Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 318 str. 7
Wersja aktualna od 2022-12-17
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 318 str. 7
Wersja aktualna od 2022-12-17
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2022/2419

z dnia 6 grudnia 2022 r.

zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/378 w sprawie stosowania wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej (EBC/2021/1) (EBC/2022/43)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 19 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2531/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące stosowania stóp rezerw obowiązkowych przez Europejski Bank Centralny (1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rezerwy obowiązkowe były do tej pory oprocentowane według stopy podstawowych operacji refinansujących Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Aby lepiej dostosować oprocentowanie rezerw obowiązkowych do warunków panujących na rynku pieniężnym, w dniu 27 października 2022 r. Rada Prezesów zdecydowała, że będą one oprocentowane według stopy depozytowej Eurosystemu (deposit facility rate, DFR). W panujących warunkach rynkowych i warunkach płynnościowych stopa depozytowa lepiej odzwierciedla stopę, po jakiej fundusze mogą być inwestowane w instrumenty rynku pieniężnego, jeżeli nie są utrzymywane jako rezerwy obowiązkowe, oraz stopę, po jakiej banki mogą pożyczać środki na rynku pieniężnym w celu spełnienia wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych. Zmiana oprocentowania rezerw obowiązkowych ma na celu zapewnienie, by system rezerw obowiązkowych Eurosystemu nie stanowił obciążenia dla systemu bankowego w strefie euro ani nie utrudniał efektywnej alokacji zasobów. Aby zapewnić skuteczne przejście, zmiana oprocentowania powinna być skorelowana z początkiem okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej rozpoczynającym się w dniu 21 grudnia 2022 r.

(2)

Aby zapewnić jasność i przejrzystość prawa, w następstwie decyzji Rady Prezesów z dnia 17 lutego 2022 r. w sprawie przeglądu oprocentowania depozytów niezwiązanych z polityką pieniężną na poziomie Eurosystemu należy również określić sposób oprocentowania środków początkowo zaliczanych do rezerw obowiązkowych, które następnie uznaje się za spełniające warunki określone w art. 3 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) (2), a zatem są wyłączone z rezerw obowiązkowych instytucji na mocy tego aktu.

(3)

Niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od dnia 21 grudnia 2022 r.

(4)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2021/378 (EBC/2021/1),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zmiana

Art. 9 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 9

Oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej

1. Do rezerw obowiązkowych utrzymywanych na rachunkach rezerwy właściwe KBC stosują oprocentowanie równe średniej wartości (ważonej zgodnie z liczbą dni kalendarzowych) stopy depozytowej Eurosystemu za okres utrzymywania rezerwy, na podstawie poniższego wzoru (przy czym wynik zaokrągla się do najbliższego centa):

Image 1

Formula

gdzie:

Rt

=

odsetki należne od kwoty rezerwy obowiązkowej w okresie utrzymywania rezerwy t;

Ht

=

średniodzienne kwoty utrzymywanej rezerwy obowiązkowej w okresie utrzymywania t;

nt

=

liczba dni kalendarzowych w okresie utrzymywania rezerwy t;

rt

=

stopa oprocentowania rezerwy obowiązkowej za okres utrzymywania rezerwy t; stopę zaokrągla się standardowo do dwóch miejsc po przecinku;

I

=

i i-ty dzień kalendarzowy w okresie utrzymywania rezerwy t;

DFRi

=

stopa depozytu w banku centralnym na koniec dnia na każdy dzień i okresu utrzymywania rezerwy.

2. Właściwy KBC wypłaca oprocentowanie z tytułu utrzymywanej rezerwy obowiązkowej w drugim dniu operacyjnym TARGET2 następującym po zakończeniu okresu utrzymywania rezerwy, za który oprocentowanie to zostało naliczone.

3. Środki zaliczane do rezerwy obowiązkowej, które zostają następnie wyłączone z tej rezerwy na podstawie w art. 3 ust. 1 lit. d), podlegają oprocentowaniu przez właściwy KBC zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do depozytów niezwiązanych z polityką pieniężną określonymi w wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/671 (EBC/2019/7) (*1) ze skutkiem od dnia, w którym ma zastosowanie określony warunek wynikający z art. 3 ust. 1 lit. d), zgodnie z ustaleniami właściwego KBC.

Artykuł 2

Postanowienia końcowe

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie piątego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 21 grudnia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie obowiązuje w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 6 grudnia 2022 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC

Christine LAGARDE

Prezes EBC


(1) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 1.

(2) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/378 z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie stosowania wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej (EBC/2021/1) (Dz.U. L 73 z 3.3.2021, s. 1).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00