Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 777
Wersja aktualna od 2014-06-13
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 777
Wersja aktualna od 2014-06-13
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)

z dnia 11 czerwca 2014 r.

w sprawie sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich)

Na podstawie art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1383 oraz z 2014 r. poz. 486) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Sposób przechowywania środków przymusu bezpośredniego] Kajdanki zakładane na ręce, siatki obezwładniające, pałki służbowe, ręczne miotacze substancji obezwładniających oraz przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA przechowuje się w pomieszczeniach znajdujących się w siedzibie straży gminnej (miejskiej), zwanej dalej „strażą”, lub w obiekcie chronionym przez straż. Powinny one być przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Psy służbowe] Psy służbowe utrzymuje się w:

1) obiektach należących do straży lub w innych obiektach przekazanych lub użyczonych straży przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego,

2) miejscu zamieszkania strażnika, jeżeli posiada on niezbędne do tego warunki

– w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej] Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA przechowuje się w sposób przewidziany dla broni palnej i amunicji, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Ewidencjonowanie środków przymusu bezpośredniego] 1. Kajdanki zakładane na ręce, siatki obezwładniające oraz pałki służbowe są ewidencjonowane w książce ewidencji kajdanek zakładanych na ręce, siatek obezwładniających i pałek służbowych.

2. Psy służbowe są ewidencjonowane w książce ewidencji psów służbowych.

3. Książki ewidencji, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierają:

1) nazwę środka przymusu bezpośredniego;

2) datę wpisu do ewidencji i podpis osoby dokonującej wpisu;

3) uwagi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Książka ewidencji] 1. Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA oraz ręczne miotacze substancji obezwładniających są ewidencjonowane w książce ewidencji przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA i ręcznych miotaczy substancji obezwładniających.

2. Książka ewidencji, o której mowa w ust. 1, zawiera:

1) nazwę środka przymusu bezpośredniego;

2) w przypadku przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA – numer i serię tego środka przymusu bezpośredniego;

3) rok produkcji środka przymusu bezpośredniego;

4) datę wpisu do ewidencji i podpis osoby dokonującej wpisu;

5) uwagi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Formy ewidencji] Ewidencje, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 1, mogą być prowadzone w postaci papierowej lub elektronicznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Prowadzenie i przechowywanie książek ewidencji] Książki ewidencji, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 1, prowadzi i przechowuje komendant straży lub upoważniony przez niego pracownik straży.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Ewidencjonowanie przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej] Środek przymusu bezpośredniego, o którym mowa w § 4, ewidencjonuje się w sposób przewidziany dla broni palnej i amunicji, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Spraw Wewnętrznych: wz. P. Stachańczyk

1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu dokumentowania faktu użycia środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 220, poz. 1719).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00