Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 63 str. 7
Wersja archiwalna od 2013-02-20 do 2018-02-20
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 63 str. 7
Wersja archiwalna od 2013-02-20 do 2018-02-20
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

UMOWA

między rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Unią Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych

Rząd STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI i UNIA EUROPEJSKA, zwane dalej „Stronami”,

DĄŻĄC do maksymalizacji oszczędności energii i korzyści dla środowiska poprzez stymulowanie podaży i popytu na produkty energooszczędne,

UWZGLĘDNIAJĄC Umowę między rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Wspólnotą Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych zawartą w dniu 20 grudnia 2006 r. oraz załączniki do tej umowy, z późniejszymi zmianami (zwaną dalej „umową z 2006 r.”),

ZADOWOLONE z postępów dokonanych w wyniku umowy z 2006 r.,

PRZEKONANE, że kontynuacja wspólnych wysiłków w związku z programem ENERGY STAR pozwoli osiągnąć dodatkowe korzyści,

UZGADNIAJĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł I

Zasady ogólne

1. Strony wykorzystują wspólny zestaw specyfikacji efektywności energetycznej oraz wspólne logo do celów ustanowienia jednolitych celów dla producentów, maksymalizując w ten sposób efekty ich indywidualnych wysiłków w zakresie podaży i popytu na produkty tego typu.

2. Strony wykorzystują wspólne logo do celów identyfikacji zakwalifikowanych typów produktów efektywnych energetycznie, wymienionych w załączniku C.

3. Strony zapewniają, aby wspólne specyfikacje zachęcały do kontynuowania poprawy w zakresie efektywności, uwzględniając najbardziej zaawansowane na rynku rozwiązania technicznie.

4. Wspólne specyfikacje mają na celu objęcie nie więcej niż 25 % najbardziej energooszczędnych modeli, dla których w chwili opracowywania specyfikacji dostępne są dane, uwzględniając jednocześnie inne czynniki.

5. Strony starają się zapewnić, aby konsumenci mieli możliwość rozpoznania efektywnych produktów na rynku na podstawie etykiety.

Artykuł II

Związek z umową z 2006 r.

Niniejsza Umowa zastępuje w całości umowę z 2006 r.

Artykuł III

Definicje

Do celów niniejszej Umowy:

a) „ENERGY STAR” oznacza znak usługowy wskazany w załączniku A i będący własnością Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych („U.S. EPA”);

b) „wspólne logo” oznacza znak certyfikacji wskazany w załączniku A i będący własnością U.S. EPA;

c) „znaki ENERGY STAR” oznaczają znak usługowy „ENERGY STAR” i wspólne logo, a także każdą wersję tych znaków, jaka może zostać opracowana lub zmieniona przez podmioty zarządzające lub uczestników programu w rozumieniu niniejszej Umowy, w tym znak i oznaczenie zawarte w załączniku A do niniejszej Umowy;

d) „program znakowania ENERGY STAR” oznacza program zarządzany przez dany podmiot zarządzający, wykorzystujący wspólne specyfikacje efektywności energetycznej, znaki i wytyczne, jakie będą stosowane do oznaczonych typów produktów;

e) „uczestnicy programu” oznaczają producentów, sprzedawców lub podmioty odsprzedające, którzy sprzedają określone energooszczędne produkty zgodne ze specyfikacjami i którzy zdecydowali się na uczestnictwo w programie znakowania ENERGY STAR poprzez zarejestrowanie się lub zawarcie odpowiedniej umowy z podmiotem zarządzającym którejkolwiek ze Stron;

f) „wspólne specyfikacje” oznaczają wymogi dotyczące efektywności energetycznej i parametrów eksploatacyjnych, obejmujące metody badania wymienione w załączniku C, stosowane przez podmioty zarządzające i uczestników programu w celu określenia kwalifikacji energooszczędnych produktów do wspólnego logo;

