Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1090.2021.2.EC

Ocena skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od składników przedsiębiorstwa nabytego w drodze zapisu windykacyjnego (pytanie nr 4) oraz w pozostałym zakresie.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest :

·nieprawidłowe w części dotyczącej braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od składników przedsiębiorstwa nabytego w drodze zapisu windykacyjnego (pytanie nr 4)

·prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od składników przedsiębiorstwa nabytego w drodze zapisu windykacyjnego których wartość rynkowa nie przekracza 10 000,00 zł oraz tych których przekracza 10 000,00 zł.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lutego 2022 r. (data wpływu 7 lutego 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni nabyła na podstawie zapisu windykacyjnego przedsiębiorstwo jakie pozostało po jej zmarłym ojcu. Przedsiębiorstwo ojca było prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza opodatkowana na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i do daty śmierci ojca płacił on podatek liniowy PIT oraz prowadził księgowość w formie pełnej księgowości. Ojciec Wnioskodawczyni pozostawił testament, w którym zapisał na rzecz Wnioskodawczyni w formie zapisu windykacyjnego prowadzone przedsiębiorstwo. Po śmierci ojca przedsiębiorstwo pozostawione w spadku było prowadzone jako przedsiębiorstwo w spadku a zarządcą sukcesyjnym była Wnioskodawczyni (zapisobierca windykacyjny). W związku ze sporządzeniem protokołu dziedziczenia i poświadczeniu dziedziczenia po zmarłym ojcu Wnioskodawczyni zarząd sukcesyjny wygasł. W związku z powyższym Wnioskodawczyni przejęła na zasadzie sukcesji po zmarłym ojcu jako zapisobierca sukcesyjny to przedsiębiorstwo spadkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00