Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2000 nr 29 poz. 365
Wersja archiwalna od 2002-05-01 do 2005-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2000 nr 29 poz. 365
Wersja archiwalna od 2002-05-01 do 2005-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 11 kwietnia 2000 r.

w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2002 r., Nr 43, poz. 401)  

Na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa rodzaje dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonych kontroli, sposób rozdysponowania środków finansowych w wysokości 20% dodatkowych wpływów należności budżetowych oraz 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez funkcjonariuszy celnych, a także zasady przyznawania nagród funkcjonariuszom celnym, którzy przyczynili się bezpośrednio do uzyskania dodatkowych wpływów lub ujawnienia przestępstw.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Dodatkowe wpływy należności budżetowych uzyskane w wyniku kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy celnych stanowią:

1) należności celne i podatki oraz kwoty ustalonych odsetek za zwłokę, w przypadku ujawnienia wprowadzenia na polski obszar celny towarów nie przedstawionych organowi celnemu lub nie objętych zgłoszeniem celnym,

2) kwoty, o które został podwyższony wymiar należności celnych i podatków w wyniku postępowań organów celnych i podatkowych, przeprowadzonych na podstawie ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy celnych, wraz z należnymi odsetkami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. [1] Organy wykonujące prawomocne orzeczenia przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez funkcjonariuszy celnych, z wyłączeniem organów celnych, przekazują na rachunek bankowy izby celnej, której funkcjonariusze ujawnili przestępstwo, 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z tych przestępstw.

2. Przekazania wpływów, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w terminie 10 dni po upływie miesiąca, w którym uzyskano wpływy, a za grudzień - w terminie do dnia 15 stycznia roku następnego. Jednocześnie z przekazaniem wpływów przekazuje się zestawienie rozliczeniowe, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Jeżeli w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, podstawą uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych jest decyzja urzędu skarbowego, urząd ten przekazuje izbie celnej, której [2] funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę, zestawienie rozliczeniowe w terminie 10 dni po upływie miesiąca, w którym uzyskano wpływy, a za grudzień - w terminie do dnia 15 stycznia roku następnego.

2. [3] Jeżeli w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, podstawą uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych jest decyzja organu celnego lub gdy organem wykonującym prawomocne orzeczenie przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw jest organ celny, w izbie celnej sporządza się zestawienie rozliczeniowe w terminie 10 dni po upływie miesiąca, w którym uzyskano wpływy, a za grudzień - w terminie do dnia 15 stycznia roku następnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Wzór zestawienia rozliczeniowego, o którym mowa w § 3 ust. 2 i w § 4 ust. 1 i 2, stanowi załącznik [4] do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Urzędy skarbowe, organy celne [5] i inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ustalają wysokość dodatkowych wpływów należności budżetowych oraz wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez funkcjonariuszy celnych, na podstawie:

1) ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub w części, w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, i w ustawowym terminie nie została wniesiona skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego,

2) prawomocnych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2,

3) prawomocnych i wykonanych orzeczeń przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw,

4) dokumentacji spraw zakończonych rozstrzygnięciami, o których mowa w pkt 1-3, z której wynika spełnienie warunków określonych w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.W przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, izba celna [6] na podstawie zestawienia rozliczeniowego pomniejsza kwoty przekazywanych na rachunek urzędu skarbowego należności budżetowych o 20% dodatkowych wpływów należności budżetowych oraz 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez funkcjonariuszy celnych przestępstw.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[7] Izby celne przekazują środki finansowe w wysokości 20% dodatkowych wpływów należności budżetowych określonych w § 2 oraz 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez funkcjonariuszy celnych przestępstw na rachunek bankowy środków specjalnych pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Co najmniej 50% środków finansowych, o których mowa w § 8, przeznacza się na usprawnienie funkcjonowania Służby Celnej, a pozostałą część - na nagrody dla funkcjonariuszy celnych, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. [8] Minister właściwy do spraw finansów publicznych może rozdysponować środki finansowe w innej proporcji niż określona w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Nagrody funkcjonariuszom celnym mogą być przyznane dopiero po przekazaniu środków finansowych zgodnie z § 8, z zastrzeżeniem § 11 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Nagrody mogą być przyznane funkcjonariuszom celnym, którzy przyczynili się bezpośrednio do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, w szczególności poprzez:

1) wykonanie czynności z zakresu kontroli celnej,

2) prowadzenie postępowania egzekucyjnego w sprawach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2,

3) prowadzenie dochodzenia w sprawach o przestępstwa skarbowe,

4) prowadzenie postępowania w sprawach celnych,

5) udział w postępowaniu sądowym.

2. Nagrody mogą być przyznane także funkcjonariuszom celnym, którzy ujawnili przedmioty przestępstwa, w szczególności w postaci:

1) środków odurzających lub psychotropowych,

2) broni palnej, amunicji lub materiałów wybuchowych,

3) materiałów jądrowych i promieniotwórczych,

4) odpadów szkodliwych i substancji chemicznych,

5) dóbr kultury,

6) towarów podrobionych lub towarów pirackich,

7) okazów dzikich zwierząt i roślin objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Nagrodę dla funkcjonariusza celnego, do wysokości kwoty przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 70, poz. 774, Nr 72, poz. 801 i 802 i Nr 106, poz. 1215 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 26, Nr 9, poz. 118 i Nr 19, poz. 238), w tej samej sprawie przyznaje kierownik urzędu. Wysokość przyznanej nagrody uwzględnia się w relacji do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzednim od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie tego wynagrodzenia.

2. Nagrodę w wysokości przekraczającej kwotę określoną w ust. 1 w tej samej sprawie przyznaje, z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora izby celnej, minister właściwy do spraw finansów publicznych [9] .

3. Łączna kwota nagród, o których mowa w § 11 ust. 1, w tej samej sprawie nie może przekroczyć 50% kwot przekazanych zgodnie z § 8 w danej sprawie.

4. [10] Środki finansowe na nagrody dla funkcjonariuszy celnych, na wniosek dyrektora izby celnej, są przekazywane z rachunku bankowego środków specjalnych pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych na rachunek bankowy izby celnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Nagroda dla funkcjonariusza celnego, przyznana w tej samej sprawie, nie może przekroczyć piętnastokrotności kwoty określonej w § 12 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 11 kwietnia 2000 r. (poz. 365)

infoRgrafika

[1] § 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[2] § 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[3] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[4] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[5] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[6] § 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[7] § 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[8] § 9 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[9] § 12 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[10] § 12 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 401). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00