Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
Data publikacji: 2021-07-20

Rozszerzenie wsparcia dla przedsiębiorców - kolejne zmiany w tarczy antykryzysowej

Nowelizacja ustawy o COVID-19 przyznaje wsparcie antykryzysowe przedsiębiorcom prowadzącym punkty sprzedaży w jednostkach oświatowych. Umożliwia także zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS pilotów wycieczek i przewodników turystycznych świadczących usługi na rzecz muzeów. Nowelizacja dodatkowo uprawnia m.in. do jednoczesnego korzystania przez przedsiębiorców ze zwolnienia ze składek ZUS pracowników, jak też z dofinansowania z FGŚP do ich wynagrodzeń.

23 lipca 2021 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów przewidujących wsparcie dla poszkodowanych wskutek obostrzeń i ograniczeń wymuszonych wirusem SARS-CoV-2 w postaci m.in. zwolnienia w opłacaniu składek ZUS i dofinansowania do wynagrodzeń. Wprowadza ją ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Jednoczesne korzystanie ze zwolnienia ze składek ZUS i dopłat do wynagrodzeń

Uprawnieni pracodawcy, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia epidemii koronawirusa, mogą zwrócić się z wnioskiem o wypłatę ze środków FGŚP świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy (art. 15g ust. 9 ustawy o COVID-19). O wskazany rodzaj wsparcia z FGŚP mogą ubiegać się także pracodawcy, którzy pomimo wspomnianego wyżej spadku obrotów nie obniżyli zatrudnionym wymiaru etatu ani nie zastosowali wobec nich przestoju ekonomicznego lub przestoju na zasadach wynikających z Kodeksu pracy (art. 15gg ustawy o COVID-19). Podmioty, o których mowa, nie są jednak uprawnione do pomocy z FGŚP, jeśli uzyskały wsparcie w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy. Omawiana nowelizacja łagodzi tę zasadę, wprowadzając regulację, na mocy której ww. ograniczenia nie stosuje się do zwolnienia z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, chyba że zwolnienie dotyczy tych samych miesięcy, na które pracodawca zwrócił się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników (nowy ust. 18a w art. 15g i nowy ust. 7a w art. 15gg ustawy o COVID-19).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00