Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 marca 2021 r., sygn. I CSKP 30/21

1. Jeżeli do nabycia użytkowania wieczystego dochodzi z mocy prawa, wpis użytkowania wieczystego do księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny, a jego nabycie nie jest uzależnione od tego czy zostanie ono ujawnione w księdze wieczystej. Również przejście prawa użytkowania wieczystego gruntu na inną osobę w drodze sukcesji uniwersalnej uchyla działanie konstytutywnego charakteru wpisu, przewidzianego w art. 27 u.g.n.

2. W przypadku sukcesji uniwersalnej - w zakresie wynikającym z prawomocnego orzeczenia sądu zastępującego uchwałę o podziale - wydzielona spółdzielnia staje się użytkownikiem wieczystym z chwilą jej wpisu do rejestru, który warunkuje nabycie przez nią składników majątkowych oraz praw i zobowiązań określonych w planie podziału (art. 108 § 2 pkt 3 Pr. Sp.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

SSN Monika Koba (sprawozdawca)

SSN Maria Szulc

w sprawie z powództwa Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "N." w W. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 19 marca 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 20 września 2018 r., sygn. akt V ACa (...),

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „N.” w W.(dalej - „Spółdzielnia N.”) domagała się zasądzenia od Spółdzielni Mieszkaniowej „P.” w W. (dalej - „ Spółdzielnia P.”) kwoty 247.095, 52 zł z ustawowymi odsetkami tytułem odszkodowania. Jako podstawę prawną żądania wskazała art. 415 k.c. w zw. z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz.U. z 2019r., poz. 2204 - dalej: „u.k.w.h.”) i w zw. z art. 11§ 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze (jedn. tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 275, ze zm. - dalej: „Pr. Sp.”), a w toku postępowania także art. 111 w zw. z art. 11 § 2 Pr. Sp. w zw. z art. 415 k.c. i art. 35 ust. 1 i 2 u.k.w.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00