Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2240
Wersja aktualna od 2018-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2240
Wersja aktualna od 2018-12-31
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII1)

z dnia 8 listopada 2018 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali

Na podstawie art. 23715 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000, 1076, 1608, 1629 i 2215) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] 1. Rozporządzenie określa przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali dotyczące:

1) identyfikowania tych przedmiotów;

2) postępowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia obecności tych przedmiotów w złomie metali.

2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do:

1) pracodawców wytwarzających złom metali;

2) pracodawców zajmujących się zbieraniem, magazynowaniem, transportem, przetwórstwem, sortowaniem, skupem lub sprzedażą złomu metali;

3) pracowników wykonujących prace wymienione w pkt 1 i 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) przedmiotach niebezpiecznych – należy przez to rozumieć przedmioty wybuchowe, a także inne urządzenia i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości, zawartość lub skład chemiczny stwarzają niebezpieczeństwo, w szczególności przez:

a) właściwości łatwopalne,

b) działanie stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka pod względem toksyczności ostrej lub działanie rakotwórcze,

c) niebezpieczną dla zdrowia człowieka emisję promieniowania jonizującego przez substancje promieniotwórcze,

d) działanie żrące;

2) przedmiotach wybuchowych – należy przez to rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe stwarzają niebezpieczeństwo w przypadku poddania ich działaniu wysokiej temperatury lub przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, w szczególności przy ich poruszaniu, rzucaniu, czy jakiejkolwiek przy nich manipulacji;

3) złomie metali – należy przez to rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części, które nie nadają się do dalszego używania zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, a także odpady poprodukcyjne powstające w procesach wytwarzania wyrobów z metali.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Ocena ryzyka] 1. Pracodawca dokonuje oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w związku ze złomem metali znajdującym się na terenie zakładu pracy lub w miejscu przez niego wyznaczonym, w tym z zagrożeniami związanymi ze złomem metali dostarczanym do zakładu pracy, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23715 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

2. Pracodawca:

1) przeprowadza bieżącą kontrolę złomu metali w celu stwierdzenia, czy nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne oraz czy wszelkiego rodzaju zamknięte lub częściowo zamknięte pojemniki, naczynia, zamknięte rury o nieznanej zawartości i pochodzeniu, zbiorniki pod ciśnieniem rozumiane jako różnego rodzaju gaśnice, butle ciśnieniowe, pojemniki z aerozolami zostały przygotowane do złomowania, z uwzględnieniem dokonanej oceny ryzyka, o której mowa w ust. 1;

2) w przypadku braku możliwości identyfikacji przedmiotów o nieznanych właściwościach lub pochodzeniu, jeżeli jest to podyktowane względami ochrony życia i zdrowia pracowników, wykorzystuje wiedzę specjalistów spoza zakładu pracy, reprezentujących odpowiednie dziedziny nauki i gałęzie przemysłu.

3. Kontrola, o której mowa w ust. 2 pkt 1, polega na dokonaniu oględzin poszczególnych przedmiotów zaliczonych do złomu metali wyłącznie przez pracowników wyznaczonych przez pracodawcę, którzy posiadają niezbędną przy wykonywaniu tego rodzaju pracy wiedzę i doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zapewnienie przeprowadzenia kontroli] 1. Pracodawca zapewnia przeprowadzenie kontroli, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 1:

1) przed wysyłką złomu metali;

2) przy odbiorze złomu metali dostarczonego do zakładu pracy.

2. Z przeprowadzonej kontroli jest sporządzany protokół stwierdzający, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty niebezpieczne. Kopię protokołu przekazuje się odpowiednio do dostawcy lub odbiorcy przesyłki.

3. Paczki, kontenery i inne opakowania ze złomem metali, przygotowane do wysyłki, zaopatruje się w widoczne i czytelne napisy o treści: „ZŁOM METALI – NIE ZAWIERA PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Załadunek lub rozładunek złomu metali] Załadunek lub rozładunek złomu metali przeprowadza się przy zastosowaniu zasad i środków ostrożności określonych w instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy, opracowanej przez pracodawcę ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń występujących podczas wykonywania tego rodzaju prac.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Zapewnienie przeprowadzenia kontroli] 1. Pracodawca zajmujący się przetwórstwem złomu metali zapewnia przeprowadzenie kontroli, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 1, bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia.

2. Zabronione jest przekazywanie złomu metali do dalszego jego przetworzenia bez kontroli, o której mowa w ust. 1, a także upewnienia się że nie zawiera on przedmiotów niebezpiecznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Stwierdzenie lub podejrzenie obecności przedmiotu niebezpiecznego] 1. W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia, że w złomie metali znajduje się przedmiot niebezpieczny, niezwłocznie powiadamia się o tym fakcie bezpośredniego przełożonego.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, złom metali pozostawia się na miejscu do czasu dokonania jego szczegółowych oględzin przez specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w ust. 4.

3. Pracodawca uniemożliwia dostęp do złomu metali, o którym mowa w ust. 1, osobom nieuprawnionym.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pracodawca zawiadamia Policję lub Państwową Straż Pożarną oraz w razie konieczności – Państwową Inspekcję Sanitarną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Czynności podejmowane przez pracodawcę do czasu przybycia specjalistów] Do czasu przybycia specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w § 7 ust. 4, pracodawca niezwłocznie:

1) powiadamia o zaistniałej sytuacji wszystkie osoby, które są lub mogą być narażone na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwa, w tym o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach w celu zapewnienia bezpieczeństwa;

2) zapewnia bezpieczną ewakuację wszystkich narażonych na niebezpieczeństwo osób do wyznaczonych miejsc, jeżeli jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali (Dz. U. z 2000 r. poz. 36).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii: J. Emilewicz


1) Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00