g) „certyfikacja zewnętrzna” oznacza zbiór procedur w ramach programu ENERGY STAR Stanów Zjednoczonych Ameryki, stosowany przez niezależną organizację w celu zapewnienia zgodności produktów z wymogami programu ENERGY STAR. Procedury te obejmują prowadzenie badań w laboratorium spełniającym międzynarodowe normy w zakresie jakości i kompetencji. Procedury te obejmują również wymóg przeglądu dokumentacji w celu ustalenia kwalifikowalności do ENERGY STAR oraz ciągłą weryfikację w celu zapewnienia stałej zgodności;

h) „certyfikacja własna” oznacza zbiór procedur w zakresie kwalifikacji produktów w ramach programu ENERGY STAR Unii Europejskiej, gdzie uczestnik programu zapewnia, aby zarejestrowany produkt spełniał wymogi wszystkich stosownych przepisów odpowiednich wspólnych specyfikacji i oświadcza, że produkt ten je spełnia.

Artykuł IV

Podmioty zarządzające

Każda Strona niniejszym wyznacza podmiot zarządzający, który jest odpowiedzialny za wykonanie niniejszej Umowy („podmioty zarządzające”). Unia Europejska wyznacza Komisję Unii Europejskiej („Komisja”) jako swój podmiot zarządzający. Stany Zjednoczone Ameryki wyznaczają U.S. EPA jako swój podmiot zarządzający.

Artykuł V

Zarządzanie programem znakowania ENERGY STAR

1. Każdy z podmiotów zarządzających zarządza programem znakowania ENERGY STAR energooszczędnych typów produktów wymienionych w załączniku C, z zastrzeżeniem warunków ustalonych w niniejszej Umowie. Zarządzanie programem obejmuje rejestrację uczestników programu na zasadzie dobrowolności, prowadzenie wykazów uczestników programu i produktów spełniających wymogi oraz egzekwowanie wytycznych dotyczących stosowania nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo, wymienionych w załączniku B.

2. Program znakowania ENERGY STAR wykorzystuje wspólne specyfikacje wymienione w załączniku C.

3. W zakresie, w jakim każdy z podmiotów zarządzających podejmuje efektywne środki służące edukacji konsumentów na temat znaków ENERGY STAR, dokonuje tego zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stosowania nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo, wymienionymi w załączniku B.

4. Każdy z podmiotów zarządzających ponosi wydatki z tytułu wszystkich swoich działań na mocy niniejszej Umowy.

Artykuł VI

Uczestnictwo w programie znakowania ENERGY STAR

1. Podmioty zarządzające umożliwiają każdemu producentowi, sprzedawcy lub podmiotowi odsprzedającemu uczestnictwo w programie znakowania ENERGY STAR poprzez zarejestrowanie się jako uczestnik programu.

2. Podmioty zarządzające umożliwiają uczestnikom programu wykorzystywanie wspólnego logo w celu identyfikacji zakwalifikowanych produktów, które zostały poddane testom w ich własnych laboratoriach lub w niezależnych laboratoriach i które są zgodne ze wspólnymi specyfikacjami określonymi w załączniku C. W przypadku produktów wprowadzanych do obrotu jedynie na rynku UE, podmiot zarządzający umożliwia uczestnikom programu certyfikację własną zakwalifikowanych produktów. W przypadku produktów wprowadzanych do obrotu na rynku USA, podmiot zarządzający wymaga, aby uczestnicy programu spełnili wymóg certyfikacji zewnętrznej określony w zmienionych zobowiązaniach partnerskich USA.

3. Każdy z podmiotów zarządzających prowadzi i udostępnia drugiemu podmiotowi wykaz wszystkich uczestników programu i produktów kwalifikujących się do stosowania wspólnego logo na jego terytorium.

4. Niezależnie od procedur określonych w ust. 2 (certyfikacja własna dla produktów wprowadzanych do obrotu na rynku UE i certyfikacja zewnętrzna dla produktów wprowadzanych do obrotu na rynku USA), każdy z podmiotów zarządzających zastrzega sobie prawo zbadania lub dokonania innego przeglądu produktów, które są lub były sprzedawane na jego terytorium (na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej w przypadku Komisji) w celu ustalenia, czy produkty były certyfikowane zgodnie ze wspólnymi specyfikacjami określonymi w załączniku C. Podmioty zarządzające kontaktują się ze sobą i w pełni ze sobą współpracują w celu zapewnienia, aby wszystkie produkty opatrzone wspólnym logo były zgodne ze wspólnymi specyfikacjami określonymi w załączniku C.

