Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.595.2021.1.JS

opodatkowanie transakcji łańcuchowej

Interpretacja indywidualna

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 listopada 2021 r. (data wpływu 9 listopada 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania transakcji łańcuchowej – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 9 listopada 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania transakcji łańcuchowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A (dalej: Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (podatnik VAT UE).

Jednym z rodzajów działalności Wnioskodawcy jest kupno węgla oraz koksu od producenta bądź pośrednika w Polsce i sprzedaż tego towaru ostatecznym nabywcom lub pośrednikom z innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej (zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska).

Spółka planuje dokonywać transakcji w poniższym modelu:

1. Zakupi towar (nabędzie prawo do dysponowania towarem jak właściciel) na terytorium Polski od producenta lub pośrednika. Przy czym może się zdarzyć, że pośrednikiem będzie podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski, jednak podatnik ten będzie zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług na terytorium Polski.

2. Przekaże swojemu dostawcy (pośrednikowi lub producentowi) numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez Polskę, tj. państwo członkowskie, z którego towary będą wysyłane lub transportowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00