Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 233 str. 24
Wersja aktualna od 2023-10-11
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 233 str. 24
Wersja aktualna od 2023-10-11
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/1798

z dnia 10 lipca 2023 r.

zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/689 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/1798

z dnia 10 lipca 2023 r.

zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/689 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt") (1), w szczególności jego art. 29 lit a) i d), art. 37 ust. 5, art. 39 i art. 41 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzeniem (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom zwierząt przenoszonym na zwierzęta lub ludzi oraz zwalczania tych chorób, w tym przepisy dotyczące nadzoru, unijnych programów nadzoru, zatwierdzania przez Komisję statusu obszaru wolnego od choroby oraz utrzymania statusu obszaru wolnego od choroby.

(2)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 (2) uzupełnia zasady dotyczące nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób zwierząt lądowych, wodnych oraz innych zwierząt, o których mowa w rozporządzeniu (UE) 2016/429.

(3)

Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/689 właściwe organy są zobowiązane do określenia docelowych populacji zwierząt istotnych dla różnych rodzajów nadzoru. Ponadto w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 określono kategorie zwierząt, które powinny podlegać nadzorowi. W kontekście obecnych epizootii wysoce zjadliwej grypy ptaków w sprawozdaniu naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dotyczącym przeglądu sytuacji w zakresie grypy ptaków w okresie od grudnia 2022 r. do marca 2023 r., opublikowanym w dniu 20 marca 2023 r. (3), zalecono rozszerzenie i wzmocnienie nadzoru zarówno w odniesieniu do dzikich ssaków, w szczególności zwierząt mięsożernych, jak i zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych, w szczególności norek amerykańskich, na obszarach podwyższonego ryzyka, na których występuje wysoce zjadliwa wysoce zjadliwa grypa ptaków u dzikiego ptactwa i drobiu. Gatunki ssaków nie są włączone do kategorii podlegających nadzorowi przewidzianemu w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689. W związku z tym należy zmienić obowiązujące przepisy dotyczące nadzoru nad gatunkami docelowymi i grypą ptaków, aby uwzględnić to zalecenie w odniesieniu do ryzyka stwarzanego przez obecną wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1, a także, w stosownych przypadkach, umożliwić właściwym organom prowadzenie ustrukturyzowanego nadzoru nad wysoce zjadliwą grypą ptaków u niektórych gatunków ssaków.

(4)

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 przewidziano różne sposoby uzyskania statusu obszaru wolnego od choroby. W przypadku kilku chorób nie jest możliwe uzyskanie tego statusu bez uprzedniego wdrożenia zatwierdzonego programu likwidacji choroby, ponieważ państwa członkowskie nie mogą podążać ścieżką opartą na danych historycznych i danych z nadzoru ze względu na pewne ograniczenia mające zastosowanie w przypadku chorób, które mogą podlegać tej ścieżce, a także ze względu na ograniczone ramy czasowe, w których należy składać wnioski o uzyskanie tego statusu. Doświadczenie zdobyte od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 pokazało, że podejście to nie jest odpowiednie, ponieważ nie zawsze zapewnia dodatkowe gwarancje pozwalające na przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby. Należy zatem zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2020/689, aby dać państwom członkowskim możliwość uzyskania statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do wszystkich istotnych chorób na podstawie danych historycznych i danych z nadzoru oraz bez ograniczeń czasowych.

(5)

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 przewidziano kilka wymogów dotyczących utrzymania statusu obszaru wolnego od zakażenia wirusem rzekomego pomoru drobiu bez szczepień. Doświadczenie zdobyte od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 wykazało, że odpowiednie przepisy wymagają doprecyzowania w kwestii stosowanych kryteriów.

(6)

W związku z tym, ze względu na pewność i jasność prawa, należy odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2020/689,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zmiany w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 4 dodaje się ustęp 3 w brzmieniu:

„3. Właściwy organ włącza do docelowej populacji zwierząt zwierzęta utrzymywane lub dzikie należące do gatunków, których nie wymieniono wykazie w związku z daną chorobą umieszczoną w wykazie, jeżeli właściwy organ uzna, że stanowią one ryzyko dla zdrowia zwierząt i ludzi."

;

2)

w art. 70 uchyla się ust. 4, 5 i 6;

3)

w art. 76 uchyla się ust. 3 i 4;

4)

w załącznikach II i V do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2023 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 211).

(3) Dziennik EFSA 2023;21(3): 7917


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II i V do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku II część I wprowadza się następujące zmiany:

a)

tytuł otrzymuje brzmienie:

„CZĘŚĆ I

NADZÓR NAD ZWIERZĘTAMI POD KĄTEM GRYPY PTAKÓW ";

b)

sekcja 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1. ZAKRES TERYTORIALNY

Nadzór musi zostać wprowadzony we wszystkich państwach członkowskich.";

c)

tytuł sekcji 2 otrzymuje brzmienie:

Sekcja 2

Cele nadzoru ";

d)

po sekcji 9 dodaje się sekcję 10 w brzmieniu:

Sekcja 10

Nadzór nad gatunkami, które nie są wymienione w wykazie w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków

Nadzór nad wysoce zjadliwą grypą ptaków musi obejmować działania nadzoru w odniesieniu do zwierząt utrzymywanych i dzikich należących do gatunków niewymienionych w wykazie, jeżeli sytuacja epidemiologiczna wskazuje, że gatunki te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.";

2)

załącznik V część IV sekcja 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2.

Na zasadzie odstępstwa od pkt 1 status obszaru wolnego od zakażenia wirusem rzekomego pomoru drobiu bez szczepień przyznany państwu członkowskiemu lub strefie może zostać utrzymany w przypadku potwierdzenia ognisk zakażenia wirusem rzekomego pomoru drobiu, jeżeli:

a)

właściwy organ zgłosił jedynie niewielką liczbę ognisk pierwotnych w ciągu roku kalendarzowego;

b)

właściwy organ stwierdził, że wystąpiła jedynie niewielka liczba ognisk wtórnych powiązanych epidemiologicznie z każdym ogniskiem pierwotnym; oraz

c)

środki zwalczania choroby były stosowane przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące w odniesieniu do każdego ogniska pierwotnego i powiązanych ognisk wtórnych.".

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00