Artykuł VII

Koordynacja programu między Stronami

1. Na potrzeby dokonywania przeglądu wykonania niniejszej Umowy Strony ustanawiają komisję techniczną, złożoną z przedstawicieli swoich odpowiednich podmiotów zarządzających.

2. W miarę możliwości, komisja techniczna zbiera się corocznie oraz przeprowadza konsultacje na żądanie jednego z podmiotów zarządzających w celu dokonania przeglądu działalności i zarządzania programem znakowania ENERGY STAR, wspólnych specyfikacji określonych w załączniku C, zakresu produktów, jak również postępów w osiąganiu celów niniejszej Umowy.

3. Strony trzecie (łącznie z przedstawicielami innych rządów lub sektora przemysłowego) mogą brać udział w posiedzeniach komisji technicznej w charakterze obserwatorów, chyba że oba podmioty zarządzające uzgodniły inaczej.

Artykuł VIII

Rejestracja znaków ENERGY STAR

1. U.S. EPA, jako właściciel znaków ENERGY STAR, zarejestrowała je w Unii Europejskiej jako wspólnotowe znaki towarowe. Komisja nie może zabiegać o rejestrację ani uzyskać rejestracji znaków ENERGY STAR lub jakichkolwiek odmian tych znaków w żadnym państwie.

2. U.S. EPA zobowiązuje się nie uznawać za naruszenie praw do tych znaków użycia przez Komisję lub autoryzowanego użycia przez uczestnika programu zarejestrowanego przez Komisję, znaków ENERGY STAR zgodnie z warunkami niniejszej Umowy.

Artykuł IX

Egzekwowanie i brak zgodności

1. W celu ochrony znaków ENERGY STAR każdy z podmiotów zarządzających zapewnia właściwe stosowanie znaków ENERGY STAR na swoim terytorium (na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej w przypadku Komisji). Każdy z podmiotów zarządzających zapewnia, aby znaki ENERGY STAR stosowane były tylko w formie widniejącej w załączniku A oraz wyłącznie na zakwalifikowanych produktach. Każdy z podmiotów zarządzających zapewnia, aby znaki ENERGY STAR były stosowane wyłącznie w sposób określony w wytycznych dotyczących stosowania nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo, określonych w załączniku B.

2. Każdy z podmiotów zarządzających zapewnia, aby podjęto niezwłoczne i właściwe działania wobec uczestników programu w każdym przypadku, gdy podmiot ów posiada wiedzę o tym, że uczestnik programu wykorzystał naruszający postanowienia znak lub że umieścił znak ENERGY STAR na produkcie, który nie jest zgodny ze wspólnymi specyfikacjami określonymi w załączniku C. Takie działania obejmują między innymi:

a) poinformowanie uczestnika programu na piśmie o nieprzestrzeganiu przez niego warunków programu znakowania ENERGY STAR;

b) opracowanie planu zmierzającego do osiągnięcia zgodności za pośrednictwem konsultacji; oraz

c) w stosownych przypadkach, jeżeli nie można doprowadzić do osiągnięcia zgodności, wypowiedzenie rejestracji uczestnika programu.

3. Każdy z podmiotów zarządzających zapewnia, aby podjęto wszelkie uzasadnione działania zmierzające do zakończenia nieuprawnionego stosowania znaków ENERGY STAR lub stosowania znaku naruszającego postanowienia przez podmiot niebędący uczestnikiem programu. Takie działania obejmują między innymi:

a) poinformowanie podmiotu wykorzystującego znaki ENERGY STAR o wymogach programu znakowania ENERGY STAR oraz o wytycznych dotyczących stosowania nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo; oraz

b) w stosownych przypadkach, zachęcanie tego podmiotu do zostania uczestnikiem programu oraz zarejestrowania kwalifikujących się produktów.

4. Każdy z podmiotów zarządzających niezwłocznie powiadamia podmiot zarządzający drugiej Strony o wszelkich naruszeniach znaków ENERGY STAR na terytorium drugiej Strony, jak również o podjętych ewentualnie działaniach wstępnych mających na celu wyeliminowanie takich naruszeń.

5. Jeżeli w wyniku działań wymienionych w ust. 2 i 3 nie udało się osiągnąć zgodności, UE zobowiązuje swoje państwa członkowskie do pełnej współpracy i konsultacji z podmiotem zarządzającym oraz do podjęcia wszelkich niezbędnych środków, w tym środków prawnych, w celu wyeliminowania wszelkich przypadków braku zgodności i nieautoryzowanego stosowania znaków ENERGY STAR.

Artykuł X

Procedury wprowadzania zmian w Umowie i dodawania nowych załączników

1. Którykolwiek z podmiotów zarządzających może zaproponować zmianę niniejszej Umowy oraz dodanie do niej nowych załączników.

2. Proponowana zmiana przedstawiana jest na piśmie oraz poddawana dyskusji na następnym posiedzeniu komisji technicznej, pod warunkiem że drugi podmiot zarządzający został powiadomiony o propozycji zmiany co najmniej sześćdziesiąt dni przed takim posiedzeniem.

3. Wprowadzanie zmian w niniejszej Umowie oraz podejmowanie decyzji o dodaniu nowych załączników odbywa się za obopólnym porozumieniem Stron. Zmiany w załącznikach A, B i C wprowadzane są zgodnie z postanowieniami art. XI i XII.

Artykuł XI

Procedury wprowadzania zmian w załącznikach A i B

1. Podmiot zarządzający zabiegający o zmianę załącznika A lub załącznika B postępuje według procedur określonych w art. X ust. 1 i 2.

2. Wprowadzanie zmian w załącznikach A i B odbywa się za obopólnym porozumieniem podmiotów zarządzających.

Artykuł XII

Procedury wprowadzania zmian w załączniku C

1. Podmiot zarządzający zabiegający o zmianę załącznika C w celu rewizji istniejących specyfikacji lub dodania nowego typu produktu („proponujący podmiot zarządzający”) stosuje procedury przewidziane w art. X ust. 1 i 2 oraz uwzględnia w swojej propozycji:

a) wykazanie, że w wyniku rewizji tych specyfikacji lub dodania nowego typu produktu powstałyby znaczące oszczędności energii;

b) w stosownych przypadkach, wymagania dotyczące zużycia energii dla różnych trybów poboru mocy;

c) informacje na temat znormalizowanych protokołów badawczych, które mają być stosowane przy ocenie produktu;

d) udowodnienie, że istniejąca niezastrzeżona technologia umożliwiłaby dokonanie opłacalnych oszczędności energii bez negatywnego wpływu na działanie danego produktu; informację w sprawie przewidywanej liczby modeli produktu, które byłyby zgodne ze specyfikacjami oraz przybliżony udział rynkowy tego produktu;

e) informację w sprawie poglądów grup przemysłowych, na które potencjalnie wpłyną proponowane zmiany; oraz

f) proponowaną datę wejścia w życie nowych specyfikacji, uwzględniającą cykle życia produktu oraz plany produkcji.

2. Proponowane zmiany w załączniku C, przyjęte przez oba podmioty zarządzające, wchodzą w życie z dniem uzgodnionym wspólnie przez podmioty zarządzające.

3. Jeżeli, po otrzymaniu propozycji przedstawionej zgodnie z art. X ust. 1 i 2, drugi podmiot zarządzający („sprzeciwiający się podmiot zarządzający” ) uważa, że propozycja nie spełnia wymogów określonych w ust. 1 lub w inny sposób sprzeciwia się propozycji, podmiot ten niezwłocznie (zwykle do następnego posiedzenia komisji technicznej) powiadamia na piśmie proponujący podmiot zarządzający o swoim sprzeciwie oraz dołącza wszelkie posiadane informacje, które uzasadniają jego sprzeciw; mogą to być na przykład informacje wykazujące, że jeżeli taka propozycja zostałaby przyjęta, to prawdopodobnie:

a) spowodowałaby nieproporcjonalną i niesprawiedliwą przewagę na rynku jednej spółki lub grupy przemysłowej;

b) podważyłaby całkowity udział sektora przemysłowego w programie znakowania ENERGY STAR;

c) doprowadziłoby to do niezgodności z przepisami ustawowymi i wykonawczymi; lub

d) nałożyłoby to uciążliwe wymagania techniczne.

