Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2000 nr 61 poz. 707
Wersja archiwalna od 2002-12-13 do 2003-02-26
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2000 nr 61 poz. 707
Wersja archiwalna od 2002-12-13 do 2003-02-26
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 26 lipca 2000 r.

w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2002 r., Nr 210, poz. 1784)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 20 ust. 2 i art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 i Nr 43, poz. 253, z 1994 r. Nr 98, poz. 471, z 1997 r. Nr 9, poz. 43 i Nr 28, poz. 153, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 i 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 26, poz. 306) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] [1] 1. Rozporządzenie reguluje zasady wynagradzania i wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych, zwanych dalej „pracownikami”, zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich oraz biurach (odpowiednikach biur), o których mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Zasady wynagradzania i wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego regulują odrębne przepisy.

3. Rozporządzenia nie stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 1a ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych,

2) najniższym wynagrodzeniu zasadniczym - rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w l kategorii zaszeregowania, określone w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia,

3) urzędzie - rozumie się przez to urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski oraz biuro (odpowiednik biura), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Stawki] Ustala się:

1) tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) tabelę stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,

2a) [2] tabelę stanowisk, kwot wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), starostów i marszałków województw, stanowiącą załącznik nr 2a [3] do rozporządzenia,

3) tabele stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1, stanowiące załącznik nr 3 [4] do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Podwyższenie kategorii zaszeregowania] [5] Kierownik urzędu: miasta stołecznego Warszawy, miasta (miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców może podwyższyć o jedną kategorię maksymalną kategorię zaszeregowania pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wymienionych w Ip. 1-3 w IV tabeli określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Skrócenie okresu pracy zawodowej] Kierownik urzędu może w uzasadnionych przypadkach skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Dodatek funkcyjny] 1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu i kierownikowi urzędu stanu cywilnego przysługuje dodatek funkcyjny.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku nr 3 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalna stawka tego dodatku przewidziana dla danego stanowiska jest niższa o jedną stawkę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Dodatek specjalny] 1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności kierownik urzędu może przyznać pracownikowi na czas określony, nie dłuższy niż rok, dodatek specjalny, z zastrzeżeniem ust. 4.

1a. [6] Dodatek specjalny przysługuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), staroście oraz marszałkowi województwa w kwocie wynoszącej co najmniej 20% i nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, a w urzędach: miasta stołecznego Warszawy, miast (miast na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców - w kwocie nieprzekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Dodatek przyznaje właściwy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

2. Dodatek specjalny może być przyznawany na czas określony, nie dłuższy niż rok, również ze względu na zakres wykonywanych zadań i charakter pracy.

3. [7] Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika, a w urzędach: miasta stołecznego Warszawy, miast (miast na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców - w kwocie nie przekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.

4. Przepisy ust. 1-3 nie dotyczą pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wynagrodzenie prowizyjne] 1. Pracownikom może być przyznane wynagrodzenie prowizyjne za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, zwane dalej „wynagrodzeniem prowizyjnym”.

2. Szczegółowe warunki przyznawania wynagrodzenia prowizyjnego oraz jego wysokość określa kierownik urzędu.

3. Wynagrodzenie prowizyjne, obliczane od bezpośrednio ściągniętej kwoty należności pieniężnych, objętych jednym tytułem wykonawczym, nie może przekraczać dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

4. Miesięczne wynagrodzenie prowizyjne nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

5. Wynagrodzenie prowizyjne wypłaca się miesięcznie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Dodatek za prace w warunkach uciążliwych lub szkodliwych] 1. Pracownikom przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia:

1) przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 5%,

2) przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 10%,

3) przy trzecim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 15%

miesięcznego najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

3. Prace określone w załączniku nr 4 w pkt 1 w lit. d) i e) oraz w pkt 2 w lit. b), d) i e) uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

4. Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w załączniku nr 4 w pkt 1, 2 i pkt 3 w lit. a), c) i d) przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace wymienione w załączniku nr 4 w pkt 3 w lit. b) - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.

5. W razie zbiegu uprawnień do dodatków za wykonywanie pracy o różnym stopniu uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia, pracownikowi przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia uciążliwości lub szkodliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Dodatek za wieloletnią pracę] 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, zwanego dalej „dodatkiem”, i jednorazowej odprawy pieniężnej przy przechodzeniu na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, zwanej dalej „odprawą”, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. W przypadku gdy praca w urzędzie stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

3. Pracownikowi, który wykonuje pracę w urzędzie w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu.

4. Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

5. Dodatek jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Okres pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej] 1. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej, zwanej dalej „nagrodą”, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. Pracownikowi, który wykonuje pracę w urzędzie w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się okres zatrudnienia u tego pracodawcy do dnia rozpoczęcia tego urlopu.

