Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2004 nr 74 poz. 668
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2009-03-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2004 nr 74 poz. 668
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2009-03-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 6 kwietnia 2004 r.

w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, wzoru deklaracji uproszczonej oraz sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 248, poz. 2099)  

Na podstawie art. 42 ust. 8, art. 55 ust. 3 i art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zgłoszenie o nabyciu wewnątrzwspólnotowym] Podmioty, o których mowa w art. 42 ust. 4 i art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej „ustawą”, dokonują zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Deklaracja uproszczona] Podmioty, o których mowa w art. 42 ust. 4, art. 55 ust. 1, art. 76 ust. 1 i art. 81 ust. 1 ustawy, składają deklarację uproszczoną na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 [1] do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Ewidencja wyrobów akcyzowych] 1. Podmioty, o których mowa w § 1, zwane dalej „prowadzącymi ewidencję”, prowadzą ewidencję wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwanych dalej „wyrobami”, wykazując w niej aktualną ilość nabywanych wyrobów złożonych w miejscu przeznaczonym do ich odbierania oraz kwoty należnej do zapłaty akcyzy.

2. W ewidencji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwanej dalej „ewidencją”, określa się w szczególności:

1) liczbę porządkową;

2) numer i datę zezwolenia (w przypadku niezarejestrowanego handlowca, o którym mowa w art. 42 ust. 4 ustawy);

3) numer i datę zgłoszenia o nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów;

4) datę odbioru wyrobów;

5) dane dotyczące odebranych wyrobów:

a) opis wyrobów zawierający informację o naniesionych znakach akcyzy lub o oznakowaniu poprzez barwienie, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ustawy, oraz o kodzie CN wyrobu,

b) numery identyfikacyjne, liczbę i rodzaj opakowań.

c) ilość wyrobów w jednostkach stosowanych przy wymiarze akcyzy,

d) kwoty należnej do zapłaty akcyzy;

6) dane niezbędne do ustalenia miejsca złożenia wyrobów, w szczególności znaki identyfikacyjne pojemników do składowania wyrobów, w przypadku ich stosowania;

7) ilość i datę wysyłki wyrobów;

8) łączną ilość odebranych wyrobów, według kodów CN, obliczoną narastająco od początku roku kalendarzowego;

9) łączną kwotę należnej do zapłaty akcyzy dla poszczególnych wyrobów, według kodów CN, obliczoną narastająco od początku roku kalendarzowego;

10) łączną ilość wysłanych wyrobów, według kodów CN, obliczoną narastająco od początku roku kalendarzowego.

3. Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala sposób określania w ewidencji danych dotyczących rozliczania ubytków oraz ustalania salda ilościowego wyrobów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wpisanie danych] 1. Wpisanie danych, o których mowa w § 3, do ewidencji powinno nastąpić niezwłocznie po odebraniu lub wysyłce wyrobów, nie później jednak niż następnego dnia po dokonaniu tych czynności.

2. Prowadzący ewidencję jest obowiązany do przekazywania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego wyciągu z ewidencji, w terminie do siódmego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, zawierającego w szczególności:

1) określenie ostatniej liczby porządkowej ewidencji w miesiącu, którego dotyczy wyciąg;

2) opis wyrobów zawierający informację o naniesionych znakach akcyzy lub o oznakowaniu poprzez barwienie, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ustawy, oraz o kodzie CN wyrobu;

3) dane, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 i pkt 8–10.

3. Karty wyciągu powinny być opatrzone podpisem prowadzącego ewidencję.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Formy ewidencji] 1. Ewidencja może być prowadzona:

1) w formie książkowej albo

2) z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.

2. Ewidencję prowadzi się dla okresów obejmujących rok kalendarzowy. Dane w ewidencji wpisuje się chronologicznie.

3. Ewidencje powinny być przechowywane w miejscu odbioru wyrobów określonym w zezwoleniu, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Karty ewidencji] 1. Karty ewidencji prowadzonej w formie książkowej podlegają zszyciu przed rozpoczęciem wypełniania.

2. Zszycie to opatruje się plombą przy użyciu plombownicy stosowanej w celu plombowania ewidencji prowadzonych przez organ celny, a ewidencję opisuje się przez wskazanie liczby kart oraz złożenie podpisu przez właściwego naczelnika urzędu celnego lub osobę przez niego upoważnioną. Karty ewidencji numeruje się kolejno od numeru jeden i opatruje stemplem podmiotu prowadzącego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zastosowanie technik elektronicznego przetwarzania danych] 1. Ewidencja może być prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, pod warunkiem że:

1) prowadzący ewidencję posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego stosowanego do prowadzenia ewidencji;

2) program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów oraz pozwala na drukowanie zapisów i wyciągów, o których mowa w § 4 ust. 2, w porządku chronologicznym.

2. Prowadzący ewidencję, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na elektronicznych nośnikach informacji w sposób chroniący dane przed zatarciem, usunięciem lub zniekształceniem oraz w formie wydruku sporządzanego za okresy jednodniowe. Przepis § 5 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

3. Karty wydruku obejmujące okresy miesięczne podlegają zszyciu. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wzór ewidencji] [2] 1. Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji wzór ewidencji, sposób jej prowadzenia oraz program komputerowy, o którym mowa w § 7 ust.1, powinny zostać uzgodnione z naczelnikiem urzędu celnego i przez niego pisemnie zatwierdzone.

2. Każda zmiana wzoru stosowanej ewidencji, sposobu jej prowadzenia lub programu komputerowego wymaga pisemnego zatwierdzenia przez naczelnika urzędu celnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 6 kwietnia 2004 r. (poz. 668)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, wzoru deklaracji uproszczonej oraz sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych (Dz.U. Nr 248, poz. 2099). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, wzoru deklaracji uproszczonej oraz sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych (Dz.U. Nr 248, poz. 2099) do wyczerpania nakładu, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2006 r., może być stosowany wzór deklaracji określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, wzoru deklaracji uproszczonej oraz sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych (Dz.U. Nr 74, poz. 668), pod warunkiem że podstawy opodatkowania i kwoty podatku zaokrąglone zostaną do pełnych złotych, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

[2] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 maja 2009 r. (Dz.U. Nr 84, poz. 715) § 8 jest zgodny z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 145, poz. 915) oraz z art. 92 ust. 1, art. 2 i art. 217 Konstytucji RP.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00