4. Podmioty zarządzające dokładają wszelkich starań w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie proponowanej zmiany podczas pierwszego posiedzenia komisji technicznej następującego po przedstawieniu propozycji. Jeżeli podmioty zarządzające nie są w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie proponowanej zmiany podczas tego posiedzenia komisji technicznej, czynią one starania w celu osiągnięcia porozumienia na piśmie przed następnym posiedzeniem komisji technicznej.

5. Jeżeli do końca następnego posiedzenia komisji technicznej Strony nie są w stanie osiągnąć porozumienia, proponujący podmiot zarządzający wycofuje swoją propozycję; zaś w odniesieniu do propozycji zmiany istniejących specyfikacji dany typ produktu jest wykreślany z załącznika C w terminie uzgodnionym na piśmie przez podmioty zarządzające. Wszyscy uczestnicy programu są informowani o powyższej zmianie oraz o procedurach, które zostaną zastosowane w celu wprowadzenia tej zmiany w życie.

6. Przy przygotowywaniu nowych wspólnych specyfikacji lub rewizji istniejących wspólnych specyfikacji podmioty zarządzające zapewniają skuteczną koordynację i wzajemne konsultacje między sobą oraz z odpowiednimi zainteresowanymi stronami, szczególnie w odniesieniu do treści dokumentów roboczych i terminów.

Artykuł XIII

Postanowienia ogólne

1. Niniejsza Umowa nie obejmuje innych programów znakowania w zakresie ochrony środowiska, jakie mogą zostać opracowane i przyjęte przez którąkolwiek ze Stron.

2. Wszystkie działania podejmowane na podstawie niniejszej Umowy podlegają odpowiednim przepisom ustawowym i wykonawczym każdej ze Stron i są uzależnione od dostępności przyznanych funduszy i środków.

3. Postanowienia niniejszej Umowy nie mają wpływu na prawa i obowiązki żadnej ze Stron wynikające z dwustronnego, regionalnego lub wielostronnego porozumienia, które dana Strona zawarła przed wejściem w życie niniejszej Umowy.

4. Bez uszczerbku dla jakichkolwiek innych postanowień niniejszej Umowy, każdy z podmiotów zarządzających może realizować programy znakowania inne niż ENERGY STAR w odniesieniu do typów produktów nieujętych w załączniku C. Niezależnie od jakichkolwiek innych postanowień niniejszej Umowy, żadna ze Stron nie utrudnia przywozu, wywozu, sprzedaży ani dystrybucji produktu objętego takim programem ze względu na to, że jest on opatrzony znakiem efektywności energetycznej podmiotu zarządzającego drugiej Strony.

Artykuł XIV

Wejście w życie i okres obowiązywania

1. Niniejsza Umowa wchodzi w życie z dniem, w którym każda ze Stron powiadomiła drugą Stronę na piśmie drogą dyplomatyczną o zakończeniu odpowiednich wewnętrznych procedur niezbędnych do jej wejścia w życie.

2. Niniejsza Umowa obowiązuje przez okres pięciu lat. Co najmniej na rok przed zakończeniem tego okresu Strony spotkają się w celu przedyskutowania odnowienia niniejszej Umowy.

Artykuł XV

Rozwiązanie umowy

1. Którakolwiek ze Stron może w każdej chwili rozwiązać niniejszą Umowę poprzez przedstawienie drugiej Stronie pisemnego, trzymiesięcznego wypowiedzenia.

