Artykuł
Dochód z zysków kapitałowych - opodatkowanie i ewidencja
Od 1 stycznia 2018 r. dochody osiągane z zysków kapitałowych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w ramach odrębnego źródła przychodów. W dodatku omówione zostały zasady opodatkowania tych dochodów oraz sposób dostosowania pozabilansowej ewidencji księgowej w związku z podatkowym wyodrębnieniem dochodów osiąganych z zysków kapitałowych.
Do końca 2017 r. przepisy updop nie wyodrębniały źródeł przychodów. W konsekwencji przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym był dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (zob. art. 7 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym do końca 2017 r.). Powodowało to, że - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej z 27 października 2017 r.:
jednym z częstych mechanizmów optymalizacyjnych stosowanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest (sztuczne) kreowanie straty w operacjach gospodarczych dokonywanych z użyciem posiadanego majątku i obniżanie o wysokość takiej straty dochodów wygenerowanych w następstwie prowadzenia podstawowej działalności (działalności operacyjnej).
Dlatego też z początkiem 2018 r. wprowadzono zmiany w tym zakresie. Obecnie przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów (zob. art. 7 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.). Powoduje to, że obecnie:
- odrębnie ustalane są przychody z zysków kapitałowych, odrębnie zaś przychody z innych źródeł przychodów (jak czytamy w uzasadnieniu ustawy nowelizującej z 27 października 2017 r.: z uwagi na dychotomiczny podział źródeł przychodów nie ma potrzeby nazywania drugiego z wymienionych źródeł. Obejmuje ono bowiem wszelkie przychody niemieszczące się w pierwszej z wymienionych kategorii),
- odrębnie ustalane są koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych, odrębnie zaś koszty uzyskania przychodów z innych źródeł przychodów (zob. art. 15 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.),
- odrębnie ustalany jest dochód lub strata z zysków kapitałowych, odrębnie zaś dochód lub strata z innych źródeł przychodów.
Spółka z o.o., której główną działalnością jest działalność handlowa, część posiadanych środków inwestuje w akcje. Do końca 2017 r. przychody z działalności handlowej oraz przychody ze sprzedaży akcji generowały - po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów - jeden wspólny dochód spółki.
Od 1 stycznia 2018 r.:
-
przychody z działalności handlowej oraz przychody ze sprzedaży akcji stanowią przychody z dwóch różnych źródeł przychodów (przychody ze sprzedaży akcji stanowią przychody z zysków kapitałowych, zaś przychody z działalności handlowej stanowią przychody z innych źródeł przychodów),
-
koszty uzyskania przychodów z działalności handlowej mogą być zaliczane tylko do kosztów uzyskania przychodów z innych źródeł przychodów, zaś koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji tylko do kosztów uzyskania przychodów z zysków kapitałowych.
Sumowaniu podlegają dopiero odrębnie ustalone dochód z zysków kapitałowych oraz dochód z innych źródeł przychodów (sumowaniu nie podlegają jednak straty z poszczególnych źródeł przychodów). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej z 27 października 2017 r.:
jeżeli podatnik - w następstwie prowadzonej działalności i przeprowadzanych operacji gospodarczych - osiągać będzie w roku podatkowym zarówno dochody z "zysków kapitałowych", jak i dochody z pozostałej działalności, to wówczas przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym (19% stawką podatku) będzie łączny dochód uzyskany z obu tych źródeł. Jeżeli jednak - w następstwie prowadzonej działalności i przeprowadzanych operacji gospodarczych - podatnik uzyska dochód tylko z jednego z tych źródeł, a w drugim z tych źródeł poniesie stratę, to wówczas opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie uzyskany z jednego źródła dochód, bez pomniejszania go o stratę poniesioną w drugim źródle przychodów.
W spółce, o której mowa w poprzednim przykładzie, dochody z poszczególnych źródeł przychodów podlegają sumowaniu. Jednak ewentualna strata z jednego ze źródeł przychodów (np. strata z innych źródeł przychodów) nie pomniejsza dochodu z drugiego ze źródeł przychodów (np. straty z zysków kapitałowych).
Zasady te mają zastosowanie również w przypadku:
- dochodów (strat) uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych (zob. art. 7a ust. 1 i 2 updop), jak i
- podatników uzyskujących przychody i ponoszących koszty w następstwie posiadanego udziału w spółce niebędącej osobą prawną (tj. w spółce cywilnej, spółce jawnej lub spółce komandytowej; spółkami niebędącymi osobami prawnymi są również spółki partnerskie, ale ich wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne). Wynika to z art. 5 ust. 1a updop, który stanowi, że przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie art. 5 ust. 1 updop, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła (pozostałe zaś przychody przypisane wspólnikowi spółki niebędącej osobą prawną zwiększają przychody tego wspólnika z innych źródeł przychodów).
Katalog przychodów należących do przychodów z zysków kapitałowych określa dodany z dniem 1 stycznia 2018 r. art. 7b updop. W przypadku większości podatników do przychodów tych zalicza się sześć grup przychodów (zob. tabelę).
Przychody ze źródeł kapitałowych |
||
Lp. |
Grupa przychodów |
Podstawa prawna |
1. |
przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
|
art. 7b ust. 1 pkt 1 updop |
2. |
przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3* updop, wkładu niepieniężnego |
art. 7b ust. 1 pkt 2 updop |
3. |
inne przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3* updop |
art. 7b ust. 1 pkt 3 updop |
4. |
przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną |
art. 7b ust. 1 pkt 4 updop |
5. |
przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności ... |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right