Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 85 poz. 935
Wersja aktualna od 2009-06-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 85 poz. 935
Wersja aktualna od 2009-06-05
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH

z dnia 9 sierpnia 2001 r.

w sprawie trybu i terminu powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 79, poz. 671)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499 i Nr 74, poz. 786) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Powołanie obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania utworzonym za granicą] Powołanie obwodowej komisji wyborczej w obwodach głosowania utworzonych za granicą następuje najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborów, w formie pisemnej decyzji konsula.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zgłoszenie kandydata na członka obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania utworzonym za granicą] 1. Pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego lub upoważniona przez niego osoba może zgłosić konsulowi po jednym kandydacie na członka każdej z obwodowych komisji wyborczych spośród wyborców zamieszkałych w obwodzie wyborczym. [1] W zgłoszeniu podaje się nazwę komitetu wyborczego, który dokonuje zgłoszenia, imię (imiona) i nazwisko, miejsce zamieszkania i numer paszportu kandydata oraz dołącza oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej obwodowej komisji wyborczej.

2. Konsul uwzględni zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, które otrzyma nie później niż w 21 dniu przed dniem wyborów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Skład obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania utworzonym za granicą] 1. Jeżeli pełnomocnicy zgłoszą więcej niż 10 kandydatów do składu obwodowej komisji wyborczej, konsul powołuje komisję w składzie jedenastoosobowym. Dziesięciu członków komisji konsul wyłania w drodze publicznego losowania kandydatów, a jedną osobę powołuje spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania. O terminie losowania powiadamia się kandydatów w sposób zwyczajowo przyjęty i umożliwia im obecność przy losowaniu.

2. Jeśli liczba zgłoszonych przez pełnomocników kandydatów na członków obwodowej komisji wyborczej jest większa od 5, a mniejsza od 11, konsul powołuje wszystkich zgłoszonych kandydatów w skład obwodowej komisji wyborczej oraz jednego członka komisji spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania.

3. Jeżeli pełnomocnicy zgłoszą mniej niż 6 kandydatów do składu obwodowej komisji wyborczej albo nie zgłoszą żadnego kandydata, konsul powołuje obwodową komisję wyborczą w składzie siedmioosobowym, uwzględniając wszystkie zgłoszone kandydatury, oraz uzupełnia skład o wybranych przez siebie wyborców spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania.

4. Składy obwodowych komisji wyborczych konsul podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Członek obwodowej komisji wyborczej utworzonej za granicą] 1. Funkcja członka obwodowej komisji wyborczej wygasa wskutek śmierci, pisemnego zrzeczenia się członkostwa, odwołania ze składu komisji, utraty prawa wybierania, podpisania zgody na kandydowanie na posła lub senatora bądź objęcia funkcji pełnomocnika wyborczego, finansowego lub męża zaufania.

2. Członek obwodowej komisji wyborczej może być odwołany ze składu komisji w razie nieobecności na pierwszym posiedzeniu i niewyjaśnieniu w terminie dwóch dni przyczyny nieobecności. O wystąpieniu przyczyny uzasadniającej odwołanie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej jest obowiązany powiadomić konsula. Odwołania ze składu komisji dokonuje konsul, który powołał daną komisję.

3. Jeżeli w składzie obwodowej komisji wyborczej pozostało mniej niż 7 osób, konsul uzupełnia jej skład o wybranych przez siebie wyborców spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wejście w życie] [2] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 2 dni od dnia ogłoszenia.

[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 21 maja 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i terminu powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu (Dz.U. Nr 79, poz. 671). Zmiana weszła w życie 5 czerwca 2009 r.

[2] Rozporządzenie wchodzi w życie 20 sierpnia 2001 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00