiornik podstawowy;

e) jest połączone z urządzeniem, które stanowi odbiornik podstawowy, za pomocą rozłączanego lub stałego połączenia elektrycznego typu wtyk-gniazdo, kabla, przewodu połączeniowego lub innego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej; oraz

f)  posiada znamionową moc wyjściową nieprzekraczającą 250 watów;

4)  „zasilacz wewnętrzny” oznacza część przeznaczoną do przekształcania napięcia prądu przemiennego z sieci zasilającej na napięcie prądu stałego do celów zasilania komputera lub serwera i posiada następujące cechy:

a) jest umieszczony wewnątrz obudowy komputera lub serwera, ale jest oddzielony od płyty głównej komputera lub serwera;

b)  zasilacz jest podłączony do sieci zasilającej przez pojedynczy kabel bez pośrednich obwodów elektrycznych pomiędzy zasilaczem i siecią zasilającą; oraz

c) wszystkie połączenia prowadzące z zasilacza do części składowych komputera lub serwera, z wyjątkiem połączenia prądu stałego do monitora w zintegrowanym komputerze stacjonarnym, muszą być umieszczone wewnątrz obudowy komputera.

Wewnętrznych przetwornic prądu stałego służących zmianie pojedynczego napięcia prądu stałego z zasilacza zewnętrznego na kilka napięć używanych przez komputer lub serwer nie uważa się za zasilacze wewnętrzne;

5) „ komputer stacjonarny” oznacza komputer, którego jednostka główna ma być umieszczona na stałe w jednym miejscu i który nie jest przeznaczony do przenoszenia oraz jest przeznaczony do korzystania z zewnętrznego monitora i zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura i mysz.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów stacjonarnych:

a) komputer stacjonarny kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie spełnia definicji komputera stacjonarnego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer stacjonarny kategorii B oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer stacjonarny kategorii C oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i)  co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii)  konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer stacjonarny kategorii D oznacza komputer stacjonarny posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

–  co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

6) „komputer zintegrowany” oznacza komputer, w którym komputer i monitor funkcjonują jako pojedyncza jednostka zasilana prądem przemiennym przez jeden przewód. Istnieją dwa typy komputerów zintegrowanych: 1) produkt, w którym monitor i komputer są fizycznie połączone w pojedynczą jednostkę; lub 2) produkt, w którym monitor stanowi odrębną część, ale jest połączony z jednostką główną poprzez przewód zasilania prądem stałym. Komputer zintegrowany ma być umieszczony w stałym miejscu i nie jest przeznaczony do przenoszenia. Podstawowym przeznaczeniem komputerów zintegrowanych nie jest wyświetlanie i odbieranie sygnałów audiowizualnych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie komputerów zintegrowanych:

a) komputer zintegrowany kategorii A oznacza komputer stacjonarny, który nie odpowiada definicji komputera zintegrowanego kategorii B, kategorii C lub kategorii D;

b) komputer zintegrowany kategorii B oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) dwa rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej;

c) komputer zintegrowany kategorii C oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i)  co najmniej trzy rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii)  konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

– co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx);

d) komputer zintegrowany kategorii D oznacza komputer zintegrowany posiadający:

(i) co najmniej cztery rdzenie fizyczne w CPU; oraz

(ii) konfigurację z co najmniej jednym z dwóch poniższych parametrów:

–  co najmniej cztery gigabajty (GB) pamięci systemowej, lub

– samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

7) „notebook” oznacza komputer zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Notebooki są wyposażone w zintegrowany monitor o użytecznej przekątnej ekranu wynoszącej co najmniej 22,86 cm (9 cali) i są w stanie działać, korzystając ze zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania.

