Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 61 poz. 669
Wersja archiwalna od 1999-07-30 do 2000-11-29
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 61 poz. 669
Wersja archiwalna od 1999-07-30 do 2000-11-29
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 29 czerwca 1999 r.

w sprawie zasad i trybu postępowania właściwych organów w wypadku, gdy liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekroczy w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów.

Na podstawie art. 248 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Informacja o przekroczeniu pojemności zakładów karnych i aresztów śledczych] 1. Dyrektor Generalny Służby Więziennej, w terminie 7 dni, przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości, prezesom sądów apelacyjnych i wojskowych sądów okręgowych, prokuratorom apelacyjnym i wojskowym prokuratorom okręgowym oraz dyrektorom jednostek organizacyjnych Służby Więziennej informację o tym, że liczba osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów, zwaną dalej „informacją”.

2. Minister Sprawiedliwości przekazuje informację ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Ministrowi Obrony Narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Podmioty informowane o przekroczeniu pojemności zakładów karnych i aresztów śledczych] 1. Prezes sądu apelacyjnego przekazuje niezwłocznie informację prezesom sądów okręgowych i rejonowych z obszaru działania sądu apelacyjnego, a prezes wojskowego sądu okręgowego – odpowiednio prezesom wojskowych sądów garnizonowych.

2. Prokurator apelacyjny oraz wojskowy prokurator okręgowy przekazują niezwłocznie informację podległym im kierownikom jednostek organizacyjnych prokuratury.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Czynności podejmowane po otrzymaniu informacji o przekroczeniu pojemności zakładów karnych i aresztów śledczych] Po otrzymaniu informacji prezes sądu niezwłocznie zarządza:

1) zbadanie spraw, w których skazani na karę pozbawienia wolności nie rozpoczęli jeszcze jej odbywania, celem ustalenia dopuszczalności odroczenia wykonania tej kary,

2) podjęcie działań organizacyjnych zmierzających do skierowania przez sąd na posiedzenie spraw, w których dopuszczalne jest odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, celem rozważenia przez sąd możliwości wydania postanowienia na podstawie art. 151 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wyznaczenie sędziego do rozpatrywania spraw dotyczących odroczenia kary pozbawienia wolności] W miarę potrzeby prezes sądu wyznacza sędziego do rozpatrywania spraw dotyczących odroczenia kary pozbawienia wolności oraz czynności, o których mowa w § 3 pkt 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Informacja o odroczeniach wykonania kary pozbawienia wolności lub o warunkowych przedterminowych zwolnieniach] Nie rzadziej niż raz w miesiącu prezes sądu za pośrednictwem prezesa sądu apelacyjnego, a prezes wojskowego sądu garnizonowego odpowiednio za pośrednictwem prezesa wojskowego sądu okręgowego, informuje Ministra Sprawiedliwości o liczbie osób, co do których sąd orzekł o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności lub o warunkowym przedterminowym zwolnieniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Działania mające na celu ograniczenie liczby osób przebywających w zakładach karnych] Po otrzymaniu informacji kierownik jednostki organizacyjnej prokuratury niezwłocznie podejmuje działania organizacyjne zmierzające do wykorzystania w toczących się postępowaniach uprawnień prokuratora, określonych w art. 21 Kodeksu karnego wykonawczego, w celu ograniczenia liczby osób przebywających w zakładach karnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Informacja o uwzględnieniu wniosków prokuratora dotyczących odroczeń wykonania kary pozbawienia wolności] Nie rzadziej niż raz w miesiącu kierownik jednostki organizacyjnej prokuratury, za pośrednictwem prokuratora apelacyjnego lub odpowiednio wojskowego prokuratora okręgowego, informuje Ministra Sprawiedliwości o liczbie osób, co do których sąd uwzględnia wniosek prokuratora o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności lub o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Przystosowanie dodatkowych pomieszczeń w jednostce do wymogów pomieszczeń dla osadzonych] Po otrzymaniu informacji dyrektor jednostki organizacyjnej Służby Więziennej podejmuje działania organizacyjne zmierzające do przystosowania dodatkowych pomieszczeń w jednostce do wymogów, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, w których umieszcza się osadzonych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Informacje dotyczące liczby miejsc oraz liczby osadzonych] Dyrektor jednostki organizacyjnej Służby Więziennej informuje na bieżąco Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o liczbie miejsc w pomieszczeniach, o których mowa w § 8, oraz o liczbie osadzonych umieszczonych w warunkach określonych w art. 248 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Analiza stanu ilościowego osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych] Dyrektor Generalny Służby Więziennej analizuje na bieżąco stan ilościowy osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych, składając nie rzadziej niż raz w miesiącu stosowne informacje w tym zakresie Ministrowi Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Powiadamianie o osiągnięciu stanu zgodnego z ogólną w skali kraju pojemnością w zakładach karnych i aresztach śledczych] W wypadku gdy liczba osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych osiągnie stan zgodny z ogólną pojemnością tych zakładów w skali kraju, Dyrektor Generalny Służby Więziennej niezwłocznie powiadamia o tym organy określone w § 1 ust. 1, Minister Sprawiedliwości zaś – organy wymienione w § 1 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: H. Suchocka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00