Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.140.2021.4.MM

skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2020 r. (data wpływu 4 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 kwietnia 2021 r. (data wpływu 5 maja 2021 r.) oraz pismem z dnia 28 czerwca 2021 r. (data wpływu 2 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa.

W dniu 5 maja 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku. Następnie w dniu 2 lipca 2021 r. wpłynęło kolejne uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi wraz z ojcem działalność gospodarczą w formie Spółki cywilnej (udział w zysku po 50%). Przedmiotem działalności jest naprawa samochodów (warsztat) i sprzedaż części samochodowych. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Spółka cywilna posiada na stanie m.in. towary handlowe i środki trwałe. Niektóre z tych towarów handlowych były wykazane na dzień 1 stycznia 2020 r. w remanencie początkowym (tym samym ich wartość nie jest ujęta w kosztach uzyskania przychodów). Środki trwałe były w Spółce amortyzowane. Ojciec zamierza wycofać się z prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca rozpocznie więc prowadzenie indywidualnej działalności i całe przedsiębiorstwo prowadzone w formie Spółki cywilnej (wszystkie składniki majątku) zostaną przekazane w formie darowizny do Jego nowej indywidualnej działalności gospodarczej. Następnie Spółka cywilna zostanie zlikwidowana. Wnioskodawca natomiast będzie prowadził działalność w formie indywidualnej, w niezmienionym zakresie. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przychody Wnioskodawcy uzyskiwane w ramach działalności prowadzonej w formie Spółki cywilnej opodatkowane są według skali podatkowej. Również w ramach działalności indywidualnej będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, a przychody będą opodatkowane według skali podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00