Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-08-07

Czego żądać w przypadku naruszenia praw do znaku towarowego

PROBLEM

Niedawno zauważyłem, że konkurencyjna firma korzysta z zarejestrowanego przeze mnie znaku towarowego. Zarejestrowałem go, ale nie wiem, czego mogę żądać w przypadku naruszenia moich praw.

RADA

W związku z naruszeniem praw do znaku towarowego Czytelnik może wystąpić z roszczeniami m.in. o zaniechanie naruszeń i naprawienie szkody. Naruszycielowi grozi też odpowiedzialność karna. Szczegóły poniżej.

UZASADNIENIE

 

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, o ile można je przedstawić w sposób graficzny, a jednocześnie nadaje się do odróżniania towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów i usług innych przedsiębiorstw. Znak towarowy zwiększa wartość rynkową i renomę firmy.

 

Rodzaje naruszenia prawa do znaku towarowego

Przypominamy, że naruszenie prawa ochronnego (prawa do znaku towarowego) może polegać na trojakiego rodzaju działaniu naruszyciela.

  1. Bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do identycznych towarów. Jeśli doszło do odtworzenia znaku na identycznych towarach, reprodukcji, to mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem naruszenia. O identyczności znaku lub towarów można mówić już w sytuacji drobnych niedostrzegalnych przez przeciętnego konsumenta różnic znaków i towarów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00