3. W razie jednoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.

4. Pracownik nabywa prawo do nagrody w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody.

5. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

6. Nagrodę wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.

7. Podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

8. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 7, oblicza się według zasad określonych w § 14-17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14).

9. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

10. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą.

11. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 10, ma okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.

12. Przepisy ust. 10 i 11 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Fundusz nagród] W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być utworzony fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, pozostający w dyspozycji kierownika urzędu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Godzinowa stawka wynagrodzenia zasadniczego] Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Wynagrodzenie za pracę w porze nocnej] Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, nie niższej jednak niż 20% godzinowej stawki wynikającej z najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Fundusz premiowy] 1. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi tworzy się, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, fundusz premiowy.

2. Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, oraz warunki przyznawania i wypłacania premii ustala kierownik urzędu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Wynagrodzenie ryczałtowe] 1. Kierowcy samochodu osobowego może być przyznane, za jego zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe. Wynagrodzenie ryczałtowe obejmuje poszczególne składniki wynagrodzenia (w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej) i uwzględnia liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca.

2. Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone mu dodatkowe czynności, nie wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków, przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala kierownik urzędu, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Warunki zatrudniania pracowników] Pracownicy, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez nich w dniu wejścia w życie rozporządzenia, mogą być nadal zatrudniani na tych stanowiskach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy] Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia przysługują w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Zaliczanie okresów zatrudnienia przy ustalaniu prawa do nagrody] 1. Przy ustalaniu prawa do nagrody przysługującej pracownikowi, który był zatrudniony w urzędzie gminy w dniu 1 lipca 1996 r. lub w starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim w dniu 1 stycznia 1999 r., a przed tym dniem nabył prawo do nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem okresów podlegających wliczeniu do okresu pracy uprawniającego do nagrody na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem, okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Pracownik, który podjął zatrudnienie w urzędzie gminy po dniu 1 lipca 1996 r. lub w starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim po dniu 1 stycznia 1999 r., nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w § 11, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagrody za dany okres pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1990 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U, z 1993 r. Nr 111, poz. 493 i Nr 132, poz. 631, z 1994 r. Nr 33, poz. 121 i Nr 117, poz. 562, z 1995 r. Nr 8, poz. 37, Nr 94, poz. 467 i Nr 128, poz. 622, z 1996 r. Nr 96, poz. 444, z 1997 r. Nr 37, poz. 228 i Nr 130, poz. 856, z 1998 r. Nr 49, poz. 307, z 1999 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 36, poz. 340 oraz z 2000 r. Nr 29, poz. 359 i Nr 44, poz. 503).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 26 lipca 2000 r. (poz. 707)

Załącznik nr 1

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO:

Kategoria zaszeregowania

Kwota w złotych

l

710- 970

II

720-1 020

III

730-1 070

IV

740-1 120

V

750-1 180

VI

760-1 290

VII

770-1 400

VIII

780-1 510

IX

800-1 620

X

820-1 730

Xl

840-1 840

XII

870-1 950

XIII

900-2 060

XIV

930-2 270

XV

970-2 590

XVI

1 010-2 910

XVII

1 050-3 230

XVIII

1 090-3 550

XIX

1 140-3870

XX

1 190-4 200

XXI

1 250-4 530

XXII

1 320-4 860

XXIII

1 610-5 200

Załącznik nr 2

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego

Procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego

1

do 40

2

do 60

3

do 80

4

do 100

5

do 120

6

do 140

7

do 160

8

do 200

9

do 250

10

do 300

Załącznik nr 2a

TABELA STANOWISK, KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I DODATKU FUNKCYJNEGO WÓJTÓW (BURMISTRZÓW. PREZYDENTÓW MIAST), STAROSTÓW l MARSZAŁKÓW WOJEWÓDZTW

Lp.

Stanowisko

Kwota w złotych

wynagrodzenie zasadnicze

dodatek funkcyjny

1

2

3

4

1.

Prezydent m.st. Warszawy

5200

2150

2.

Prezydent miasta (miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców

3800-4900

1600-2150

3.

Prezydent miasta (miasta na prawach powiatu)

3800-4900

1300-1800

4.

