Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 323 str. 90
Wersja aktualna od 2022-11-25
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 323 str. 90
Wersja aktualna od 2022-11-25
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY (UE) 2022/2489

z dnia 25 listopada 2022 r.

dotycząca stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na 42. posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk („konwencji berneńskiej")

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (1) (zwana dalej „konwencją berneńską") została zawarta przez Unię decyzją Rady 82/72/EWG (2) i weszła w życie 1 września 1982 r.

(2)

Zgodnie z art. 17 konwencji berneńskiej Stały Komitet ustanowiony konwencją berneńską (zwany dalej „Stałym Komitetem") może przyjąć decyzje o wprowadzeniu poprawek do załączników do konwencji berneńskiej.

(3)

Podczas 42. posiedzenia w dniach 28 listopada - 2 grudnia 2022 r. Stały Komitet ma przyjąć decyzję w sprawie poprawek do załącznika II i III do konwencji berneńskiej.

(4)

Zgodnie z art. 13. ust. 6 konwencji berneńskiej Stały Komitet ustanowił swój regulamin (zwany dalej „regulaminem wewnętrznym") i zgodnie z art. 21 tego regulaminu Stały Komitet może wprowadzać zmiany do niego.

(5)

Na 42. posiedzeniu Stały Komitet zostanie również proszony o przyjęcie zmian do swojego regulaminu wewnętrznego.

(6)

Należy ustalić stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii w ramach Stałego Komitetu, gdyż obie przedmiotowe decyzje będą dla Unii wiążące.

(7)

Szwajcaria przedłożyła wniosek o przeniesienie wilka (Canis lupus) z załącznika II do konwencji berneńskiej zatytułowanego „Ściśle chronione gatunki zwierząt" do załącznika III zatytułowanego „Chronione gatunki zwierząt".

(8)

Z obecnych danych wynika, że obniżenie poziomu ochrony wszystkich populacji wilków nie jest uzasadnione z punktu widzenia nauki i zachowania gatunku. Stan zachowania gatunku na kontynencie jest nadal zróżnicowany, przy czym status ten jest zadowalający jedynie w 18 z 39 krajowych części regionów biogeograficznych w Unii. Potwierdzają to najnowsze dostępne informacje naukowe na temat stanu zachowania gatunku, pochodzące ze sprawozdań przygotowanych na podstawie art. 17 dyrektywy Rady 92/43/EWG (3) oraz rezolucji nr 8 (2012) w ramach konwencji berneńskiej. Utrzymujące się zagrożenia dla tego gatunku, w tym nowe zagrożenia takie jak ogrodzenia na granicach i hybrydyzacja wilka z psem, również wskazują na istnienie potrzeby utrzymania ścisłej ochrony.

(9)

W związku z powyższym Unia powinna sprzeciwić się wnioskowi Szwajcarii.

(10)

Sekretariat konwencji berneńskiej, we współpracy z Prezydium Stałego Komitetu, zaproponował kilka zmian do regulaminu wewnętrznego, w szczególności w celu dostosowania metod i procedur roboczych stosowanych w ramach konwencji berneńskiej do nowych wirtualnych metod i narzędzi pracy.

(11)

Proponowane zmiany do regulaminu wewnętrznego odpowiadają praktykom już stosowanym w innych wielostronnych umowach środowiskowych lub powszechnie akceptowanym praktykom stosowanym już w ramach konwencji berneńskiej.

(12)

Unia powinna zatem poprzeć proponowane zmiany do regulaminu wewnętrznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii, w kwestiach objętych jej kompetencjami, na 42. posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (zwanej dalej „konwencją berneńską"), jest następujące:

a)

sprzeciwić się wnioskowi o przeniesienie wilka (Canis lupus) z załącznika II - „Ściśle chronione gatunki zwierząt" do załącznika III - „Chronione gatunki zwierząt" do konwencji berneńskiej; oraz

b)

poprzeć proponowane zmiany do regulaminu wewnętrznego Stałego Komitetu przedstawione w dok. TPVS/Inf(2022)29 „Proponowane zmiany do regulaminu wewnętrznego Stałego Komitetu" przygotowane przez Sekretariat konwencji berneńskiej.

Artykuł 2

W świetle rozwoju sytuacji na 42. posiedzeniu Stałego Komitetu przedstawiciele Unii mogą uzgodnić, w konsultacji z państwami członkowskimi podczas posiedzeń koordynacyjnych na miejscu, doprecyzowanie stanowiska, o którym mowa w art. 1 lit. b), bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 listopada 2022 r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

J. SÍKELA


(1) Dz.U. L 38 z 10/2/1982, s. 3.

(2) Decyzja Rady 82/72/EWG z dnia 3 grudnia 1981 r. dotycząca zawarcia Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (Dz.U. L 38 z 10.2.1982, s. 1).

(3) Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00