2. W przypadku rozwiązania lub nieodnowienia niniejszej Umowy, podmioty zarządzające informują wszystkich zarejestrowanych uczestników programu o zakończeniu wspólnego programu. Ponadto podmioty zarządzające informują zarejestrowanych przez siebie uczestników programu, że każdy podmiot zarządzający może kontynuować znakowanie w ramach dwóch osobnych programów indywidualnych. W takim przypadku w programie znakowania Unii Europejskiej nie będą używane znaki ENERGY STAR. Komisja zapewnia, aby ona sama, państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz zarejestrowani przez nią uczestnicy programu zaprzestali używania znaków ENERGY STAR w terminie uzgodnionym pisemnie przez podmioty zarządzające. Zobowiązania zawarte w niniejszym art. XV ust. 2 pozostają ważne pomimo rozwiązania niniejszej Umowy.

Sporządzono w Brukseli dnia dziesiątego grudnia roku dwa tysiące dwunastego i w Waszyngtonie dnia osiemnastego stycznia roku dwa tysiące trzynastego w dwóch oryginalnych egzemplarzach.

Zgodnie z prawem UE niniejsza Umowa zostaje sporządzona przez UE również w językach: bułgarskim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, litewskim, łotewskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, węgierskim i włoskim.

infoRgrafika

ZAŁĄCZNIK A

Nazwa ENERGY STAR i wspólne logo

Nazwa: ENERGY STAR

infoRgrafika

ZAŁĄCZNIK B

Wytyczne w zakresie prawidłowego stosowania nazwy Energy Star i wspólnego logo

Nazwa ENERGY STAR i wspólne logo są znakami U.S. EPA. Jako takie, nazwa i wspólne logo mogą być używane wyłącznie zgodnie z poniższymi wytycznymi i umową partnerską lub formularzem rejestracyjnym Komisji Europejskiej podpisanym przez uczestników programu w programie znakowania ENERGY STAR. Prosimy rozpowszechnić niniejsze wytyczne wśród podmiotów odpowiedzialnych za przygotowanie materiałów ENERGY STAR w Państwa imieniu.

U.S. EPA oraz Komisja Europejska na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej nadzorują prawidłowe stosowanie nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo. Obejmuje to monitorowanie stosowania znaków, a także bezpośrednie kontaktowanie się z tymi organizacjami, które wykorzystują je niewłaściwie lub bez zezwolenia. Konsekwencje nadużywania znaków mogą obejmować wypowiedzenie uczestnikowi programu uczestnictwa w programie znakowania ENERGY STAR, a w przypadku produktów przywożonych do Stanów Zjednoczonych, na których nieprawidłowo użyto znaków, istnieje możliwość zajęcia takich towarów przez służby celne Stanów Zjednoczonych.

Ogólne wytyczne

Program ENERGY STAR ma postać partnerstwa pomiędzy przedsiębiorstwami i organizacjami z jednej strony a rządem federalnym Stanów Zjednoczonych lub Unią Europejską z drugiej strony. W ramach tego partnerstwa przedsiębiorstwa i organizacje mogą używać nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo w ramach swoich działań na rzecz efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

Aby używać znaków zgodnie z niniejszym dokumentem, organizacja musi zawrzeć umowę z podmiotem zarządzającym – Agencją Ochrony Środowiska w przypadku USA lub Komisją Europejską w przypadku UE. Modyfikacje tych znaków są niedozwolone, ponieważ takie modyfikacje mogłyby wprowadzać w błąd przedsiębiorstwa i konsumentów co do źródła programu ENERGY STAR i obniżać jego wartość dla wszystkich podmiotów.

Organizacje używające tych znaków muszą przestrzegać następujących ogólnych wytycznych:

1. Nazwa ENERGY STAR i wspólne logo nie mogą być używane w żaden sposób, który sugerowałby promowanie firmy, jej produktów lub jej usług. Ani wspólne logo, ani nazwa ENERGY STAR nie mogą być użyte w żadnej nazwie ani logo firmy, nazwie produktu, nazwie usługi, nazwie domeny czy tytule witryny internetowej, jak również ani wspólne logo, ani nazwa ENERGY STAR bądź jakikolwiek podobny znak nie mogą być stosowane jako znaki towarowe ani jako części znaków towarowych przez żaden podmiot inny iż U.S. EPA.

2. Nazwa ENERGY STAR i wspólne logo nie mogą być używane w sposób, który byłby wyrazem negatywnej opinii na temat ENERGY STAR, EPA, Departamentu Energii, Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej ani jakiegokolwiek innego organu rządowego.