Wójt, burmistrz w gminie:

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

3800-4900

1300-1800

- powyżej 15 tys. do 100 tys.

mieszkańców,

3500-4600

1300-1800

- do 15 tys. mieszkańców

3200-4300

1000-1450

5.

Starosta w powiecie:

- powyżej 120 tys. mieszkańców,

3800-4900

1300-1800

- powyżej 60 tys. do 120 tys.

mieszkańców,

3500-4600

1300-1800

- do 60 tys. mieszkańców

3200-4300

1000-1450

6.

Marszałek województwa w województwie:

powyżej 2 mln mieszkańców,

4200-5200

1600-2150

do 2 mln mieszkańców

4200-4900

1600-2150

Załącznik nr 3

l TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW URZĘDÓW GMIN, MIAST (MIAST NA PRAWACH POWIATU)

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyj­nego do

Wymagane kwalifikacje

wykształ­cenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1.

Zastępca prezydenta m.st. Warszawy

XX-XXII

9

wyższe

6

skarbnik m.st. Warszawy (główny księgowy budżetu m.st. Warszawy), skarbnik miasta (miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców

wyższe

6

2.

Burmistrz dzielnicy:

powyżej 100 tys. mieszkańców,

XX-XXII

9

-

-

do 100 tys. mieszkańców

XIX-XXI

9

3.

Zastępca prezydenta miasta (miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców

9

wyższe

6

przewodniczący zarządu związku

-

-

zastępca prezydenta miasta (miasta na prawach powiatu)

XIX-XXI

wyższe

6

sekretarz m.st. Warszawy, sekretarz miasta (miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców

8

4.

Zastępca wójta, burmistrza w gminie:

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

XIX-XXI

8

- powyżej 15 tys. do 100 tys.

wyższe

6

mieszkańców,

XVIII-XX

8

- do 15 tys. mieszkańców

XVII-XIX

7

5.

Zastępca burmistrza dzielnicy:

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

XIX-XXI

8

-

-

- do 100 tys. mieszkańców

XVX-XX

8

6.

Kierownik delegatury urzędu w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców

XIX-XXI

8

wyższe

6

7.

Skarbnik gminy (główny księgowy budżetu) w gminach:

wyższe

6

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

XIX-XXI

8

- powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców,

XVIII-XX

8

- do 15 tys. mieszkańców

XVII-XIX

7

1

2

3

4

5

6

8.

Sekretarz gminy w gminach:

wyższe

5

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

XVI-XXI

8

- powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców,

XVI-XX

8

- do 15 tys. mieszkańców

XVI-XIX

7

9.

Zastępca skarbnika:

wyższe

5

- m.st. Warszawy,

- miasta (miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców

XVIII-XXI

7

10.

Zastępca skarbnika gminy w gminach:

wyższe

5

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

XVI-XIX

6

- powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców,

XV-XVIII

6

- do 15 tys. mieszkańców

XV-XVII

5

11.

Zastępca przewodniczącego zarządu związku

XVIII-XIX

7

-

-

12.

Główny księgowy związku

XVIII-XIX

6

wyższe

6

13.

Pozostali członkowie zarządu dzielnicy:

- powyżej 100 tys. mieszkańców,

XVII-XX

6

-

-

- do 100 tys. mieszkańców

XVI-XIX

5

14.

Pozostali członkowie zarządu związku

XVII-XVIII

5

-

-

15.

Kierownik urzędu stanu cywilnego

XVI-XVIII

6

wyższe

5

16.

Zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego, komendant gminny ochrony przeciwpożarowej

XIII-XVI

4

wyższe

4

17.

Geodeta gminny

XIII-XVI

4

według odrębnych przepisów

18.

Komornik

XIII-XVI

4

wyższe średnie

4

19.

Starszy poborca

IX-XII

-

średnie

2

20.

Poborca

V-VIII

-

średnie

-

IA TABELA STANOWISK,

ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH STRAŻNIKÓW STRAŻY GMINNEJ (MIEJSKIEJ)

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowa­nia

Stawka do­datku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształce­nie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Komendant straży w gminach:
- powyżej 100 tys. mieszkańców

XVI-XIX

7

- powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców

XV-XVIII

7

wyższe

5

- do 15 tys. mieszkańców

XV-XVII

6

2

Zastępca komendanta straży w gminach:
- powyżej 100 tys. mieszkańców

XV-XVIII

7

- powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców

XIV-XVII

6

wyższe

4

- do 15 tys. mieszkańców

XIII-XVI

6

3

Naczelnik oddziału (wydziału)

XIII-XVII

6

Zastępca naczelnika oddziału (wydziału) Kierownik referatu

5

wyższe

4

4

wyższe

3

Starszy inspektor

XII-XV

średnie

6

Inspektor

wyższe

2

średnie

5

5

Młodszy inspektor

XI-XIV

wyższe

-

średnie

3

6

Starszy strażnik

X-XIV

-

średnie

3

7

Strażnik

IX-XIII

-

średnie

2

8

Młodszy strażnik

VIII-XII

-

średnie

1

9

Aplikant

VII-VIII

-

średnie

-

II TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW STAROSTW POWIATOWYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

Liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1.

