Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2003 nr 191 poz. 1870
Wersja archiwalna od 2003-11-20 do 2015-11-12
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2003 nr 191 poz. 1870
Wersja archiwalna od 2003-11-20 do 2015-11-12
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o języku polskim oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. poz. 1132) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)

z dnia 15 października 2003 r.

w sprawie Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowych komisji egzaminacyjnych

Na podstawie art. 11d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999, z 2000 r. Nr 29, poz. 358, z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 oraz z 2003 r. Nr 73, poz. 661) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe zadania i regulamin działania Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, zwanej dalej „Komisją”, organizację państwowych komisji egzaminacyjnych, sposób obsługi administracyjnej i finansowej Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych, wysokość wynagrodzenia oraz warunki zwrotu członkom Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych kosztów podróży i pobytu, a także wysokość wynagrodzenia innych osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zadania Komisji] Do zadań Komisji należy:

1) rozstrzyganie spraw wynikających z przeprowadzania egzaminów;

2) przyjmowanie wniosków dotyczących potrzeb w zakresie przeprowadzania egzaminów oraz rozpatrywanie wniosków o zwolnienie z obowiązku zdawania egzaminu;

3) przygotowywanie rocznego harmonogramu egzaminów w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej;

4) wyznaczanie spośród członków państwowych komisji egzaminacyjnych ich przewodniczących;

5) zlecanie przygotowania zadań egzaminacyjnych, testów egzaminacyjnych, analiz i opracowań na potrzeby przeprowadzanych egzaminów;

6) opracowanie kryteriów, od których zależy wysokość wynagrodzenia za przygotowanie zadań, testów, analiz i opracowań, o których mowa w pkt 5;

7) przekazywanie protokołów i innej dokumentacji związanej z egzaminami i ze zwalnianiem z obowiązku zdawania egzaminów do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w celu archiwizacji;

8) składanie rocznych sprawozdań z przebiegu egzaminów i działalności Komisji ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania do dnia 30 stycznia następnego roku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Regulamin działania Komisji] Regulamin działania Komisji stanowi załącznik do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Powołanie państwowych komisji egzaminacyjnych] Państwowe komisje egzaminacyjne powołuje Komisja, określając każdorazowo ich skład, termin i miejsce odbycia egzaminu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Skład państwowej komisji egzaminacyjnej] W skład państwowej komisji egzaminacyjnej wchodzi od 3 do 6 osób, w tym:

1) przewodniczący;

2) członkowie;

3) sekretarz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej] Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjne kieruje jej pracami, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu, w tym za zapewnienie odpowiednich warunków do jego przeprowadzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Obsługa administracyjna i finansowa] Obsługę administracyjną i finansową prac Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych wykonują odpowiednie komórki Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, w ramach wydatków ustalonych na ten cel w jego planie finansowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wynagrodzenie] 1. Przewodniczący Komisji otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 150 % stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta, określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach państwowych, zwanej dalej „stawką”.

2. Sekretarz Komisji otrzymuje za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 40 % stawki.

3. Pozostali członkowie Komisji otrzymują za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 25 % stawki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wynagrodzenie] Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej za każdy dzień udziału w jej posiedzeniach otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 30 % stawki, a pozostali członkowie i sekretarz państwowej komisji egzaminacyjnej – 25 % stawki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wysokość wynagrodzenia osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji] 1. Osobom opracowującym zadania i testy egzaminacyjne przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 300 % stawki.

2. Osobom przygotowującym analizy i opracowania na potrzeby egzaminów przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 250 % stawki.

3. Wysokość wynagrodzenia osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala przewodniczący Komisji w oparciu o kryteria ustalone przez Komisję.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Diety, zwrot kosztów podróży i noclegów] Członkowie Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych w związku z wykonywaniem powierzonych im obowiązków otrzymują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów, a także innych wydatków określonych przez Komisję odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w przepisach regulujących należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju oraz poza jego granicami, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu: K. Łybacka

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działami administracji rządowej – oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

Załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
i Sportu z dnia 15 października 2003 r. (poz. 1870)

REGULAMIN DZIAŁANIA PAŃSTWOWEJ KOMISJI POŚWIADCZANIA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

§ 1.1. W skład Komisji wchodzą przewodniczący i 9 członków.

2. Komisja spośród swoich członków wyznacza zastępcę przewodniczącego i sekretarza.

3. Zakres zadań wiceprzewodniczącego określa przewodniczący Komisji.

4. Sekretarz Komisji zapewnia sprawne funkcjonowanie Komisji i wykonywanie przez nią zadań. Szczegółowy zakres zadań sekretarza określa przewodniczący Komisji.

§ 2. Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy jej obradom, reprezentuje ją na zewnątrz oraz podpisuje uchwały Komisji.

§ 3. Komisja działa na posiedzeniach zwoływanych w razie potrzeby, ale nie rzadziej niż dwa razy w roku. Terminy posiedzeń są ustalane w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

§ 4. Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał, które zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 swojego składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00