Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-04-17

Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy jest odzwierciedleniem dodatkowego własnego źródła finansowania składników aktywów. Co za tym idzie - w wyniku przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk. W związku z tym nie następuje wypłata środków pieniężnych wspólnikom w formie dywidendy. Zatem nie wypłacając wspólnikom dywidendy jednostka dysponuje dodatkowym źródłem finansowania (np. na inwestycje, zakup środków trwałych).

Należy zwrócić uwagę na to, że dokonanych wydatków nie ewidencjonuje się w powiązaniu z kapitałem zapasowym. Poczynione wydatki nie zmniejszą tego kapitału. W wyniku takiego zdarzenia następuje tylko zmiana wartości w poszczególnych pozycjach aktywów. Dla przykładu zakup środka trwałego powoduje zwiększenie wartości majątku trwałego i zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Natomiast kapitał zapasowy, będący źródłem finansowania majątku, pozostaje bez zmian.

Utworzenie kapitału zapasowego

Kapitał zapasowy tworzą przede wszystkim spółki kapitałowe. Jednak nie wszystkie spółki kapitałowe mają obowiązek tworzenia kapitału zapasowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00