Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-12-02

W jaki sposób ustalić wysokość nagrody jubileuszowej pracownika, który obok wynagrodzenia ma również dodatek stażowy

PYTANIE

Co i w jakiej wysokości należy naliczyć do ustalenia wysokości nagrody jubileuszowej w przypadku płacy zasadniczej i dodatku stażowego w stałej wysokości? W jakiej wysokości powinien być przyjęty dodatek funkcyjny oraz dodatki specjalne, jeśli w miesiącu poprzedzającym wypłatę nagrody pracownik chorował? Czy obniżamy te dodatki o chorobę, czy liczymy je w pełnej wysokości ustalonej w umowie?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z zasadami określonymi w obowiązujących przepisach, do obliczania nagrody jubileuszowej stosuje się zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z nimi nagrodę jubileuszową wylicza się w następujący sposób: 

  1. składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości (wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny) uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu,
  2. składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc (np. premie uznaniowe) – poza pewnymi wyjątkami – wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00