Notebooki obejmują również następujące podtypy:

a)  „tablet” oznacza produkt będący rodzajem notebooka składający się zarówno z dołączonego wyświetlacza dotykowego, jak i dołączonej klawiatury fizycznej;

b) „komputer typu slate” oznacza rodzaj notebooka z wbudowanym wyświetlaczem dotykowym, ale bez dołączonej na stałe klawiatury fizycznej;

c) „ przenośne urządzenie typu cienki klient” oznacza rodzaj notebooka, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami przetwarzania (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada zintegrowanych wirujących pamięci masowych.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia zdefiniowano następujące kategorie notebooków:

a) notebook kategorii A oznacza notebook, który nie spełnia definicji notebooka kategorii B lub kategorii C;

b)  notebook kategorii B oznacza notebook z co najmniej jedną samodzielną kartą grafiki (dGfx);

c) notebook kategorii C oznacza notebook posiadający co najmniej poniższe parametry:

a)  co najmniej dwa rdzenie fizyczne w CPU;

b) co najmniej dwa gigabajty (GB) pamięci systemowej; oraz

c) samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia produktów, które pod innymi względami spełniają wymogi definicji notebooka, ale których pobór mocy w stanie bezczynności wynosi mniej niż 6 W nie uznaje się za notebooki;

8) „ biurkowe urządzenie typu cienki klient” oznacza komputer, którego podstawowe funkcje są zależne od połączenia ze zdalnymi zasobami obliczeniowymi (np. serwerem, zdalną stacją roboczą) i który nie posiada rotacyjnych pamięci masowych zintegrowanych z komputerem. Główna jednostka biurkowego urządzenia typu cienki klient musi być przeznaczona do eksploatacji w stałym miejscu (np. na biurku), a nie do przenoszenia. Biurkowe urządzenia typu cienki klient mogą przekazywać informacje do monitora zewnętrznego lub monitora wbudowanego, jeżeli urządzenie posiada taki monitor;

9) „ stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, posiadający następujące parametry:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 15 000 godzin;

b) wykorzystuje kody korekcji błędów (ECC) lub pamięć buforowaną;

c)  spełnia trzy z pięciu poniższych parametrów:

1)  posiada dodatkowe źródło zasilania dla grafiki wyższej klasy (tj. dodatkowy sześciobolcowy przewód zasilający napięciem 12 V dla kart (PCI)-E dla podłączenia dodatkowego zasilania);

2) jego system jest okablowany odpowiednio dla złącza większego niż x4 PCI-E na płycie głównej dodatkowo do złącz graficznych lub wspomagających PCI-X;

3)  nie obsługuje grafiki z jednolitym dostępem do pamięci (UMA);

4)  posiada co najmniej 5 gniazd rozszerzeń PCI, PCI-E lub PCI-X;

5)  umożliwia pracę wieloprocesorową z dwoma procesorami lub ich większą liczbą (musi współpracować z fizycznie odrębnymi procesorami/gniazdami, tzn. egzemplarz współpracujący z jednym procesorem wielordzeniowym nie spełnia tych parametrów);

10) „mobilna stacja robocza” oznacza komputer o dużej wydajności przeznaczony do wykorzystywania przez jednego użytkownika, używany zazwyczaj na potrzeby programów graficznych, komputerowego wspomagania projektowania, tworzenia oprogramowania, aplikacji finansowych i naukowych oraz do innych zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, z wyłączeniem wykorzystania do gier, i zaprojektowany specjalnie jako komputer przenośny, działający przez długi czas bez bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania prądem przemiennym lub z takim podłączeniem. Mobilne stacje robocze są wyposażone w zintegrowany monitor i mogą pracować, korzystając z zintegrowanej baterii lub innego przenośnego źródła zasilania. W większości mobilnych stacji roboczych stosuje się zewnętrzne źródło zasilania oraz zintegrowaną klawiaturę i urządzenie wskazujące.

Mobilna stacja robocza posiada następujące cechy:

a) średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszący co najmniej 13 000 godzin;

b)  co najmniej jedna samodzielna karta grafiki (dGfx) zgodna z klasyfikacją dla stanów G3 (przy szerokości danych FB > 128 bitów), G4, G5, G6 lub G7;

c) możliwość zainstalowania co najmniej trzech wewnętrznych urządzeń pamięciowych;

d) co najmniej 32 GB pamięci systemowej;

