Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.89.2022.1.ES

Brak możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci w przypadku naprzemiennego wychowywania dziecka.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

7 lipca 2020 r. Sąd Okręgowy orzekł rozwiązanie Pana małżeństwa przez rozwód. Wyrok uprawomocnił się 15 lipca 2020 r. Od tej daty jest Pan osobą rozwiedzioną. Dodatkowo - w ramach uregulowania stanu majątkowego stron - na podstawie odrębnie zawartej umowy notarialnej Rep. A 1/1 z 12 czerwca 2018 r. zniesiono wspólnotę majątkową małżonków i ustanowiono rozdzielność majątkową. Uzyskuje Pan dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej tj. według art. 27 ustawy. W 2021 r. były to dochody osiągane wyłącznie w Polsce, z jednego stosunku pracy (zostały rozliczone indywidualnie w PIT-37) oraz dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, instrumentów finansowych (art. 30b ustawy) rozliczone w całości ryczałtem 19% w ramach PIT-38. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Posiada Pan dwoje dzieci - starszego syna - A.B. ur. 28 czerwca 2000 r. w A. - aktualnie studenta Uniwersytetu X oraz młodszego - C.B. ur. 3 kwietnia 2009 r. - ucznia kl. 6 szkoły podstawowej. Starszy syn – A. nie został objęty wyrokiem rozwodowym ze względu na fakt, iż w momencie składania pozwu rozwodowego był już pełnoletni, a w takim przypadku sąd nie rozstrzyga w wyroku rozwodowym kwestii władzy rodzicielskiej i opieki nad pełnoletnim dzieckiem. Posiada Pan pełnię praw rodzicielskich oraz na bieżąco wykonuje obowiązki rodzicielskie - stałym miejscem pobytu i zamieszkania A. jest Pana mieszkanie w. A.. Ponieważ jednak syn studiuje w B. oczywistym jest, że w okresie trwania nauki stacjonarnej przebywa on w B., zaś w czasie wolnym (święta, wakacje, weekendy) oraz podczas nauki zdalnej przebywa w. A. - w szczególności dotyczy to roku 2021 r. Syn kontaktuje się z matką oraz odwiedza ją w jej miejscu zamieszkania, tym nie mniej stale przebywa z Panem i de facto prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe. Oznacza to, że w stosunku do starszego syna faktycznie wykonywał Pan stale władzę rodzicielską przez cały rok 2021 r. A. osiąga własne dochody - w 2021 r. było to stypendium naukowe - zwolnione z opodatkowania oraz dochody z tytułu najmu okazjonalnego własnego mieszkania. Dochód ten jest opodatkowany w formie ryczałtu 8,5% i rozliczony przez niego samego w 2021 r. w ramach PIT-28. Innych dochodów nie osiągał. Młodszy syn - C.B. ur. 3 kwietnia 2009 r. - jako małoletni został objęty wyrokiem rozwodowym. Ponieważ urodził się z wrodzoną wadą serca posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz otrzymywał zasiłek pielęgnacyjny przez cały 2021 r. W wyroku rozwodowym sąd ustalił że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00