Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 3 poz. 27
Wersja aktualna od 2023-02-03
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 3 poz. 27
Wersja aktualna od 2023-02-03
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA NR 11
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 3 lutego 2023 r.

w sprawie zmiany decyzji nr 85 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 lipca 2021 r. w sprawie kontynuacji programu rozwojowego pn. „Rozwój potencjału wykonawczego i technicznego jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz jego unowocześnienie”

MZ.011.5.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1 w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2, w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o którym mowa w § 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach3 -postanawiam, co następuje:

§ 1

W Decyzji nr 85 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 lipca 2021 r. w sprawie kontynuacji programu rozwojowego pn. „Rozwój potencjału wykonawczego i technicznego jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz jego unowocześnienie”:

1) § 1 otrzymuje brzmienie: „Realizacja programu pn. „Rozwój potencjału wykonawczego i technicznego jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz jego unowocześnienie”, ustanowionego Decyzją nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 lipca 2019 r., zostaje wydłużona do 31 grudnia 2025 r.”;

2) załącznik do decyzji zastępuje się załącznikiem do niniejszej decyzji.

§ 2

Decyzja wchodzi w życie w dniu podpisania.

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica


1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 672 z późn. zm.) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że „Dyrektor Generalny inicjuje, organizuje, oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa”.

Załącznik do Decyzji nr 11
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 3 lutego 2023 r.

PROGRAM ROZWOJOWY W RAMACH WSPÓLNEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA LASÓW PAŃSTWOWYCH

Tytuł programu:

Rozwój potencjału wykonawczego i technicznego jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz jego unowocześnienie.

Nazwa wydziału nadzorującego Program:

Wydział Zamówień Publicznych i Innowacji DGLP

Uczestnicy programu oraz forma uczestnictwa:

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych:

- nadleśnictwa;

- zakłady o zasięgu regionalnym

- zakłady LP o zasięgu krajowym - Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Udział ww. jednostek organizacyjnych w programie odbywa się zgodnie z obowiązującymi zasadami ubiegania się i wykorzystania środków pieniężnych gromadzonych na funduszu leśnym.

Wszystkie wnioski powinny być sporządzone w formie pisemnej. Po uzyskaniu pozytywnej oceny przez właściwego dyrektora rdLP, wnioski należy kierować do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Wnioski winny być należycie uzasadnione, a w przypadku zakupu planowanego poza OTL Jarocin należy podać dodatkowe wyjaśnienie zasadności zakupu na wolnym rynku.

Opis programu:

Cel ogólny:

Program stanowi wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w ramach realizacji którego zakłada się odnowienie środków technicznych poprzez zrealizowanie zakupów, wspófinansowanych przy udziale środków funduszu leśnego, pozwalających uzyskać bądź utrzymać, na minimum dotychczasowym poziomie, możliwość realizacji zadań w oparciu o własny potencjał techniczny. Wynika to z wyraźnie występującego na rynku braku zainteresowania realizacją zadań, w formie usług zewnętrznych w szczególności z zakresu zagospodarowania lasu oraz ze stopnia wyeksploatowania środków technicznych użytkowanych już w jednostkach organizacyjnych LP.

Realizacja tego programu stwarza jednocześnie szansę i praktyczną możliwość bezpośredniego kontaktu, poznania oraz weryfikacji najnowszych osiągnięć techniczno-technologicznych, możliwość ich wdrożenia i sprawdzenia w różnych uwarunkowaniach gospodarczych, a tym samym uzyskania informacji i danych, co do efektywności tych technologii, tj. kosztów pracy, normatywów pracochłonności oraz wydajności pracy, a także ich oddziaływania na środowisko leśne.

Stwarza to również szansę i warunki do promocji tych technologii i prezentacji prywatnym podmiotom, świadczącym usługi w zakresie gospodarki leśnej w jednostkach Lasów Państwowych.

Cele szczegółowe:

1. Odnowienie środków technicznych i tym samym zwiększenie potencjału wykonawczego własnych jednostek organizacyjnych w zakresie wykonawstwa prac związanych z pozyskiwaniem surowca drzewnego.

2. Standaryzacja i unowocześnienie wyposażenia technicznego jednostek organizacyjnych LP w zakresie potrzeb związanych z odnowieniem wyeksploatowanego parku maszynowego, gwarantującego szeroką możliwość mechanizacji prac w szczególności z zakresu szkółkarstwa, zagospodarowania i ochrony lasu, w oparciu o jednorodne techniki i technologie prac leśnych z uwzględnieniem lokalnych rynków pracy.

3. W ramach przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym - dywersyfikacja działalności własnych jednostek organizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zakładów Lasów Państwowych o zasięgu krajowym (OTL w Jarocinie) i regionalnym, pozwalających na profesjonalną realizację zlecanych lub zakładanych nowych zadań produkcyjnych, opartych na nowych technologiach produkcji, m.in. z wykorzystaniem surowca drzewnego, a także w oparciu o specjalistyczne maszyny i urządzenia do budowy, modernizacji i konserwacji dróg leśnych oraz innych, związanych z działalnością jednostek organizacyjnych na rzecz gospodarki leśnej.

W wyniku takich inicjatyw i przedsięwzięć stworzone będą nowe miejsca pracy, zwłaszcza na obszarach wiejskich, pozwalające jednostkom Lasów Państwowych aktywnie uczestniczyć w ich rozwoju oraz realizowaniu wspólnych inicjatyw w zakresie zadań związanych m.in. z lokalną infrastrukturą drogową w powiązaniu z gospodarką leśną.