11) „mały serwer” oznacza rodzaj komputera, w którym stosuje się tradycyjnie części składowe komputera stacjonarnego w obudowie stacjonarnej, lecz który jest zaprojektowany zasadniczo jako komputer centralny (host) dla innych komputerów oraz do realizacji funkcji takich jak wykonywanie usług związanych z infrastrukturą sieciową i hosting danych/mediów, a który posiada następujące cechy:

a)  jest umieszczony w obudowie typu desktop, wieża lub innej podobnej stosowanej dla komputerów stacjonarnych, tak więc wszelkie funkcje przetwarzania danych, przechowywania danych oraz łączności sieciowej są skupione w obrębie jednej obudowy;

b) jest zaprojektowany do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;

c) jest zaprojektowany szczególnie do pracy w środowisku wielodostępnym, obsługując jednocześnie kilku użytkowników poprzez połączone w sieć urządzenia klienta;

d) w przypadku wprowadzania do obrotu z systemem operacyjnym, system operacyjny jest zaprojektowany dla zastosowań dla serwerów macierzystych lub serwerów niższej klasy;

e) jest wprowadzany do obrotu z samodzielną kartą grafiki (dGfx) zgodną z klasyfikacją dla wszystkich stanów z wyjątkiem stanu G1;

12) „system serwerów blade i jego elementy” oznacza system składający się z szafki („ obudowy”), w której umieszcza się różnego rodzaju pamięci i serwery kasetowe. W szafce zainstalowane są wspólne zasoby konieczne do pracy serwerów i pamięci masowych. Systemy serwerów blade są zaprojektowane jako rozwiązania rozszerzalne do instalowania wielu serwerów lub pamięci w ramach jednej obudowy i umożliwiające personelowi technicznemu łatwe dodawanie lub wymianę (bez wyłączania zasilania oraz przerywania pracy pozostałych urządzeń w szafce) kaset (np. serwerów kasetowych) na miejscu instalacji;

13)  „urządzenie serwerowe” oznacza serwer połączony z wcześniej zainstalowanym systemem operacyjnym i oprogramowaniem użytkowym, wykorzystywanym do wykonania ściśle określonej funkcji lub szeregu ściśle ze sobą powiązanych funkcji. Urządzenie serwerowe realizuje usługi poprzez co najmniej jedną sieć, a zarządza się nim za pomocą interfejsu webowego lub interfejsu wiersza polecenia. Konfiguracja sprzętu i konfiguracja oprogramowania urządzenia serwerowego są dostosowane do potrzeb klienta przez dostawcę tak, aby mogły realizować określone zadania, z uwzględnieniem sieci lub pamięci masowych, nie są natomiast przeznaczone do uruchamiania oprogramowania dla użytkowników końcowych;

14) „serwer wielowęzłowy” oznacza system składający się z obudowy, w której umieszczono co najmniej dwa serwery (lub węzły), korzystające z co najmniej jednego wspólnego zasilacza. Wspólne zasilanie dla wszystkich węzłów jest rozprowadzane przez wspólny zasilacz/wspólne zasilacze. Serwer wielowęzłowy jest zaprojektowany i wykonany w pojedynczej szafie i nie jest przeznaczony do wykonywania wymiany elementów bez przerywania pracy urządzeń;

15) „serwer dualny” oznacza konfigurację wspólnego serwera wielowęzłowego obejmującą dwa węzły;

16)  „serwer z więcej niż czterema gniazdami na procesory” oznacza serwer, w skład którego wchodzą więcej niż cztery interfejsy przeznaczone do instalacji procesora;

17) „konsola do gier” oznacza samodzielne urządzenie zasilane z sieci zasilającej, przeznaczone w ramach swojej podstawowej funkcji do umożliwiania grania w gry wideo. Konsola jest zasadniczo zaprojektowana tak, aby przesyłać sygnał wyjściowy do monitora zewnętrznego pełniącego funkcję głównego monitora na potrzeby gier. W skład typowych konsoli do gier wchodzi zwykle procesor, pamięć systemowa oraz co najmniej jedna jednostka przetwarzania grafiki, konsola może również zawierać twarde dyski lub inne rozwiązania w zakresie pamięci wewnętrznej oraz napędy optyczne. W konsolach do gier wykorzystuje się zasadniczo przenośne kontrolery lub inne interaktywne kontrolery jako podstawowe urządzenia służące do przesyłania sygnału wejściowego zamiast wykorzystania klawiatury zewnętrznej lub myszy. Konsole do gier nie zawierają zazwyczaj konwencjonalnych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych, posiadają natomiast systemy operacyjne umożliwiające korzystanie z konkretnej konsoli. Za rodzaj konsoli do gier uznaje się przenośne urządzenia do gier z wbudowanym monitorem spełniającym funkcję podstawowego monitora na potrzeby gry, zasilane przede wszystkim z wbudowanego akumulatora lub innego przenośnego źródła zasilania, zamiast bezpośredniego połączenia ze źródłem zasilania prądem przemiennym;

18) „stacja dokująca” oznacza samodzielne urządzenie przeznaczone do połączenia z komputerem w celu realizacji takich funkcji, jak rozszerzenie połączenia lub konsolidacja połączeń z innymi urządzeniami peryferyjnymi. Stacje dokujące mogą również ułatwiać ładowanie baterii przyłączonego komputera;

19) „jednostka centralna (CPU)” oznacza część komputera kontrolującą, interpretującą i nadzorującą wykonanie poleceń. Jednostki centralne mogą zawierać co najmniej jeden procesor fizyczny nazywany „rdzeniem wykonawczym”. Rdzeń wykonawczy oznacza fizycznie obecny procesor. Dodatkowe procesory „wirtualne” lub „logiczne”, pochodzące od co najmniej jednego rdzenia wykonawczego, nie są rdzeniami fizycznymi. Więcej niż jeden rdzeń wykonawczy może się znajdować w obudowie procesora zajmującej pojedyncze fizyczne gniazdo CPU. Łączna liczba rdzeni wykonawczych w CPU jest sumą rdzeni wykonawczych zapewnianych przez urządzenia podłączone do wszystkich gniazd fizycznych CPU;

20) „samodzielna karta grafiki” (dGfx) oznacza dyskretny element wewnętrzny zawierający co najmniej jedną jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) z lokalnym interfejsem kontrolera pamięci i lokalną pamięcią na potrzeby grafiki, objęty jednym z poniższych stanów:

a)  G1 (FB_BW ≤ 16);

b) G2 (16< FB_ BW ≤ 32);

c) G3 (32 <FB_BW ≤ 64);

d) G4 (64 <FB_BW ≤ 96);

e) G5 (96 <FB_BW ≤ 128);

f)  G6 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

g) G7 (FB_BW > 128 (przy szerokości danych FB < 192 bity));

„przepustowość bufora ramki” (FB_BW) oznacza ilość danych przetwarzanych w ciągu sekundy przez wszystkie GPU na dGfx obliczaną za pomocą poniższego wzoru:

Przepustowość bufora ramki = (szybkość transmisji danych × szerokość danych)/(8 × 1 000)

Gdzie:

a)  przepustowość bufora ramki wyraża się w gigabajtach na sekundę (GB/s);

b) szybkość transmisji danych oznacza efektywną częstotliwość pamięci danych wyrażoną w MHz;

c) szerokość danych oznacza szerokość danych bufora ramki pamięci (FB), wyrażoną w bitach (b);

d) przelicznik 8 umożliwia wyrażenie wyników obliczeń w bajtach;

e) dzielenie przez 1 000 umożliwia przeliczenie megabajtów na gigabajty;

21) „pamięć wewnętrzna” oznacza wewnętrzny element komputera zapewniający trwałe przechowywanie danych;

22) „typ produktu” oznacza komputer stacjonarny, komputer zintegrowany, notebook, biurkowe urządzenie typu cienki klient, stację roboczą, mobilną stację roboczą, mały serwer, serwer, system serwerów blade i jego elementy, serwer wielowęzłowy, urządzenie serwerowe, konsolę do gier, stację dokującą, zasilacz wewnętrzny lub zasilacz zewnętrzny;

23) „Tryb uśpienia monitora” oznacza stan poboru mocy, w który wprowadzany jest monitor po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia lub sygnału wewnętrznego (np. z wyłącznika czasowego lub czujnika obecności). Monitor może również zostać wprowadzony w ten tryb na skutek sygnału wygenerowanego w następstwie wprowadzenia danych przez użytkownika. Monitor musi „ obudzić się” po otrzymaniu sygnału z podłączonego urządzenia, sieci, układu zdalnego sterowania lub pod wpływem bodźca wewnętrznego. W tym trybie produkt nie generuje widocznego obrazu, ewentualnie z wyjątkiem funkcji zorientowanych na użytkownika lub ochronnych, takich jak informacja o produkcie lub wyświetlanie statusu, lub funkcji wykorzystujących czujniki.