3. Wspólne logo nie może być kojarzone z produktami, które nie kwalifikują się do oznaczeń ENERGY STAR.

4. Partnerzy oraz inne uprawnione organizacje odpowiadają za używanie nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo przez siebie, jak również przez swoich przedstawicieli, takich jak agencje reklamowe i wykonawcy wdrażający.

Używanie nazwy ENERGY STAR

– Nazwa ENERGY STAR powinna być zawsze zapisywana wielkimi literami,

– Przy pierwszym użyciu słów „ENERGY STAR” w materiale przeznaczonym na rynek Stanów Zjednoczonych należy umieścić symbol rejestracji ®,

oraz

– Symbol ® powinien być zawsze zapisywany w formie indeksu górnego,

– Pomiędzy słowami „ENERGY STAR” i symbolem ® nie może być spacji,

– Symbol ® musi być powtarzany w każdym tytule rozdziału dokumentu lub na każdej stronie internetowej.

Używanie wspólnego logo

Wspólne logo jest znakiem przeznaczonym do stosowania jako etykieta umieszczana wyłącznie na produktach, które spełniają lub przewyższają wytyczne ENERGY STAR w zakresie parametrów.

Wspólne logo może być używane:

– na zakwalifikowanym i zarejestrowanym produkcie,

– w publikacjach dotyczących zakwalifikowanego produktu,

– w Internecie w celu wskazania zakwalifikowanego produktu,

– w reklamie, o ile jest użyte w sąsiedztwie zakwalifikowanego produktu lub na takim produkcie,

– na materiałach punktu sprzedaży,

– na opakowaniu zakwalifikowanego produktu.

Wygląd wspólnego logo

U.S. EPA stworzyła ten znak pod kątem maksymalnego zwiększenia jego wizualnego oddziaływania, kontrastu i czytelności. Znak zawiera symbol ENERGY STAR w jednym bloku wraz z nazwą ENERGY STAR w drugim bloku umieszczonym bezpośrednio poniżej w celu wzmocnienia czytelności symbolu. Obydwa bloki są rozdzielone białą linią o grubości równej grubości łuku w symbolu. Znak ma również biały kontur, którego grubość także jest równa grubości łuku w symbolu.

Wolna przestrzeń

U.S. EPA i Komisja UE wymagają każdorazowego zachowania wolnej przestrzeni wokół znaku odpowiadającej 0,333 (1/3) wysokości grafiki w znaku. W obszarze tym nie mogą znajdować się żadne inne elementy graficzne, takie jak tekst czy obraz. U.S. EPA i Komisja UE wymagają zachowania tej wolnej przestrzeni, ponieważ wspólne logo często pojawia się w materiałach zawierających złożone elementy wizualne, takie jak inne znaki, urządzenia graficzne i tekst.

Minimalna wielkość

Wielkość znaku można zmieniać pod warunkiem zachowania proporcji. Ze względu na czytelność zaleca się, aby w materiałach drukowanych szerokość znaku nie był mniejsza niż 0,375 cala (3/8″; 9,5 mm). W Internecie musi być zachowana czytelność liter zawartych w znaku.

Preferowany kolor

Preferowany kolor znaku to 100 % cyjan. Dopuszczalne są wersje alternatywne w kolorze czarnym lub białym przy odwróceniu kolorów. Ekwiwalentem koloru 100 % cyjan w Internecie jest kolor o kodzie heksadecymalnym #0099FF. Jeżeli w materiałach reklamowych, literaturze dotyczącej produktu lub materiałach punktu sprzedaży możliwe jest zastosowanie druku wielobarwnego, znak powinien być wydrukowany w kolorze 100 % cyjan. Jeżeli kolor ten jest niedostępny, można go zastąpić kolorem czarnym.

Nieprawidłowe użycie znaku

Prosimy:

– nie używać znaku na produktach niezakwalifikowanych,

– nie zmieniać znaku poprzez użycie bloku z symbolem ENERGY STAR bez bloku zawierającego nazwę „ENERGY STAR”.

