Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 23-07-2024
Porada aktualna na dzień 23-07-2024
Data publikacji: 2022-06-06

Czy można skorzystać ze zwolnienia z VAT od dostawy gruntu z rozpoczętą budową

PROBLEM

Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną (wynajem powierzchni użytkowej). Zamierza sprzedać grunt z rozpoczętą budową budynku usługowo-biurowego (który zamierzała wynajmować). Dla nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym przedmiotowa działka stanowi tereny przeznaczone pod zabudowę usługowo-biurową. W momencie sprzedaży proces budowlany w zakresie budynku może być na różnym etapie zaawansowania. Istnieje możliwość, że:

- nie powstanie jeszcze „budynek” w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane jako: „obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, i który posiada fundamenty i dach”;

- budynek osiągnie tzw. stan surowy zamknięty, tzn. będzie to już „obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach”.

Spółka planuje sprzedaż w najbliższych tygodniach. W przypadku gdy stopień zaawansowania budowy budynku pozwoli na zakwalifikowanie go jako budynku w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane w momencie transakcji, wówczas od wybudowania budynku do dnia planowanej transakcji upłynie mniej niż dwa lata.

Grunt, na którym realizowana jest inwestycja, został nabyty przez spółkę od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej bez VAT. Natomiast od wydatków związanych z realizacją inwestycji budowlanej spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Czy dostawa tego gruntu może korzystać ze zwolnienia z VAT, niezależnie od stadium zaawansowania prac budowlanych?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00