Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 326 str. 3
Wersja aktualna od 2010-12-30
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 326 str. 3
Wersja aktualna od 2010-12-30
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1157/2010

z dnia 9 grudnia 2010 r.

w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do wykazu dodatkowych zmiennych obowiązkowych na 2012  r. odnoszących się do warunków mieszkaniowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) (1) w szczególności jego art. 15 ust. 2 lit. f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 ustanowiło wspólne ramy dla systematycznego tworzenia europejskich statystyk w zakresie dochodów i warunków życia zawierających porównywalne i aktualne dane przekrojowe oraz dane dotyczące zmian w czasie w zakresie poziomu i zróżnicowania dochodów, ubóstwa oraz wykluczenia społecznego na poziomie krajowym i na poziomie Unii Europejskiej.

(2) Zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 niezbędne jest wprowadzenie środków wykonawczych w odniesieniu do wykazu obowiązkowych dodatkowych obszarów tematycznych i zmiennych, który ma być corocznie uwzględniany w części przekrojowej EU-SILC. Należy ustalić wykaz dodatkowych zmiennych obowiązkowych, który będzie włączony do modułu dotyczącego warunków mieszkaniowych w 2012 r. Powinien on również zawierać kody i definicje zmiennych.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Wykaz dodatkowych zmiennych obowiązkowych, wraz z kodami i definicjami zmiennych dla modułu 2012 dotyczącego warunków mieszkaniowych, który zostanie uwzględniony w części przekrojowej europejskich statystyk w zakresie dochodów i warunków życia (EU-SILC), jest zgodny z treścią załącznika.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie 20. dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 grudnia 2010 r.

W imieniu Komisji
Jose Manuel BARROSO
Przewodniczący

(1) Dz.U L 165 z 3.7.2003, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące jednostki, sposoby zbierania danych, okresy odniesienia i definicje:

1. Jednostka

Zmienne obowiązkowe odnoszą się do dwóch rodzajów jednostek:

Gospodarstw domowych: wszystkie zmienne z wyjątkiem odnoszących się do „zmiany mieszkania”.

Poszczególnych osób: zmienne odnoszące się do „zmiany mieszkania” .

2. Sposób zbierania danych

W przypadku zmiennych dotyczących całego gospodarstwa domowego (sekcja 1 w poniższym wykazie) dane gromadzone są za pomocą osobistego wywiadu z respondentem z gospodarstwa domowego.

W przypadku zmiennych dotyczących poszczególnych osób (sekcja 2 w poniższym wykazie) dane gromadzone są za pomocą osobistego wywiadu z wszystkimi aktualnymi członkami gospodarstwa domowego w wieku co najmniej 16 lat bądź, w stosownych przypadkach, z wybranym respondentem z gospodarstwa domowego.

W związku z naturą zbieranych informacji dopuszcza się jedynie wywiady bezpośrednie (wyjątkowo zezwala się na wywiady zastępcze w przypadku tymczasowej nieobecności danej osoby lub niemożności udzielenia przez nią wywiadu) lub wyciągi informacji z rejestrów.

3. Okres odniesienia

Zmienne obowiązkowe odnoszą się do czterech rodzajów okresów odniesienia:

Zazwyczaj: Zwykły okres zimowy/letni na obszarze, gdzie znajduje się mieszkanie (w przypadku zmiennych „mieszkanie dostatecznie ciepłe w zimie” i „mieszkanie dostatecznie chłodne w lecie”).

Ostatnie pięć lat (wszystkie zmienne z wyjątkiem odnoszących się do „zmiany mieszkania”). Odnosi się do pięciu lat poprzedzających datę wywiadu.

Następne sześć miesięcy (zmienne odnoszące się do „ ryzyka zmiany mieszkania”). Odnosi się do sześciu miesięcy następujących po dacie wywiadu.

Bieżący (wszystkie pozostałe zmienne).

4. Definicje

(1) Instalacje i urządzenia w mieszkaniu

(a) Instalacje elektryczne: przewody, kontakty, gniazdka i inne stałe instalacje elektryczne w mieszkaniu.

(b) Instalacje wodno-kanalizacyjne: rury, krany, kanalizacja i odpływy wodne.

(c) Ogrzewanie centralne lub podobne: uważa się, że lokal mieszkalny jest centralnie ogrzewany, jeżeli ogrzewanie dostarczane jest z komunalnej sieci grzewczej lub z instalacji grzewczej zamontowanej w budynku lub w lokalu mieszkalnym, bez względu na źródło energii. Powyższe obejmuje zainstalowane grzejniki elektryczne, zainstalowane grzejniki gazowe i tym podobne. Ogrzewanie powinno być dostępne w większości pokojów.

(d) Inne rodzaje zainstalowanego ogrzewania: uważa się, że lokal mieszkalny ogrzewany jest „innym rodzajem zainstalowanego ogrzewania”, jeżeli ogrzewanie nie jest uznawane za „ogrzewanie centralne lub podobne”. Powyższe obejmuje piece, grzejniki, kominki i podobne (w tym zainstalowane urządzenia klimatyzacyjne używane jako urządzenia grzewcze).