Na potrzeby załączników dodatkowe definicje określono w załączniku I.

Artykuł 3

Wymogi dotyczące ekoprojektu

Wymogi dotyczące ekoprojektu dla komputerów i serwerów określono w załączniku II.

Zgodność komputerów i serwerów z odpowiednimi wymogami dotyczącymi ekoprojektu mierzy się zgodnie z metodami określonymi w załączniku III.

Artykuł 4

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 1275/2008

Punkt 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 otrzymuje brzmienie:

„2. Urządzenia technologii informatycznej przeznaczone głównie do użytku w środowisku domowym, z wyłączeniem komputerów stacjonarnych, komputerów zintegrowanych i notebooków zdefiniowanych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_ ________

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 5

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 278/2009

Artykuł 2 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (WE) nr 278/2009 otrzymuje brzmienie:

„g) przeznaczone jest do użytku z elektrycznymi i elektronicznymi urządzeniami gospodarstwa domowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 lub z komputerami zdefiniowanymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 617/2013 (*).

_____ ____

(*) Dz.U. L 175 z 27.6.2013, s. 13.”.

Artykuł 6

Ocena zgodności

Procedurę oceny zgodności, o której mowa w art. 8 dyrektywy 2009/125/WE, stanowi wewnętrzna kontrola projektu określona w załączniku IV do tej dyrektywy lub system zarządzania na potrzeby oceny zgodności określony w załączniku V do tej dyrektywy.

Artykuł 7

Nadzór rynku i procedura weryfikacji

Nadzór rynku prowadzi się zgodnie z zasadami określonymi w dyrektywie 2009/125/WE.

Kontrolę komputerów i serwerów w zakresie zgodności z obowiązującymi wymogami dotyczącymi ekoprojektu prowadzi się zgodnie z procedurą weryfikacji określoną w pkt 2 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Kryteria referencyjne

Orientacyjne kryteria referencyjne dla najlepiej działających produktów i technologii dostępnych na rynku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały określone w załączniku IV.

Artykuł 9

Przegląd

Przed upływem trzech i pół roku od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego i przedstawia wyniki tego przeglądu Forum Konsultacyjnemu ds. Ekoprojektu.

W związku z wysokim tempem rozwoju technicznego taki przegląd musi uwzględniać zmiany programu Energy Star oraz możliwości w zakresie zaostrzenia wymogów dotyczących ekoprojektu w celu znacznego zmniejszenia lub eliminacji limitu zużycia energii przez samodzielne karty grafiki (dGfx), aktualizacji definicji/zakresu i ewentualnego podjęcia kwestii zużycia energii przez wbudowane monitory.

W przeglądzie należy poza tym szczególnie wziąć pod uwagę różne fazy cyklu życia, możliwość ustanowienia i stosowania wymogów dotyczących ekoprojektu dla innych znaczących aspektów środowiskowych, np. hałasu, oszczędności wykorzystania materiałów z uwzględnieniem wymogów dotyczących trwałości, łatwości demontażu, zdolności do recyklingu, znormalizowanych interfejsów dla ogniw doładowczych, a także wymogów informacyjnych dotyczących zawartości pewnych surowców krytycznych i minimalnej liczby cykli ładowania oraz kwestii dotyczących wymiany baterii.

Artykuł 10

Wejście w życie i obowiązywanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Punkty 3 i 6.1 załącznika II stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Punkty 1.1, 1.3, 2, 4, 5.1, 5.2, 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3, 6.2.4, 6.2.5, 6.2.6, 7.1, 7.2 i 7.3 załącznika II stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Punkty 1.2 i 1.4 załącznika II stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2013 r.