Działania i zakres rzeczowy programu rozwojowego:

1. W ramach odnowienia i unowocześnienia parku maszynowego oraz standaryzacji wyposażenia technicznego - zakup maszyn i urządzeń przez jednostki organizacyjne LP ze szczególnym uwzględnieniem tych, wyprodukowanych przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie, do wykonawstwa prac z zakresu:

- szkółkarstwa leśnego;

- przygotowania powierzchni (w tym gleby) do odnowień i zalesień oraz siewu;

- pielęgnacji;

- rozdrabniania pozostałości drzewnych po wykonanym pozyskaniu drewna;

- ochrony lasu (opryskiwanie) i ochrony ppoż.;

- gospodarki łowieckiej (zagospodarowanie poletek i pasów zaporowych, transportu tusz zwierzyny);

- pozyskania, zrywki i wywozu drewna lub innych materiałów;

- budowy, modernizacji i konserwacji dróg leśnych.

Współfinansowanie zakupów przy udziale środków funduszu leśnego odbywać się będzie w oparciu o zgłoszone faktyczne potrzeby na podstawie pisemnych wniosków, złożonych do DGLP przez jednostki organizacyjne LP, za pośrednictwem regionalnych dyrekcji LP.

Zbiorcze zestawienie złożonych wniosków zostanie opracowane przez Wydział Zamówień Publicznych i Innowacji i przekazane do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu LP na etapie budowy planu finansowo-gospodarczego.

Zaakceptowane zestawienie zamówień zostanie przekazane do Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie, jako podstawa do wszczęcia produkcji.

2. Realizacja zakupu maszyn i urządzeń do budowy, modernizacji i konserwacji dróg leśnych przez jednostki organizacyjne LP, w tym zakłady o zasięgu regionalnym, produkowanych przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie oraz na wolnym rynku. Przyznawanie środków realizowane będzie w sposób analogiczny do opisanego w pkt. 1.

3. Inne zadania o charakterze innowacyjnym lub też przedsięwzięcia podjęte przez zakłady LP jako programy naprawcze, oparte na opracowanych przedwykonawczych analizach efektywnościowych (biznesplanach), ukierunkowane na poprawę działalności tych zakładów i efektów ekonomicznych, składane do DGLP w formie wniosków.

Planowany okres realizacji programu oraz porządek prac

Program w opisanym kształcie będzie realizowany w latach 2023-2025.

W ramach okresu realizacji programu zakłada się następujące działania:

1. Analiza i rozpoznanie rynku potrzeb, oszacowanie i wstępne zaplanowanie budżetu.

2. Ostateczne zebranie wniosków i ich opracowanie w układzie jednostek organizacyjnych.

3. Zaplanowanie środków finansowych z funduszu leśnego na realizację poszczególnych komponentów programu na etapie budowy planu finansowo-gospodarczego i uzyskanie akceptacji Dyrektora Generalnego LP.

4. Przekazanie wnioskującym jednostkom oraz w uzasadnionych przypadkach OTL Jarocin wykazu zaakceptowanych wniosków (zamówień). W przypadku innych działań niż zakup maszyn i urządzeń, zgłaszanych w ciągu roku: wnioskowanie o środki funduszu leśnego oraz nadzór nad wdrażaniem działań innowacyjnych lub realizacją programów naprawczych w zakładach, których działania te zostały zaakceptowane i przyjęte do dofinansowania.

5. Podsumowanie realizacji programu przez Wydział Zamówień Publicznych i Innowacji DGLP.

Budżet programu i źródła jego finansowania:

Budżet będzie ustalany corocznie, w oparciu o potrzeby, zgłoszone przez jednostki oraz dostępne środki funduszu leśnego.

1. Finansowanie programu odbywać się będzie z wykorzystaniem środków funduszu leśnego, ujętych w planie finansowo-gospo-darczym LP na dany rok lub też w trakcie roku z rezerwy ogólnej funduszu leśnego, uruchamianej na podstawie wniosków, złożonych przez jednostki organizacyjne LP i zaakceptowanych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

2. Współfinansowanie zakupów maszyn i urządzeń będzie możliwe do wysokości 75% wartości netto dokonanego zakupu. W przypadku pozostałych wnioskowanych działań, decyzja o wysokości potencjalnego finansowania ze środków funduszu leśnego każdorazowo będzie podejmowana w sposób indywidualny.

3. Współfinansowanie w ramach Programu będzie możliwe w odniesieniu do środków trwałych, z wyłączeniem pozycji kosztowych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz polityką rachunkowości PGL LP.

4. Rozliczanie programu przebiegać będzie w oparciu o składane do DGLP dokumenty - noty księgowe, wystawiane przez regionalne dyrekcje LP z załączonymi kopiami faktur za zrealizowane etapy zadań lub zakupy środków technicznych, natomiast w przypadku zakładów o zasięgu krajowym na podstawie faktur.

Monitorowanie realizacji programu:

Nadzór nad realizacją programu sprawować będzie Wydział Zamówień Publicznych i Innowacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Wymieniony Wydział zobowiązany jest do bieżącego monitorowania przebiegu realizacji programu, analizowania sytuacji zagrażających jego realizacji, informowania o powyższym przełożonych oraz sporządzania stosownych informacji z tego zakresu.

Program opracował: Wydział Zamówień Publicznych i Innowacji.

NACZELNIK WYDZIAŁU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH I INNOWACJI
Magdalena Bukowska

Akceptacja programu:

ZASTĘPCA DYREKTORA GENERALNEGO
DS. EKONOMICZNYCH
dr inż. Krzysztof Janeczko

ZASTĘPCA DYREKTORA GENERALNEGO
DS. NIERUCHOMOŚCI I ZAMÓWIEŃ
Magdalena Kapuścińska

ZASTĘPCA DYREKTORA GENERALNEGO
DS. GOSPODARKI LEŚNEJ
Jan Tabor

Zatwierdzam do realizacji:

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00