Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2019-11-25

PCC przy sprzedaży rzeczy, pożyczkach w rodzinie i zamianie mieszkań

Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Pytania dotyczyły opodatkowania pcc pożyczek między członkami rodziny, sprzedaży rzeczy ruchomych i zamiany mieszkań.

PCC a pożyczki w rodzinie

Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy teściem a zięciem korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 9 pkt 10 lit. c ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu – na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych (np.: dzieci, wnuki), wstępnych (np.: rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów; przy czym za rodziców w rozumieniu tej ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych). Obecnie kwota wolna od tego podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej wynosi 9.637 zł, z uwzględnieniem zasady kumulacji, określonej w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W świetle tego przepisu, jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00