(e) Inne rodzaje ogrzewania nie zainstalowanego: brak zainstalowanego systemu ogrzewania lub urządzenia grzewczego. Mieszkanie może jednak być wyposażone w przenośne urządzenia grzewcze, w tym przenośne urządzenia klimatyzacyjne używane do ogrzewania.

(f) Odpowiednie: wystarczające do zaspokojenia ogólnych wymagań/potrzeb danego gospodarstwa domowego. Instalację stale zepsutą traktuje się jak brak instalacji. Za instalacje nieodpowiednie można uważać: instalacje w złym stanie, instalacje niebezpieczne, instalacje psujące się regularnie, nieposiadające wystarczającej mocy elektrycznej lub ciśnienia umożliwiającego korzystanie z wody, wodę nienadającą się do spożycia lub instalację, do której dostęp jest ograniczony. Krótkotrwałe, drobne usterki, takie jak zablokowanie odpływu wody nie oznaczają, że instalacja jest nieodpowiednia.

(2) Dostępność podstawowych usług

(a) Dostępność: kategoria ta odnosi się do usług, z których korzystają gospodarstwa domowe z uwzględnieniem warunków finansowych, fizycznych, technicznych i zdrowotnych.

(b) Dostępność usług powinna być oceniana z punktu widzenia fizycznych i technicznych warunków dostępu oraz godzin otwarcia, lecz nie w kategoriach jakości, ceny i podobnych aspektów. Zgodnie z powyższym dostępność powinna się odnosić do obiektywnej i fizycznej rzeczywistości. Nie powinno się jej oceniać na podstawie subiektywnych odczuć.

(c) Dostępność należy oceniać w odniesieniu do usług, z których dane gospodarstwo domowe rzeczywiście korzysta. Jeśli dane gospodarstwo domowe nie korzysta z usługi, należy zaznaczyć opcję -2 „Nie dotyczy”.

(d) Dostępność fizyczną należy oceniać z punktu widzenia odległości, a także, na przykład w przypadku respondentów niepełnosprawnych fizycznie, biorąc pod uwagę infrastrukturę i sprzęt.

(e) Ocena powinna także obejmować dostępność usług bankowych przez telefon lub internet, jeśli gospodarstwo domowe rzeczywiście z nich korzysta.

(f) Uwzględnić należy także usługi świadczone w domu, jeśli gospodarstwo domowe rzeczywiście z nich korzysta. Dostępność usług należy zatem oceniać bez względu na sposób korzystania z nich w danym gospodarstwie domowym.

(g) Dostępność należy rozpatrywać na poziomie gospodarstwa domowego: trudności w dostępie powinny być oceniane z punktu widzenia całego gospodarstwa domowego. Jeśli respondent nie korzysta z usługi, ale korzystają z niej inni członkowie gospodarstwa domowego, wówczas respondent powinien ocenić dostępność z ich punktu widzenia.

(h) Jeśli jeden członek gospodarstwa domowego jest niepełnosprawny, ale inny członek może za niego z łatwością skorzystać z usługi, i dostępność usługi nie stanowi żadnego problemu dla gospodarstwa domowego, to znaczy nie jest dla tego gospodarstwa żadnym obciążeniem, wówczas usługa jest uznana za łatwo dostępną dla gospodarstwa domowego.

(i) Z drugiej strony, jeśli jeden członek gospodarstwa domowego jest niepełnosprawny i nie ma dostępu do usługi (której potrzebuje osobiście), a gospodarstwo domowe nie ma możliwości, aby mu w tym pomóc (np. żaden inny członek nie może go z łatwością w tym wyręczyć), lub jest to dla gospodarstwa domowego rzeczywistym obciążeniem, wówczas usługa jest uznana za trudno dostępną dla gospodarstwa domowego.

(j) Usługi handlu detalicznego w zakresie produktów spożywczych: usługi pozwalające zaspokoić większość codziennych potrzeb.

(k) Usługi bankowe: wypłacanie gotówki, przelewanie środków pieniężnych oraz płacenie rachunków.

(l) Usługi pocztowe: wysyłanie i otrzymywanie przesyłek listowych i paczek.

(m) Transport publiczny: autobus, metro, tramwaj i podobne.

(n) Usługi podstawowej opieki zdrowotnej: lekarz ogólny, przychodnia lub podobne.

(o) Szkoły obowiązkowe: jeżeli więcej niż jedno dziecko w danym gospodarstwie domowym uczęszcza do szkoły obowiązkowej, respondent powinien wziąć pod uwagę szkołę, do której dostęp sprawia największe trudności.

5. Przekazywanie danych

Dodatkowe zmienne obowiązkowe są przekazywane do Eurostatu w plikach „Dane dotyczące gospodarstw domowych” (plik H) oraz „Dane osobowe” (plik P) po przekazaniu podstawowych zmiennych obowiązkowych.