(skreślona)

2.

Wicestarosta w powiecie:

-

-

- powyżej 120 tys. mieszkańców

XIX-XXI

8

- powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców

XVIII-XX

8

- do 60 tys. mieszkańców

XVII-XIX

7

3.

Skarbnik powiatu (główny księgowy budżetu powiatu) w powiecie:

wyższe

5

- powyżej 120 tys. mieszkańców

XIX-XX

8

- powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców

XVIII-XIX

7

- do 60 tys. mieszkańców

XVII-XVIII

6

4.

Sekretarz powiatu :

wyższe

5

- powyżej 120 tys. mieszkańców

XVI-XX

6

- powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców

XVI-XIX

5

- do 60 tys. mieszkańców

XVI-XVIII

5

5.

Pozostali członkowie zarządu w powiecie:

-

-

-  powyżej 120 tys. mieszkańców

XVIII-XIX

6

-  powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców

XVII-XVIII

6

-  do 60 tys. mieszkańców

XVI-XVII

6

6.

Geodeta powiatowy

XV-XIX

9

według odrębnych przepisów

zastępca geodety powiatowego

XV-XVIII

8

6a.

Geolog powiatowy

XV-XIX

9

wyższe odpowiedniej specjalności

5

7.

Powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów

XV-XVIII

6

wyższe

5

8.

Przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

XV-XVIII

7

według
odrębnych przepisów

9.

Przewodniczący składu orzekającego o niepełnosprawności

XIV-XVII

6

10.

Sekretarz powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

XIII-XVI

5

11.

Członkowie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (lekarz, psycholog, pedagog, doradca zawodowy, pracownik socjalny)

XIII-XV

4

III TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW URZĘDÓW MARSZAŁKOWSKICH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1.

(skreślona)

2.

Wicemarszałek w województwie:

-

-

- powyżej 2 mln mieszkańców

XIX-XXII

9

-  do 2 mln mieszkańców

XVIII-XXI

8

3.

Skarbnik województwa (główny księgowy budżetu województwa) w województwie:

wyższe

6

-  powyżej 2 mln mieszkańców

XIX-XXII

9

-  do 2 mln mieszkańców

XVIII-XXI

8

4.

Pozostali członkowie zarządu wojewódzkiego w województwie:

-

-

-  powyżej 2 mln mieszkańców

XVIII-XXI

8

-  do 2 mln mieszkańców

XVII-XX

7

5.

Geodeta województwa

XVII-XVIII

9

według odrębnych przepisów

6.

Kierownik wojewódzkiego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej

XVI-XVIII

8

IV TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH WSPÓLNYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria za­szeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1.

Główny księgowy,

naczelnik wydziału (jednostki równorzędnej),

rzecznik prasowy

XV-XVIII

7

wyższe

5

audytor wewnętrzny

według odrębnych przepisów

2.

Kierownik referatu (jednostki równorzędnej), pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, zastępca naczelnika wydziału (jednostki równorzędnej)

XIII-XVIII

6

wyższe

4

radca prawny

według odrębnych przepisów

3.

Główny specjalista

XII-XVII

5

wyższe

4

4.

Zastępca głównego księgowego

XIV-XV

2

średnie

4

5.

Inspektor

XII-XVI

-

wyższe

3

6.

Starszy specjalista, starszy informatyk

XI-XV

-

wyższe

3

7.

Podinspektor, informatyk

X-XIII

-

wyższe średnie

-

3

8.

Specjalista

X-XIII

-

średnie

3

9.

Samodzielny referent

IX-XII

-

średnie

2

10.

Referent prawny

VIII-XII

-

wyższe prawnicze

-

11.

Referent prawno-administracyjny

VIII-XII

-

wyższe prawnicze lub administracyjne

-

12.

Referent, kasjer, księgowy

IX-XI

-

średnie

2

13.

