Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1458
Wersja aktualna od 2021-08-12
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1458
Wersja aktualna od 2021-08-12
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 29 lipca 2021 r.

w sprawie trybu, sposobu i warunków wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych, na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w stosunku do pracowników tych jednostek oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej] Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej:

1) na terenie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych,

2) na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,

3) w stosunku do pracowników jednostek, o których mowa w pkt 1, oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa

- wykonuje właściwy rzeczowo i miejscowo państwowy inspektor sanitarny, zwany dalej "właściwym państwowym inspektorem sanitarnym".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wykaz dokumentów uprawniających do wykonywania wyznaczonych zadań] 1. Dokumentami uprawniającymi do wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów oraz w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy, o których mowa w § 1, są:

1) legitymacja służbowa pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej, w przypadku państwowego inspektora sanitarnego;

2) legitymacja służbowa pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz upoważnienie państwowego inspektora sanitarnego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, upoważniają do:

1) wstępu na teren urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2;

2) uzyskania przepustki uprawniającej do wstępu na teren urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2;

3) uzyskania przepustki, po okazaniu odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa, uprawniającej do wstępu na teren urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, gdzie są przetwarzane informacje niejawne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zasady dotyczące przeprowadzania kontroli] 1. Przeprowadzanie kontroli na terenie urzędu, jednostek organizacyjnych lub podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, zwanych dalej "jednostką kontrolowaną", oraz w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy, o których mowa w § 1, następuje po uprzednim pisemnym zawiadomieniu kierownika tej jednostki.

2. Zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje właściwy państwowy inspektor sanitarny, nie później niż w terminie 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kontroli.

3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) oznaczenie właściwego państwowego inspektora sanitarnego;

2) datę i miejsce wystawienia;

3) oznaczenie jednostki kontrolowanej;

4) termin rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli;

5) wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;

6) imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe pracowników przeprowadzających kontrolę;

7) podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.

4. W przypadku wystąpienia zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu pracowników oraz funkcjonariuszy lub mogących spowodować zagrożenie stanu sanitarnohigienicznego jednostki kontrolowanej kontrola jest przeprowadzana bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2.

5. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się, w przypadku gdy kontrola jest przeprowadzana na podstawie ratyfikowanej umowy międzynarodowej albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wymóg przeprowadzania kontroli w obecności podmiotu reprezentującego jednostkę kontrolowaną] 1. Kontrola odbywa się w obecności kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika lub funkcjonariusza.

2. Pracownicy przeprowadzający kontrolę zapoznają się z przepisami porządkowymi obowiązującymi w jednostce kontrolowanej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Sporządzanie protokołu po zakończeniu kontroli] Po zakończeniu kontroli pracownicy przeprowadzający kontrolę sporządzają protokół w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Potwierdzenie bądź odmowa potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w protokole] 1. Po sporządzeniu protokołu kierownik jednostki kontrolowanej lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz potwierdza podpisem w protokole stan faktyczny lub odmawia potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w tym protokole.

2. W przypadku odmowy kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika lub funkcjonariusza potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w protokole pracownicy przeprowadzający kontrolę zamieszczają w protokole informację o takiej odmowie.

3. Kierownik jednostki kontrolowanej lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz ma prawo zgłoszenia do właściwego państwowego inspektora sanitarnego w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu umotywowanych zastrzeżeń do treści protokołu oraz sposobu przeprowadzenia kontroli.

4. Właściwy państwowy inspektor sanitarny informuje w formie pisemnej kierownika jednostki kontrolowanej o uwzględnieniu zastrzeżeń w całości lub w części albo o ich nieuwzględnieniu, ze wskazaniem przyczyn nieuwzględnienia zastrzeżeń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Zdrowia: wz. W. Kraska


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 411), które utraciło moc z dniem 1 czerwca 2021 r. zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 322 i 374).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00