OBSZARY TEMATYCZNE I WYKAZ ZMIENNYCH OBOWIĄZKOWYCH
Moduł 2012 Warunki mieszkaniowe
Nazwa zmiennej Kod Zmienna obowiązkowa
1. POZYCJE DOTYCZĄCE CAŁEGO GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Powierzchnia mieszkania
HC010
1
2
Niedobór powierzchni mieszkaniowej
Tak
Nie
HC010_F 1
-1
Podano dane
Brak danych
HC020 Wielkość mieszkania w metrach kwadratowych
0-999 metrów kwadratowych
HC020_ F 1
-1
Podano dane
Brak danych
Instalacje i urządzenia w mieszkaniu
HC030
1
2
Odpowiednie instalacje elektryczne
Tak
Nie
HC030_ F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (brak instalacji elektrycznej)
HC040
1
2
Odpowiednie instalacje wodno-kanalizacyjne
Tak
Nie
HC040_F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (brak instalacji wodno-kanalizacyjnej)
HC050
1
2
3
4
Mieszkanie wyposażone w urządzenia ogrzewające
Tak - ogrzewanie centralne lub podobne
Tak - inne rodzaje zainstalowanego ogrzewania
Tak - inne rodzaje ogrzewania nie zainstalowanego
Nie - brak ogrzewania
HC050_F 1
-1
Podano dane
Brak danych
HC060
1
2
Mieszkanie dostatecznie cieple w zimie
Tak
Nie
HC060_ F 1
-1
Podano dane
Brak danych
HC070
1
2
Mieszkanie dostatecznie chłodne w lecie
Tak
Nie
HC070_ F 3
-1
Podano dane
Brak danych
Ogólne zadowolenie z mieszkania
HC080
1
2
3
4
Ogólne zadowolenie z mieszkania
Bardzo niezadowolony
Niezadowolony
Zadowolony
Bardzo zadowolony
HC080_ F 1
-1
Podano dane
Brak danych
Dostępność podstawowych usług
HC090
1
2
3
4
Dostępność usług handlu detalicznego w zakresie produktów spożywczych
Z wielkimi trudnościami
Z pewnymi trudnościami
Łatwa
Bardzo łatwa
HC090_ F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (gospodarstwo domowe nie korzysta z tego rodzaju usług)
HC100
1
2
3
4
Dostępność podstawowych usług bankowych
Z wielkimi trudnościami
Z pewnymi trudnościami
Łatwa
Bardzo łatwa
HC100_ F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (gospodarstwo domowe nie korzysta z tego rodzaju usług)
HC110
1
2
3
4
Dostępność usług pocztowych
Z wielkimi trudnościami
Z pewnymi trudnościami
Łatwa
Bardzo łatwa
HC110_ F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (gospodarstwo domowe nie korzysta z tego rodzaju usług)
HC120
1
2
3
4
Dostępność transportu publicznego
Z wielkimi trudnościami
Z pewnymi trudnościami
Łatwa
Bardzo łatwa
HC120_F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (gospodarstwo domowe nie korzysta z tego rodzaju usług)
HC130
1
2
3
4
Dostępność usług podstawowej opieki zdrowotnej
Z wielkimi trudnościami
Z pewnymi trudnościami
Łatwa
Bardzo łatwa
HC130_ F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (gospodarstwo domowe nie korzysta z tego rodzaju usług)
HC140
1
2
3
4
Dostępność szkoły obowiązkowej
Z wielkimi trudnościami
Z pewnymi trudnościami
Łatwa
Bardzo łatwa
HC140_ F
1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (gospodarstwo domowe nie korzysta z tego rodzaju usług)
Ryzyko zmiany mieszkania
HC150
1
2
3
Bezpośrednie ryzyko zmiany mieszkania
Tak - gospodarstwo domowe będzie zmuszone do opuszczenia mieszkania
Tak - gospodarstwo domowe planuje zmianę mieszkania
Nie - gospodarstwo domowe nie spodziewa się zmiany mieszkania
HC150_F 1
-1
Podano dane
Brak danych
HC160

1
2
3
4
5
Główne przyczyny, dla których gospodarstwo domowe spodziewa się, że będzie zmuszone do opuszczenia mieszkania
Właściciel mieszkania wypowiedział lub wypowie umowę najmu
Właściciel mieszkania wypowiedział lub wypowie wynajem wobec braku formalnej umowy
Eksmisja
Trudności finansowe
Inne przyczyny
HC160_F 1
-1
-2
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (HC 150 = 2 lub 3)
2. POZYCJE DOTYCZĄCE POSZCZEGÓLNYCH OSÓB
Zmiana mieszkania
PCI 70
1
2
Zmiana mieszkania
Tak
Nie
PC170_F 1
-1
-3
Podano dane
Brak danych
Respondent niewybrany
PC180
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Główny powód zmiany mieszkania
Powody rodzinne
Powody zawodowe
Powody związane z nauką
Eksmisja
Właściciel mieszkania nie przedłużył umowy
Chęć zmiany tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania
Powody związane z dotychczasowym mieszkaniem
Powody związane z okolicą, w której znajduje się mieszkanie
Powody finansowe
Inne powody
PC180_ F 1
-1
-2
-3
Podano dane
Brak danych
Nie dotyczy (PCI70 = 2)
Respondent niewybrany
* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00