Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1998-09-30 do 2014-10-17
Wersja archiwalna od 1998-09-30 do 2014-10-17
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 14 września 1998 r.
w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego
Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Jednostki ochrony przeciwpożarowej włączane do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego] Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zwanego dalej „systemem”, mogą być włączane jednostki ochrony przeciwpożarowej, zwane dalej „jednostkami”, których siły i środki przewidziane są do użycia w planach działań ratowniczych po spełnieniu warunków, o których mowa w § 2.
§ 2.[Warunki włączenia jednostki do systemu] 1. Do systemu może zostać włączona jednostka, która posiada:
1) co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze,
2) wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych,
3) skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
4) urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych oraz która pozostaje w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych.
2. Do systemu może być włączona także jednostka, która nie spełnia warunków wymienionych w ust. 1, jeśli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych.
3. Ocenę warunków, o których mowa w ust. 1, przeprowadza właściwy miejscowo komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej.
§ 3.[Porozumienie poprzedzające włączenie jednostki do systemu] 1. Włączenie jednostki do systemu jest poprzedzone zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej, podmiotem tworzącym jednostkę oraz tą jednostką.
2. Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, określa w szczególności:
1) siły i środki jednostki przewidziane do wykorzystania w systemie.
2) zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu,
3) wymaganą liczbę i poziom wyszkolenia ratowników w jednostce,
4) sposób utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych, w szczególności w zakresie:
a) sprawności technicznej samochodów pożarniczych i ich wyposażenia,
b) przygotowania ratowników do działań,
c) przebiegu alarmowania,
5) sposoby alarmowania jednostki,
6) warunki rozwiązania porozumienia.
§ 4.[Decyzja o włączeniu jednostki do systemu] 1. Komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej przedstawia właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wykaz jednostek, z którymi zawarł porozumienie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. Na wniosek właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję w sprawie włączenia jednostki do systemu.
§ 5.[Nieprzestrzeganie przez jednostkę włączoną do systemu postanowień porozumienia] Właściwy miejscowo komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej, w razie stwierdzenia nieprzestrzegania przez jednostkę włączoną do systemu postanowień porozumienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, wzywa tę jednostkę do przywrócenia, w wyznaczonym terminie, stanu określonego w porozumieniu.
§ 6.[Ewidencja jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu] Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej prowadzi ewidencję jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu.
§ 7.[Jednostki włączone do systemu zgodnie z przepisami dotychczasowymi] Jednostki włączone do systemu zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 140, poz. 800) zachowują przynależność do systemu.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski