Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 69 poz. 769
Wersja archiwalna od 1999-09-04 do 2003-08-15
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 69 poz. 769
Wersja archiwalna od 1999-09-04 do 2003-08-15
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 3 sierpnia 1999 r.

w sprawie sposobu powoływania i zakresu działalności wojskowych kuratorów społecznych

Na podstawie art. 662 § 3 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Wymagania dotyczące żołnierza pełniącego obowiązki wojskowego kuratora społecznego] Do pełnienia obowiązków wojskowego kuratora społecznego, zwanego dalej „kuratorem”, może być powołany żołnierz zawodowy w służbie stałej w stanie czynnym, który:

1) korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

2) nie był skazany za przestępstwo lub wobec którego nie umorzono warunkowo postępowania karnego,

3) nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej,

4) posiada kwalifikacje i doświadczenie życiowe wskazujące na przydatność w prowadzeniu działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej,

5) ukończył 24 lata,

6) wyraził na piśmie zgodę na pełnienie obowiązków kuratora,

7) odbył szkolenie dla kuratorów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wpis na listę kuratorów] 1. Kuratorów powołuje się przy wojskowych sądach garnizonowych i wpisuje się na listę kuratorów przy danym sądzie.

2. Żołnierz, o którym mowa w § 1, może być powołany na kuratora tylko przy jednym sądzie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Forma zgłoszenia kandydata na kuratora] 1. Kuratorów powołuje prezes wojskowego sądu garnizonowego, zwany dalej „prezesem sądu”, spośród kandydatów zgłoszonych przez dowódców jednostek wojskowych stacjonujących na obszarze właściwości danego sądu.

2. Prezes sądu określa liczbę kandydatów na kuratorów dla poszczególnych jednostek wojskowych.

3. Zgłoszenie kandydata na kuratora powinno mieć formę pisemną i zawierać:

1) imię i nazwisko,

2) stopień wojskowy i zajmowane stanowisko służbowe,

3) posiadane wykształcenie,

4) przebieg służby wojskowej wraz z opinią służbową,

5) inne informacje potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w § 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Podmiot organizujący szkolenie] Szkolenie, o którym mowa w § 1 pkt 7, organizuje właściwy prezes sądu. Szkolenie ma na celu zapoznanie kandydatów na kuratorów z organizacją wymiaru sprawiedliwości, przepisami prawa dotyczącymi działalności kuratorów oraz innymi dziedzinami wiedzy, potrzebnymi do wykonywania funkcji kuratora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Ślubowanie] 1. Przed przystąpieniem do pełnienia obowiązków kurator składa przed prezesem sądu ślubowanie następującej treści: „Ślubuję uroczyście powierzone mi obowiązki wojskowego kuratora społecznego wykonywać sumiennie i rzetelnie, w postępowaniu kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej, mając na względzie dobro Rzeczypospolitej Polskiej, a także dobro osób powierzonych mojej pieczy, oraz przestrzegać tajemnicy państwowej i służbowej, a także zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których powziąłem wiadomość w związku ze sprawowaniem powierzonej mi funkcji.”

2. Ze złożenia ślubowania sporządza się protokół, który podpisują prezes sądu i składający ślubowanie.

3. Po złożeniu ślubowania prezes sądu wydaje kuratorowi legitymację zawierającą wezwanie instytucji państwowych, samorządowych i organizacji społecznych do udzielenia kuratorowi pomocy w pełnieniu wykonywanych przez niego czynności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Powiadomienie o powołaniu żołnierza do pełnienia funkcji kuratora] O powołaniu żołnierza do pełnienia funkcji kuratora i wpisaniu na listę kuratorów prezes sądu powiadamia dowódcę jednostki wojskowej, w której kurator pełni służbę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Konferencja kuratorów] 1. Prezes sądu, w miarę potrzeby, zwołuje konferencje kuratorów w celu omówienia wniosków wypływających z wykonywanych przez nich zadań oraz spraw i potrzeb kuratorów.

2. W konferencjach, o których mowa w ust. 1, uczestniczą przedstawiciele zainteresowanych organów wojskowych i jednostek wojskowych, zaproszeni przez prezesa sądu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zakres działania kuratorów] Kuratorzy wykonują czynności przewidziane w odrębnych przepisach dla kuratorów sądowych. Do zakresu działania kuratorów należy w szczególności:

1) zbieranie danych dotyczących przebiegu służby wojskowej, wyróżnień oraz ukarań dyscyplinarnych ukaranego żołnierza, zwanych dalej „danymi” – na zarządzenie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym – prokuratora lub Policji,

2) przeglądanie akt i sporządzanie z nich odpisów w związku z wykonywaniem zleconych czynności,

3) kontaktowanie się z oskarżonym żołnierzem, którego dotyczy postępowanie,

4) udział w szkoleniach i konferencjach, służących podnoszeniu kwalifikacji, organizowanych przez prezesa sądu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wyłączenia dotyczące prac wykonywanych przez kuratora] 1. Kurator wykonuje zlecone czynności tylko wobec oskarżonych żołnierzy, którzy pełnią czynną służbę wojskową w tej samej jednostce wojskowej co kurator.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd, a w postępowaniu przygotowawczym – prokurator, może zlecić kuratorowi, pełniącemu służbę wojskową w nadrzędnej jednostce wojskowej, zebranie danych o oskarżonym żołnierzu.

3. Nie zleca się kuratorowi zebrania danych o oskarżonym żołnierzu w razie wszczęcia przeciwko kuratorowi postępowania karnego, do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.

4. Kurator nie może zbierać danych o oskarżonym żołnierzu będącym jego przełożonym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Udzielenie pomocy przy wykonywaniu zleconych czynności] Kurator, zbierając dane, może zwracać się do przełożonych oskarżonego żołnierza albo innych osób lub organów wojskowych o udzielenie pomocy przy wykonywaniu zleconych czynności oraz o przekazanie niezbędnych informacji i dokumentów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Zakres informacji o oskarżonym żołnierzu] 1. Dane powinny obejmować w szczególności informacje o oskarżonym żołnierzu, dotyczące jego:

1) zachowania się,

2) sytuacji bytowej żołnierza i jego rodziny, jeżeli takie informacje są w posiadaniu organów wojskowych,

3) zainteresowań i sposobu spędzania czasu wolnego,

4) sposobu wywiązywania się z obowiązków służbowych,

5) kontaktów z grupami środowiskowymi patologii społecznej,

6) stanu zdrowia, z uwzględnieniem znanych organom wojskowym informacji o stanie zdrowia, w tym psychicznego, uzależnieniu od alkoholu lub środków odurzających.

2. Na polecenie organu zarządzającego kurator ma obowiązek uzupełnić zebrane dane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Termin zebrania danych] Dane powinny być zebrane w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez kuratora zarządzenia o ich zebraniu. Organ zarządzający może wyznaczyć inny termin zebrania danych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Obowiązek zachowania w tajemnicy informacji] 1. Kurator jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których dowiedział się w związku ze zbieraniem danych.

2. Informacje o osobach, które dostarczyły danych, kurator ujawnia jedynie na żądanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym – prokuratora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Podległość kuratora] W zakresie zbierania danych, określonym w § 8, kuratorzy podlegają jedynie poleceniom organu zarządzającego zbieranie danych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Wyłączenia dotyczące kuratora] 1. Kurator wyznaczony do zebrania danych podlega wyłączeniu od udziału w tych czynnościach, jeżeli istnieje okoliczność, która mogłaby wywoływać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.

2. O wyłączeniu kuratora orzeka sąd, a w postępowaniu przygotowawczym – prokurator zarządzający zebranie danych, na żądanie kuratora, z urzędu albo na wniosek strony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Zawiadomienie o zaistnieniu okoliczności uzasadniających odwołanie kuratora] W razie powzięcia wiadomości o zaistnieniu okoliczności uzasadniających odwołanie kuratora, dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 3 ust. 1, niezwłocznie zawiadamia o tym prezesa sądu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Odwołanie kuratora] W przypadku gdy kuratorowi zlecono zebranie danych, odwołanie go na własną prośbę może nastąpić po ich zebraniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00