Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-05-13

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 15d

I. Transakcje dokonywane bez pośrednictwa rachunku płatniczego a koszty podatkowe [art. 15d ust. 1 pkt 1]

[Obowiązki przedsiębiorców w zakresie dokonywania płatności] Przepis art. 19 Prawa przedsiębiorców przewiduje, że:

§

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Należy zauważyć, że przepis ten dotyczy płatności. Termin ten odnosi się wyłącznie do spełnienia świadczeń w formie rozliczeń pieniężnych. Uregulowanie należności może odbyć się także w innej formie niż tylko pieniężna, co ma znaczenie w świetle komentowanego przepisu w zakresie, w jakim przykładowo odnosi się do regulowania należności w formie potrącenia. Tylko w przypadku uregulowania należności w formie pieniężnej należy respektować wymóg z art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Omawiany artykuł określa sankcje podatkowe za naruszenie obowiązku dokonywania płatności powyżej 15 000 zł za pośrednictwem rachunku płatniczego. Podatnicy CIT nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej kwota płatności dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Należy tu podkreślić, że skutki podatkowe dokonania płatności gotówką przy transakcjach o wartości powyżej 15 000 zł odnoszą się wyłącznie do podmiotu ponoszącego koszt w ramach transakcji, a więc do strony dokonującej płatności (zapłaty).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00