Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 40 poz. 403
Wersja archiwalna od 1999-10-07 do 2002-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 40 poz. 403
Wersja archiwalna od 1999-10-07 do 2002-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 15 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734). 

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 27 kwietnia 1999 r.

w sprawie dodatków mieszkaniowych

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1999 r., Nr 78, poz. 878)  

Na podstawie art. 40 ust. 3, art. 42 ust. 6, art. 43 ust. 5, art. 44 ust. 4 oraz art. 45c ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 i Nr 162, poz. 1119) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Rodzaje wydatków stanowiących podstawę obliczania dodatku mieszkaniowego] 1. Podstawę obliczania dodatku mieszkaniowego stanowią następujące rodzaje wydatków:

1) w gospodarstwach domowych najemców, w tym w gospodarstwach domowych najemców opłacających czynsz regulowany w budynkach towarzystw budownictwa społecznego – czynsz regulowany obowiązujący w mieszkaniowym zasobie gminy, w tym czynsz za lokal socjalny oraz opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, za windę i antenę zbiorczą,

2) w gospodarstwach domowych członków spółdzielni mieszkaniowych oraz najemców lokali w budynkach spółdzielni mieszkaniowych – opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę, antenę zbiorczą, wydatki związane z kosztami eksploatacji i remontów, z wyłączeniem ubezpieczenia, podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów,

3) w gospodarstwach domowych właścicieli lokali mieszkalnych – opłaty za energię cieplną i wodę dostarczane do lokalu, opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, z wyłączeniem ubezpieczenia, podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów,

4) w gospodarstwach domowych właścicieli domów jednorodzinnych – opłaty za energię cieplną i wodę, opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych,

5) w gospodarstwach domowych zajmujących lokal bez tytułu prawnego i oczekujących na dostarczenie przysługującego im lokalu zamiennego lub socjalnego – odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego oraz opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę, antenę zbiorczą.

2. Jeżeli uprawniony zajmuje część lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przy ustalaniu wydatków na mieszkanie, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, uwzględnia się jedynie wydatki przypadające na tę część lokalu (domu).

3. Wydatki za zajmowany lokal mieszkalny, poniesione za okres dłuższy niż jeden miesiąc, przelicza się na okresy miesięczne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wydatek na instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania oraz instalację ciepłej wody] 1. Jeżeli lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, za wydatek na ten cel uznaje się równowartość 7 kilowatogodzin energii elektrycznej według rachunku za ostatni okres rozliczeniowy, z wyłączeniem opłaty abonamentowej oraz stałych opłat miesięcznych [1], na 1 m2 normatywnej powierzchni użytkowej, o której mowa w art. 42 z uwzględnieniem art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 i Nr 162, poz. 1119).

2. Jeżeli lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację ciepłej wody, za wydatek na ten cel uznaje się równowartość 30 kilowatogodzin energii elektrycznej według rachunku za ostatni okres rozliczeniowy, z wyłączeniem opłaty abonamentowej oraz stałych opłat miesięcznych [2], na każdego członka gospodarstwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Ryczałt na zakup opału] Ryczałt na zakup opału, wypłacony do rąk wnioskodawcy, przysługuje w wypadkach, o których mowa w § 2, w wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi wydatków obliczonych w sposób określony w tym przepisie w całości wydatków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wykaz dokumentów składanych w urzędzie] 1. Osoba ubiegająca się o przyznanie dodatku mieszkaniowego powinna złożyć w urzędzie właściwej gminy:

1) wniosek według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Wnioskodawca będący właścicielem domu jednorodzinnego powinien złożyć ponadto zaświadczenie organu właściwego w sprawie wydania pozwolenia na budowę, potwierdzające rok wybudowania, powierzchnię użytkową i wyposażenie techniczne domu, a także przedstawić rachunki dotyczące wydatków, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4.

3. Wnioskodawca powinien przechowywać, przez okres 3 lat, dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wykazanych w deklaracji o dochodach, w celu udostępniania ich na żądanie organu przyznającego dodatek mieszkaniowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Podmiot doręczający decyzję o przyznaniu dodatku mieszkaniowego] Decyzję o przyznaniu dodatku mieszkaniowego doręcza się wnioskodawcy i zarządcy domu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Termin wypłaty dodatku mieszkaniowego] Organ gminy wypłaca dodatek mieszkaniowy zarządcy domu do dnia 10 każdego miesiąca z góry. W tym samym terminie organ wypłaca uprawnionemu ryczałt, o którym mowa w § 3, stanowiący część dodatku mieszkaniowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1994 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 570, z 1997 r. Nr 24, poz. 121 i Nr 79, poz. 487 oraz z 1998 r. Nr 67, poz. 445).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 27 kwietnia 1999 r. (poz. 403)

Załącznik nr 1

WNIOSEK O PRZYZNANIE DODATKU MIESZKANIOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 2

Deklaracja o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 września 1999 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. Nr 78, poz. 878). Zmiana weszła w życie 7 października 1999 r.

[2] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 września 1999 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. Nr 78, poz. 878). Zmiana weszła w życie 7 października 1999 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00