Uniknięcie obowiązku remanentu likwidacyjnego
W celu uniknięcia obowiązku podatkowego z remanentu likwidacyjnego można wcześniej odpłatnie zbyć posiadane zapasy towarów, wyposażenie i środki trwałe. Jeszcze innym rozwiązaniem jest przekazanie na cele osobiste. Ta czynność będzie opodatkowana w sposób zbliżony do remanentu likwidacyjnego. Podatnik dla obu tych czynności zastosuje tę samą metodę wyceny. Korzystniej dla likwidowanej firmy przedstawia się wcześniejsza sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Odpłatne zbycie lub przekazanie na cele osobiste towarów, wyposażenia i środków trwałych
W celu uniknięcia obowiązku podatkowego z remanentu likwidacyjnego można wcześniej odpłatnie zbyć posiadane zapasy towarów, wyposażenie i środki trwałe. Rzecz jasna, sprzedaż związana jest również z obowiązkiem rozliczenia VAT, ale:
● przedsiębiorca otrzymuje środki pieniężne ze sprzedaży, które pozwolą na pokrycie VAT należnego;
● organy podatkowe akceptują obniżoną cenę sprzedaży ze względu na likwidację działalności.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest przekazanie na cele osobiste. Ta czynność będzie opodatkowana w sposób zbliżony do remanentu likwidacyjnego. Podatnik dla obu tych czynności zastosuje tę samą metodę wyceny.
Zbycie przedsiębiorstwa
Korzystniej dla likwidowanej firmy przedstawia się wcześniejsza sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega bowiem opodatkowaniu VAT (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Skutek jest taki, że podatnik sprzedający przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część:
● zachowuje prawo do odliczenia VAT przy nabyciu składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa;