Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian 2023

Wstęp

Coraz bardziej skomplikowane i złożone operacje gospodarcze, odbywające się w ostatnich latach w warunkach inflacji oraz niepewności, powinny skutkować ciągłymi zmianami przepisów ustawy o rachunkowości. Tak się jednak nie dzieje, gdyż w przeciwieństwie np. do innych przepisów gospodarczych prawo bilansowe w znacznym stopniu oparte jest na standardach. Komitet Standardów Rachunkowości w ramach standardów krajowych, stanowisk oraz w ostatnich latach również rekomendacji określa szczegółowe zasady rozliczeń operacji gospodarczych oraz wskazówki postępowania w różnych warunkach gospodarczych.

Pierwszą rekomendacją Komitetu była wydana jeszcze w 2020 r. rekomendacja „Sprawozdania finansowe w czasie pandemii COVID-19”. Wydarzenia, które miały miejsce w 2022 r., wywołały konieczność wydania nowych rekomendacji. Mają one na celu pomoc przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za ten rok. Są to:

● „Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę” (wydane w 2022 r.) oraz
● „Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 r. w warunkach niepewności otoczenia gospodarczego” (wydane w 2023 r.).

Rekomendacje te uzupełniają założenia wynikające z KSR nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”.

W 2022 r. Komitet Standardów Rachunkowości uznał również za konieczne opublikować nowy krajowy standard rachunkowości, tj. KSR nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”.

WAŻNE!

Wydane standardy czy rekomendacje nie oznaczają zmiany ustawy o rachunkowości. Są to zalecane propozycje postępowania, rozwiązania możliwe do zastosowania przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych, sporządzania oraz badania sprawozdania finansowego.

W 2022 r. zmiany w ustawie o rachunkowości wynikały z ustawy z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 2022 r. poz. 1488). Przepisy te rozszerzają zakres jednostek zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz podlegających badaniu przez biegłego rewidenta o jednostki działające na podstawie przepisów o świadczeniu usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych. W tym celu zmienione zostały:

● art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości w brzmieniu ustalonym przez art. 44 pkt 1 ustawy z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 2022 r. poz. 1488) oraz● art. 64 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 44 pkt 2 ustawy z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 2022 r. poz. 1488).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00