Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Łd 868/21

Zakup nowego sprzętu laboratoryjnego miał na celu podniesienie wydajności przedsiębiorstwa i niewiele wspólnego z likwidacją ograniczeń zawodowych niepełnosprawnego pracownika. Jego sfinansowanie z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) nie było więc zasadne.

Gazeta Prawna nr 63/2022

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Paweł Kowalski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o udzieleniu pomocy de minimis oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Naczelnik Ł. Urzędu Skarbowego w Ł. (dalej jako: "NUS", "organ I instancji"), działając na podstawie art. 306c w związku z art. 217 i art. 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.; dalej: "O.p.") odmówił A (dalej: "skarżąca") wydania zaświadczenia o pomocy de minimis w kwocie 106.019,37 zł z tytułu wydatku poniesionego na podstawie § 2 ust. 1 pkt 12 lit.e rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 1023 ze zm.; dalej "rozporządzenie ZFRON") na zakup urządzenia Smart Viscometer.

Po rozpatrzeniu zażalenia skarżącej na to postanowienie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. (dalej: "organ odwoławczy", "DIAS") postanowieniem z dnia [...] r. wydanym na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 219, art. 239 oraz art. 306a O.p. utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji. W uzasadnieniu wskazał, że pismem z dnia 17 grudnia 2020 r. (uzupełnionym pismem 18 stycznia 2021 r.) skarżąca złożyła do organu wniosek o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis w związku z dokonanym w dniu 27 listopada 2020 r. wydatkiem w kwocie netto 106.019,37 zł., na zakup urządzenia Smart Viscometer. W ocenie organu wniosek nie spełnia przesłanek § 2 ust. 1 pkt 12 lit. e rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, bowiem wydatek nie prowadzi do stworzenia warunków wykonywania pracy na wskazanym stanowisku przez osobę niepełnosprawną, lecz przez wszystkie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. Nie stanowi przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, ale wyposażenie w celu poprawy komfortu wykonywanej pracy oraz osiągania lepszych wyników przedsiębiorstwa. Zabrakło wystarczających informacji w zakresie celowości i oszczędności zakupu wskazanego urządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00