Przy reprodukcji znaku prosimy:

– nie używać znaku w postaci konturu,

– nie umieszczać znaku w kolorze białym na białym tle,

– nie zmieniać kolorów znaku,

– nie zniekształcać znaku w żaden sposób,

– nie zmieniać układu graficznego znaku,

– nie umieszczać znaku na obrazie o dużym zagęszczeniu elementów graficznych,

– nie obracać znaku,

– nie rozdzielać żadnego z elementów znaku,

– nie zastępować żadnego z elementów znaku,

– nie używać innej czcionki do zastąpienia elementu znaku,

– nie naruszać wolnej przestrzeni wokół znaku,

– nie pochylać znaku,

– nie zmieniać wielkości elementów znaku,

– nie zamieniać zatwierdzonych słów,

– nie stosować wspólnego logo w niezatwierdzonym kolorze,

– nie dopuszczać do zachodzenia tekstu na znak,

– nie używać samego bloku z symbolem; nazwa ENERGY STAR musi być obecna w znaku,

– nie usuwać bloku symbolu ze znaku.

Pisanie i mówienie o ENERGY STAR

W celu utrzymania i budowania wartości ENERGY STAR U.S. EPA i Komisja UE zalecają terminologię, którą należy posługiwać się przy pisaniu i w rozmowie o elementach programu.

PRAWIDŁOWO

NIEPRAWIDŁOWO

Komputer zakwalifikowany do oznaczenia ENERGY STAR

Komputer zgodny z ENERGY STAR

Komputer z certyfikacją ENERGY STAR

Komputer z oceną ENERGY STAR

Komputer, który uzyskał oznaczenie ENERGY STAR

Produkty, które uzyskały oznaczenie ENERGY STAR

Produkt ENERGY STAR

Produkty ENERGY STAR (w odniesieniu do pakietu produktów)

Sprzęt ENERGY STAR

Aprobowany przez U.S. EPA

Spełniający normy ENERGY STAR

PARTNERZY/UCZESTNICY PROGRAMU

Partner ENERGY STAR

Przedsiębiorstwo ENERGY STAR

Przedsiębiorstwo X, partner ENERGY STAR

Przedsiębiorstwo X, przedsiębiorstwo aprobowane przez U.S. EPA

Przedsiębiorstwo uczestniczące w programie ENERGY STAR

Sprzedawca urządzeń ENERGY STAR zatwierdzony przez U.S. EPA

Przedsiębiorstwo promujące ENERGY STAR

Aprobowane przez U.S. EPA

Monitory zakwalifikowane do oznaczenia ENERGY STAR

Program monitorów ENERGY STAR

POWOŁANIE SIĘ NA AUTORYTET INSTYTUCJI RZĄDOWEJ

Produkty, które uzyskały oznaczenie ENERGY STAR przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ponieważ spełniają rygorystyczne wytyczne w zakresie efektywności energetycznej, określone przez U.S. EPA i Komisję UE.

ENERGY STAR i znak ENERGY STAR są zarejestrowanymi znakami USA

ENERGY STAR jest zarejestrowanym znakiem rządu USA

WYTYCZNE W ZAKRESIE PARAMETRÓW

Wytyczne ENERGY STAR

Standardy (normy) ENERGY STAR

Specyfikacje ENERGY STAR

Zatwierdzone przez U.S. EPA

Poziom parametrów ENERGY STAR

Popierane przez U.S. EPA

Programy dobrowolne

Uzyskał poparcie U.S. EPA

Pytania dotyczące stosowania nazwy ENERGY STAR i wspólnego logo

Gorąca linia ENERGY STAR

W Stanach Zjednoczonych – tel. (połączenie bezpłatne): 1-888-STAR-YES (1-888-782-7937)

Poza Stanami Zjednoczonymi: tel. +1 202-775–6650

faks: +1 202-775–6680

www.energystar.gov

KOMISJA EUROPEJSKA

Dyrekcja Generalna ds. Energii

tel. +32 2 2972136

www.eu-energystar.org

WSPÓLNE SPECYFIKACJE

Treść załącznika w formacie HTML do pobrania tutaj

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00