Młodszy referent, młodszy księgowy

VIII-X

-

średnie

-

V TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria za­szeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1.

Kierownik warsztatu, kierownik stacji obsługi

X-XII

3

średnie

4

kierownik biblioteki

wg odrębnych przepisów

2.

Zastępca kierownika warsztatu, zastępca kierownika stacji obsługi, kierownik garażu

IX-XI

2

średnie

3

starszy bibliotekarz

-

wg odrębnych przepisów

3.

Zaopatrzeniowiec

VIII-XI

-

średnie

2

4.

Maszynistka klasy mistrzowskiej

IX-X

-

średnie

3

kierownik magazynu, kierownik hali maszyn

2

dyspozytor taboru samochodowego, kontroler techniczny

-

sekretarka

-

5.

Kierownik kancelarii głównej, kierownik archiwum, kierownik centrali telefonicznej

VIII-IX

2

średnie

3

starszy magazynier

-

bibliotekarz

wg odrębnych przepisów

intendent, starsza maszynistka

średnie

3

6.

Archiwista, magazynier, starsza telefonistka, maszynistka, teletypistka

VII-VIII

-

średnie

-

7.

Telefonistka

V-VI

-

podstawowe

-

VI TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW OBSŁUGI

Lp.

Stanowisko

Kategoria za­szeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1.

Kierowca autobusu

X-XI

-

według odrębnych przepisów

rzemieślnik specjalista

zasadnicze

3

2.

Kierowca samochodu ciężarowego

IX-X

-

według odrębnych przepisów

mechanik samochodowy, maszynista offsetowy, kserografista

zasadnicze

2

3.

Konserwator, rzemieślnik wykwalifikowany, ślusarz-spawacz, elektryk, stolarz, tapicer, szklarz, malarz, introligator, palacz c.o.

VIII-IX

-

zasadnicze

-

4.

Kierowca samochodu osobowego

VII-VIII

-

według odrębnych przepisów

5.

Operator urządzeń powielających

VI-VIII

-

podstawowe

-

6.

Robotnik gospodarczy

V-VII

-

podstawowe

-

7.

Portier, szatniarz, dozorca, dźwigowy, woźny

IV-V

-

podstawowe

-

8.

Sprzątaczka

III-IV

-

podstawowe

-

9.

Goniec

II-IV

-

podstawowe

-

Załącznik nr 4

WYKAZ PRAC WYKONYWANYCH W WARUNKACH UCIĄŻLIWYCH LUB SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA

1. Do pierwszego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w pomieszczeniach, w których ze względów technologicznych jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

b) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,

c) w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C,

d) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

e) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

f) w warunkach narażenia na wibrację ogólną.

2. Do drugiego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych obwałowanych w warunkach niewłaściwej wentylacji i sztucznego oświetlenia,

b) w warunkach narażenia na hałas,

c) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

d) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

e) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie.

3. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

b) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,

w warunkach narażenia na działanie benzydyny alfa i beta, naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, o ile zostanie to stwierdzone przez instytut medycyny pracy,

d) pod ziemią lub pod wodą.

[1] Rozporządzenie traci moc 26 lutego 2003 r. na podstawie § 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 33, poz. 264).

Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 kwietnia 2002 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 549) rozporządzenie w części obejmującej zasady wynagradzania pracowników samorządowych według kryterium liczby mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego jest zgodne z art. 16 ust. 2, art. 32 i art. 165 ust. 2 Konstytucji RP oraz z art. 6 ust. 2 i art. 7 ust. 1 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego (Dz. U. z 1994 r. Nr 124, poz. 607).

[2] § 3 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 210, poz. 1784). Zmiana weszła w życie 13 grudnia 2002 r. i ma zastosowanie od 27 października 2002 r.

[3] Załącznik nr 2a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 210, poz. 1784). Zmiana weszła w życie 13 grudnia 2002 r. i ma zastosowanie od 27 października 2002 r.

[4] Załącznik nr 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 210, poz. 1784). Zmiana weszła w życie 13 grudnia 2002 r. i ma zastosowanie od 27 października 2002 r.

[5] § 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 210, poz. 1784). Zmiana weszła w życie 13 grudnia 2002 r. i ma zastosowanie od 27 października 2002 r.

[6] § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 210, poz. 1784). Zmiana weszła w życie 13 grudnia 2002 r. i ma zastosowanie od 27 października 2002 r.

[7] § 7 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 210, poz. 1784). Zmiana weszła w życie 13 grudnia 2002 r. i ma zastosowanie od 27 października 2002 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00